ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Збудником хвороби є незавершений гриб Verticilium alboatrum Reinke et Berthold порядку Hyphomycetales. Розвиваючись у судинній системі, він викликає їх закупорку і лооуріння, чим пояснюється втрата рослинами тургору. Проникає у рослину крізь корені і підземні стебла. За умов підвищеної вологи в місцях уражень гриб іноді утворює наліт із кільцево розгалужених конідієносців, що мають одноклітинні, безбарвні, овальні конідії, 3-12 х 1,4-3,0 мкм. Крім конідіального спороношення, гриб утворює хламідоспори, які добре зберігаються взимку.
На вертицильозне в'янення хворіють картопля, томат та інші пасльонові культури. Тому особливо часто спостерігають розвиток хвороби на хмільниках, посаджених після пасльонових.
Шкідливість хвороби полягає у випаданні рослин і зрідженні хмільників.
Поширення
Вертицильоз виявляють вогнищами у багатьох районах вирощування хмелю. Хворі рослини після цвітіння або в період достигання шишок втрачають тургор. Листки жовтіють, закручуються догори, іноді на кінцях розтріскуються, потім засихають й опадають, стебла чорніють. Відмічається також потовщення стебел на висоті 1,0-1,5 м. На їх зрізі видно буре забарвлення судинної системи у вигляді кільця.