Ознаки ураження
Уражуються всі наземні органи рослини. На сім'ядолях - коричневі поверхневі плями або наскрізні виразки з темно-бурим обідком і рясним брудно-сірим спороношенням. На листі і бобах плями світло-сірі з чітко вираженим обідком, темно-сірий наліт спороношення виступає з нижньої сторони плям. На стеблах плями фіолетово-червоні, витягнуті, з коричневим обідком з нечисленним спороношенням. На насінні два види плям: одні - неправильно-округлі, опуклі або поверхневі з різким коричневим обідком, інші - опуклі, темно-коричневі без обідка з розпливчастими краями.
Біологія збудника
Грибниця гриба знаходиться між клітинами уражених тканин, а на поверхню виступають конідієносці з конідіями, що створюють наліт. Конідієносці бурувато-оливкові, нерозгалужені і стирчать пучками. Конідії безбарвні, циліндричні або обернено-булавоподібні, 22-95 х 5-10 мкм, з 1-5 поперечними перетинками.
Умови поширення
За допомогою конідій гриб розповсюджується під час вегетації рослин. Інкубаційний період розвитку церкоспорозу влітку становить 10-14 днів, весною і восени - 17-21 день. Джерелом інфекції є уражені насіння та післязбиральні рештки, на яких патоген зберігається у вигляді грибниці. Навесні на грибниці утворюються нові конідії.
Найбільш інтенсивне зараження з рясним спороношенням відбувається при 20-30 оС і відносній вологості 90-100%. При температурі повітря 5-10 і вище 30 оС та відносній вологості нижче 80% захворювання розвивається дуже слабо.
Заходи захисту
- Сівозміна;
- зяблева оранка;
- пізні строки сівби;
- своєчасне збирання та сушіння зерна;
- протруювання насіння (Вінцит 050, к.с. - 2,0 л/т);
- обробка рослин у період вегетації (Імпакт К, к.с. - 0,6-0,8 л/га);
- використання стійких сортів.