Ознаки ураження
Хвороба викликає почорніння коренів, підземного міжвузля і основи стебла. На першому, а при сильному ураженні і на наступних міжвузлях утворюються довгасті овальні плями з розпливчастою бурою або рожевою облямівкою. Усередині цих плям часто утворюється темна строма і тоді вони дещо нагадують "око" (очкова плямистість). Ураження може з’являтися і на листкових піхвах. При сильному ураженні, коли плями оперізують стебло до половини і більше, воно ламається. Це викликає безладний характер вилягання рослин на відміну від вилягання в один бік під дією сильного дощу чи вітру.Розповсюджена в західних і центральних районах України.
Біологія збудника
Збудник при достатній вологості утворює конідіальне спороношення. Конідієносці — у вигляді бічних гілочок, безбарвні, короткі, циліндричні, мають 1-3 клітини. Конідії безбарвні, голкоподібні, у верхній частині часто зігнуті, з 4-8 перетинками, здебільшого 50-70 мкм довжиною та товщиною біля основи 2-4 мкм, у верхній частині — 1,0-1,5 мкм. Вторинні конідії утворюються при проростанні, схожі на первинні, але мають циліндричну форму. Оптимальна температура для розвитку гриба — 5-9°С, проте він легко витримує десятиградусний мороз. У грунті на уражених рештках зберігає життєздатність близько 18 міс.
Розвиток хвороби
Зараження посівів відбувається ранньої весною під час фази виходу рослин у трубку. Оптимальна температура для зараження близько +9°С. На озимій пшениці збудник особливо інтенсивно розвивається у холодну дощову осінь, теплу, з відлигами зиму і холодну з великою кількістю хмарних днів весну.
Шкідливість
Викликає крихкість стебел і хаотичне їх вилягання. Недобір урожаю від захворювання може досягати 30% і більше. Стійких до хвороби сортів немає.
Джерела інфекції
Рослинні рештки, на яких гриб може зберігати патогенність до трьох з половиною років у формі міцелія.
Заходи захисту
Дотримання 3-5 річної сівозміни; боронування озимих зернових культур. Якщо ступінь ураження нормально розвинутих стебел до кінця кущення складає 15 %, а решти стебел 50 %, а у фазі виходу в трубку відповідно 15 та 30 %, то проти інфекційного полягання рослин посіви обприскують фунгіцидами (Фенікс Дуо). Хімічні препарати: Альто 400SC, Бенлат, Міраж, Рекс Дуо, Спортак, Танго, Фундазол.