Ознаки ураження
Червоно-бура плямистість виявлена повсюдно. Сильніше розвивається на Поліссі України.
Уражаються листи, колоскові і квіткові лусочки, іноді зерно. На них утворяться довгастим темно-сірим або коричневі з червонуватим ободком плями, обмежені з боків жилками. Краю плям завжди темніше, ніж середина. Плями не зливаються і тканини в місцях поразки не розриваються. В вологу погоду на плямах з’являється маслиновий наліт. Уражене листя засихає і обпадає.
При сильній поразці колоскових і квіткових лусточок формується щупле зерно.
Біологія збудника
Збудник хвороби — недосконалий гриб Drechslera avenae Ito (синонім Helminthosporium avenae Eidam). Його грибниця диффузно по рослині не поширюється, тому кожна пляма є місцем самостійного зараження. У циклі розвитку гриба звичайно утвориться конідіальне спороношення (маслиновий наліт), але зрідка може бути сумчасте спороношення і тоді гриб називається Pyrenophora avenae Ito et Kuribay. Конидиеносці розташовані пучками, циліндричні, у підстави стовщеним, сірувато-маслинові, розміром 150-200X9-12 мкм, часто з поперечними перегородками. Конідії 80-110X15-20 мкм, світло маслинові, циліндричні, у середині небагато стовщені, у вершини закруглені, з 3-8 поперечними перегородками і гладкою стовщеною оболонкою. Затяжною вологою весною сумчасте спороношение іноді виявляється на перезимованих залишках уражених рослин у поверхні ґрунту.
Умови поширення
Під час вегетації рослин гриб поширюється конідіями. Проростають вони при температурі +5..+33°C (оптимум +18..+24°C) і вологості 96% і більше. Інкубаційний період розвитку хвороби в оптимальних умовах триває близько 5 днів. Зберігається гриб, як правило, у виді конідій на опалих уражених листах рослин і насіннях. При утворенні сумчастої стадії навесні листи рослин можуть заражатися і від сумкоспор. При сильному розвитку червоно-бурої плямистості недобір врожаю зерна може досягати 10% і більш.
Заходи захисту
Хімічні препарати: АЛЬТО 400 SC, Реал 200, Тілт 250 ЕС.