Ознаки ураження
У період вирощування розсади у уражених рослин на верхній стороні сім'ядоль і листя утворюються блідо-жовті, жовті розпливчасті (неправильної форми) плями. При високій відносній вологості повітря на нижньому боці листків, в місцях уражень, формується світло-сірий пухкий наліт, який складається з конідіального спороношення гриба. На початку розвитку пероноспорозу хлоротіческіх плями невеликі, точкові, поодинокі або численні. У міру прогресування захворювання вони збільшуються в розмірі, приймають коричневе забарвлення і можуть покривати всю поверхню аркуша. Сильно уражені рослини загнивають і гинуть протягом декількох днів. На дорослих рослинах хвороба проявляється зазвичай на нижніх листках. На насінниках капусти уражаються листя, стебла, квітконіжки і стручки, на яких утворюються чорні і бурі шкірясті плями різної величини зі слабким білим плесневідним нальотом. При ураженні молодих стручків вони недорозвиваються, насіння в них утворюються щуплі.
Під час зберігання капусти пероноспороз розвивається на зовнішніх листках качанів з утворенням сіруватих розпливчастих плям з білуватим нальотом і викликає гниль кочериг.
Біологія збудника
Хвороба розвивається при загущених посівах і в умовах підвищеної вологості.
Умови поширення
Джерелами інфекції є заражені маточники рослин, в яких гриб знаходиться в вигляді ооспор. Збудник хвороби зберігається також на насінні в оболонці і на рослинних рештках.
Заходи захисту
- збір насіння тільки зі здорових рослин;
- вибракування сільнопораженной розсади;
- збір рослинних залишків восени;
- протравливать насіння перед посівом в препараті планриз (20 мл / кг);
- гидротермическая обробка насіння в гарячій воді (50 ° С) на 20 хв з подальшим охолодженням у холодній воді протягом 2-3 хв;
- обробка розсади фунгіцидом Ридоміл Голд (0,05% суспензія) при появі ознак несправжньої борошнистої роси.