Поширення
Оливкова пліснява - поширена в більшості районів земної кулі.
Симптоми захворювання
Хвороба поширена в період дозрівання пшениці в умовах вологої погоди, що зумовлює запізнення зі збиранням урожаю. Уражуються всі надземні органи рослин, що вкриваються оливково-чорним оксамитовим нальотом, який ущільнюється та набуває виду дернинок.
Джерело інфекції
Основне джерело інфекції — уражені рослинні рештки та насіння, де гриб зберігається у вигляді грибниці та конідій.
Грибниця його темноокрашенная, залягає у поверхні тканин рослин. На грибниці утворюються пучки оливково-чорних конідієносців з конідіями. Конідієносці прості, іноді до вершини трохи розгалужені, товщиною 5-10 мкм. Конідії видовжені, циліндричні, розміром 12-28 X 6-7 мкм, спочатку без перегородок, а пізніше 2-5-клітинні, іноді брунькуються.
Насіння, уражене оливковою пліснявою, виявляють біологічним методом аналізу (пророщування насіння у вологій камері) із наступним мікроскопічним аналізом спороношення гриба.
Шкідливість
Оливкова пліснява сприяє зниженню схожості насіння і погіршення хлібопекарських властивостей. Cladosporium herbarum (Pers.) при зимівлі злаків під сніговим покривом міцелій патогена проникає в зерно і робить його токсичним для людини і тварин. Максимальні втрати врожаю можуть досягати 10-15%.
Заходи захисту
- Внесення органічних і мінеральних добрив та мікроелементів.
- Підготовка насіннєвого матеріалу.
- Озима пшениця повинна висіватися в оптимальні, а яра - в ранні терміни.
- Після збирання врожаю повинні проводити лущення стерні і зяблева оранка.
- Знищення бур'янів.
- Своєчасна збирання зернових культур і скорочення терміну їх перебування у валках.
- Обприскування тими ж препаратами, що і проти септоріозу.