Ознаки ураження
На листках з'являються темно-коричневі великі плями - до 1,5 см. На нижньому боці листка жилки стають коричневими. Плями не просто спотворюють зовнішній вигляд тканини листка, але й «з'їдають» (руйнують) його - аж до того, що при довгій відсутності дощів замість плям у листових пластинках утворюються різнокаліберні дірки. Якщо інфікованість сильна, то листя жовтіє і висихає повністю.
На стеблах спостерігаються сухі плями сірувато-коричневого кольору з продовгувастими формами, які глибоко проникають у тканину.
На бульбах плями сухі, чорні, злегка вдавлені. Їхні контури можуть бути різними. Пазушні бруньки («вічка») гинуть. І плями, і місця загибелі бруньок забезпечують вторгнення в бульби інших хвороботворних мікроорганізмів.
Біологія збудника
Паразит розвивається тільки в конідіальній стадії. Чорний наліт на плямах — це конідіальне спороношення. Конідії великі, булавоподібної форми, з багатьма поперечними і 2-3 поздовжніми перегородками.
Умови поширення
Зимує гриб у формі грибниці і конідій на залишках уражених рослин, що знаходяться на поверхні грунту або в його верхньому шарі. Інфекція має властивість зберігатися тривалий час у рослинних рештках і насінні.
Розвитку хвороби сприяють надлишкова вологість повітря, рясні роси, тумани, знижена температура вночі і підвищена вдень.
Заходи захисту
1. Правильне чергування культур, при якому томати повертаються на колишню ділянку не раніше ніж через 2-3 роки. З огляду на те, що макроспоріоз вражає і картоплю, треба уникати близького розташування томатів і картоплі. Заорювання рослинних залишків восени.
2. Протруювання насіння.
3. Профілактичне обприскування томатів 1%-ним розчином бордоської рідини в 3-4 прийоми. У разі появи хвороби в парниках перше обприскування проводити перед висаджуванням розсади, друге — через 10-15 днів, наступні — через 10-12 днів залежно від розвитку хвороби.