Ознаки ураження
Фузаріоз сої проявляється у вигляді загнивання насіння під час його проростання, кореневої гнилі, некрозу сім’ядоль, загибелі точки росту, в’янення рослин, плямистості листків, загнивання стебел і бобів.
На сходах проростки нерівно потовщуються і деформуються, а на сім'ядолях з'являються глибокі бурі виразки з рожевим нальотом і такого ж кольору подушечки. Уражені рослини, як правило, випадають. Нерідко уражене насіння не дає сходів і на ньому з'являється білувато-рожевий наліт.
У період бутонізації та на початку утворення бобів фузаріоз призводить до пожовтіння, засихання й опадання листя; стебло біля кореневої шийки набуває темно-коричневого забарвлення і вся рослина в'яне.
У вологу погоду біля основи стебел з'являються оранжево-рожеві подушечки. Такий тип ураження, як правило, проявляється вогнищами.
Перед достиганням сої захворювання спричинює знебарвлення стулок бобів з утворенням на них оранжевого нальоту у вологу погоду. Зерно в уражених бобах щупле, зморшкувате, часто вкрите білуватим нальотом. Воно втрачає схожість або дає уражені сходи.
Біологія збудника
Збудником захворювання є недосконалі гриби роду Fusarium Link, що утворюють світло-кремову повітряну грибницю, макро-і мікроконідії, хламідоспори, а іноді склероції. Макроконідії веретеноподібні або серповидні, з 3-5 перегородками, розміром 28-80х1,6-7 мкм. Мікроконідії одно- та двоклітинні, овальні або веретеноподібні, розміром 5-24х2-6 мкм. Хламідоспори овальні, гладенькі або злегка бородавчасті, в масі коричневі. Склероції шорсткі, синьо-чорні або коричневі, 60-80 мкм в діаметрі. Зимують у вигляді хламідоспор і склероціїв.
Мінімальна температура для проростання спор +4 оС; оптимальна для росту - +20-25 оС. Кореневі гнилі переважають при достатньому та надмірному зволоженні. Найбільше зараження кореневої системи рослин відбувається при вологості грунту 70%. Трахеомікозное в'янення розвивається в суху і спекотну погоду.
Умови поширення
Осіннього та зимового періодів збудник фузаріозу зберігається в грунті на рослинних рештках (де може відбуватись їхній ріст, розвиток і масове накопичення інокулюму). Інфікованим також може бути насіння, в якому міститься грибниця. Поширюється за допомогою вітру, крапель води.
Заходи захисту
Дотримання сівозміни, зяблева оранка, оптимальні строки сівби, своєчасне збирання та сушіння зерна, протруювання насіння (Вінцит 050), обробка рослин у період вегетації (Імпакт К), використання стійких сортів.