Технологія вирощування сорго

07 листопада 2019
4304
Технологія вирощування сорго
1

Критерії вибору гібриду/сорту, адаптованого до регіону вирощування.

1. Скоростиглість. Необхідно брати до уваги особливості ґрунту і клімату, а також дату сівби. Щоб сприяти ранньому збиранню врожаю з низькою вологістю, бажано вибирати гібриди від ранніх до середньопізніх.

2. Продуктивність. У пізніх гібридів потенціал врожайності найвищий. Але їхній довгий період вегетації підходять не для всіх регіонів. На сьогоднішній день ранні та середньопізні гібриди мають досить задовільний потенціал врожайності і наближаються за цим показником до пізніх гібридів.

3. Стійкість до стерильності волоті для ранніх посівів.

4. Стійкість до посухи, зокрема для полів без зрошення.

5. Стійкість до захворювань. Слід вибирати гібриди, стійкі до грибу macrophomina і фузаріозу.

6. Вилягання. Вибирати слід гібриди стійкі до вилягання, оскільки це явище може спричинити складності в момент зборання врожаю і стати причиною втрати.

7. Викидання волоті. Щоб полегшити збирання важливо вибирати гібриди, у яких однорідне викидання волоті.

8. Вміст таніну. У гібридів, зареєстрованих в європейському каталозі, рівень таніну не перевищує 0,3% (це тепер обов'язкове правило для того, щоб зареєструвати гібрид). Це результат більш ніж 20 років роботи селекціонерів. Слід віддавати перевагу цим гібридам з дуже низьким вмістом таніну, оскільки в цьому випадку гарантується засвоюваність сорго, порівнянна з іншими зерновими.

Посіви сорго
2

Сівба сорго

1. Насіння сорго дрібне і вимагає більш високих температур, ніж інші ярі зернові культури. Тому температура при сівбі не повинна бути нижче 12°C. Глибина сівби 2-4 см. Ґрунт і насіннєве ложе повинні бути ретельно підготовлені.

2. Вибір сорту та строк сівби. Сорт має бути обраний так, щоб цвітіння відбувалось у липні і дозрівання до 15 жовтня. Ідеальним часом для сівби сорго є травень. Якщо температура ґрунту вище 12°C, то сівба може бути і раніше. Навіть у другій декаді квітня. У посушливих регіонах сорго може бути посіяно як проміжна культура, і в цьому випадку використовуються ранньостиглі сорти.

3. Норма висіву визначається декількома факторами:

  • Сорт: чим більш ранній сорт, тим менше зерен буде у волоті. Однак це повністю компенсується більш високою густотою сівби в порівнянні з пізніми сортами.
  • Достатня вологість ґрунту: на сухих ґрунтах занадто висока густота посіву призводить до підвищеного утворення біомаси, що посилює конкуренцію між рослинами і прискорює вичерпання запасів вологи. У тих випадках, коли можливо зрошення або ґрунт значні запаси води, більш висока норма висіву дозволяє збільшити урожай.

4. Сівалка та ширина міжрядь. Ширина міжрядь може бути від 30 до 80 см, хоча оптимальна відстань становить від 40 до 60 см. В ідеалі сівалка однозернового висіву забезпечує кращу якість сівби, проте сіяти можна і за допомогою зернової сівалки (якщо перекрити кожен другий ряд).

В будь-якому випадку необхідно враховувати рівень втрат сходів. При хороших умовах це від 15 до 20%, але втрати можуть бути вищі за несприятливих умов сівби (низька якість висіву, холодний ґрунт і т. д.).

3

Густота сівби зернового сорго

Густота сівби залежно від групи стиглості сорту, типу ґрунту і з урахуванням 20% втрати сходів. 

Рекомендована норма висіву, кількість зерен на гектар

 

Зернове сорго

4

Густота сівби одноукісного сорго

Густота сівби залежно від групи стиглості сорту, типу ґрунту і з урахуванням 20% втрати сходів. 

Рекомендована норма висіву, кількість зерен на гектар

5

Боротьба з бур'янами

1. Культура сорго чутлива до ранньої конкуренції з бур'янами. Успішне видалення бур'янів є одним з ключових етапів у вирощуванні сорго. Головним чином складність представляє боротьба зі злаковими бур'янами.

2. В першу чергу слід уникати полів, на яких злакових бур'янів дуже багато, особливо якщо це куряче просо і алеппське сорго, для яких в рослинництві поки не існує ефективних рішень хімічної боротьби.

3. Сорго — це культура, вимоглива до вкорінення. Дуже важливо, щоб сорго проростало швидко і сходи були дружні, для того, щоб обмежити конкуренцію, яка може виникати зі злаковими бур'янами. Для цього слід ретельно підготувати посівне ложе, забезпечити якість сівби, щоб отримати достатній контакт ґрунт-зерно і сіяти в прогрітий ґрунт на глибину 3-4 см. Це дозволить обмежити чутливість до гербіцидів, зокрема до протизлакових кореневого проникнення, використовуваних на ґрунті з високою фільтруючою здатністю або перед періодом дощів.

 

6

Гербіцидний захист сорго

Система захисту сорго

1. Післяпосівна і досходова обробка

2. Післясходова обробка проти злакових бур'янів (АG)+ проти дводольних бур'янів (АD) (починаючи зі стадії 3 листків)

3. Післясходова обробка проти дводольних бур'янів

Механічний обробіток проти бур'янів

посів — сходи — 1 листок — 3 листка — 4 листка 

борона-скребниця — борона-скребниця — культивація

 

Гербіцидний захист

АG + АD

Гербіциди системної дії

мезотріон 480 г/л - 0,2 л/га

мезотріон 100 г/л - 1 л/га

 

Гербіциди контактної дії

кломазон 43 г/л + пендиметалін 298 г/л - 2,5 л/га

АG +АD

 

Гербіциди з кореневим проникненням і контактною дією

диметенамід-р 720 г/л - 1,2 л/га

диметенамід-р 212,5 г/л + пендиметалін 250 г/л - 4 л/га

s-метолахлор 960 г/л - 1,4 л/га

s-метолахлор 915 г/л + беноксакор 45 г/л - 1,5 л/га 

пендиметалін 400 г/л - 3 л/га

пендиметалін 455 г/л - 2,6 л/га

петоксамід 600 г/л - 2 л/га

 

Гербіциди з листовим проникненням і системною дією 

сулькотріон 0,5 л/га 

пеноксулам 0,8 л/га 

 

АD

Гербіциди з листовим проникненням і контактною дією 

бентазон* 870 г/л 1,6 кг/га 

бентазон* 480 г/л 2,5 кг/га 

бромоксиніл октаноат** 200 г/кг -1,5 кг/га

бромоксиніл бутират** 400 г/л - 1 л/га

бромоксиніл октаноат** 235 г/л - 1,5 л/га

* Рекомендовано до 1000 г на рік/га (максимальна доза)

*** Вміст бромоксиніла виражається в еквіваленті  бромоксиніл фенолу ( активна форма)

 

Гербіциди з листовим проникненням і системною дією

тритосульфурон 714 г/кг - 0,07 кг/га

просульфурон 50 г/кг + дикамба  500 г/кг - 0,3 кг/га

тритосульфурон 125 г/кг + дикамба  600 г/кг - 0,3 кг/га

клопиралід 100 г/л - 1,25 л/га

клопіралід 720 г/л - 0,174 л/га

флуроксипір 200 г/л - 1 л/га

7

Системи захисту

Застосовані стратегії і доступні рішення варіюються від країни до країни. Можливі системи захисту залежать також від дозволених засобів, доступних в різних країнах.

У країнах, в яких ще дозволено використовувати Concept III для обробки насіння (антидот від фітотоксичної дії з S-метолахлор), можна застосовувати в досходовий період S-метолахлор. Проте, для насіння, не захищеного засобом Concept III, S-метолахлор буде застосовуватися в обов'язковому порядку, починаючи зі стадії 3 листків.

Видалення бур'янів після посіву в досходовий період у сорго:

У ситуації постійного тиску злакових і дводольних бур'янів стратегії обробки в передсходовий період залишаються надійним інструментом в плані ефективності. Насправді конкуренція може початися дуже рано, в період від сівби і до того, поки рослинність почне покривати міжряддя, тобто до стадії 8-10 листків у сорго, коли культура зможе позбавляти світла бур'яни, які опиняються під листям.

 

8

Боротьба з бур'янами від сівби до появи сходів

1. Ранній післясходовий період у фазі 3-х листків

Дуже важливо боротися проти злакових бур'янів у фазу сходів і не пізніше фази 2-3 листків. Така обробка також підходить для боротьби проти дводольних бур'янів. Поверхнева вологість ґрунту в момент обробки і в наступні дні є ключовим фактором для успішної боротьби з бур'янами зокрема при використанні гербіцидів кореневого дії.

Для застосування гербіцидів у фазі 3-х листків у сорго є великий вибір ЗЗР.

2. Післясходовий період у фазі 3-8 листків

Ця обробка головним чином спрямована на боротьбу проти дводольних бур'янів (як однорічних, так і багаторічних), і яка вимагає дружніх сходів бур'янів, починаючи від стадії паростка і до стадії 4 листків для однорічних.

3. Сорго адаптоване до механічного видалення бур'янів

Існуючі рішення для механічної обробки дозволяють доповнити і гарантувати успіх боротьби проти бур'янів при вирощуванні культури. Можна зробити прохід борони зі скребницею або ротаційної борони-мотиги через кілька днів після сівби (техніка проходження «всліпу»), попередньо подбавши про те, щоб глибина сівби була глибша.

Одна або кілька міжрядних обробок (з культивацією) можуть проводитися у фазі 5-6 листків сорго.

9

Захист від хвороб

Проблема: різні грибкові захворювання можуть уражувати насіння під час проростання і появи сходів, а також молоді рослини сорго: пітіозна коренева гниль, ризоктоніоз, пероноспороз та ін.

Порада: ретельно обирайте насіння, оскільки захист від хвороб забезпечується фунгіцидною обробкою насіннєвого матеріалу.

Основні хвороби, які можуть пошкодити сорго в період вегетації, пов'язані з грибами типу Fusarium або Macrophomina.

Ці грибкові захворювання зазвичай розвиваються в другій половині вегетації; вони викликають гниття шийки і нижньої частини стебла, і можуть привести, в найважчих випадках, до припинення живлення культури, висиханню рослин та вилягання.

Їх розвиток в основному пов'язаний з несприятливими погодними умовами (високі температури та посуха) в період наливу зерна.

Для обох хвороб  характерні такі симптоми: пошкодження внутрішніх тканин на рівні нижньої частини стебла, які супроводжуються при фузаріозі внутрішнім знебарвленням від рожевого до фіолетового кольору і присутністю мікросклероції, при Macrophomina.

Ризик можна знизити, зменшуючи норму висіву і правильно використовуючи зрошення під час стадії наливу зерна, обираючи сорти стійкі до захворювання.

10

Збирання сорго

Збирання врожаю слід розпочинати при появі перших ознак висихання листя в нижній частині рослини.

Фураж слід збирати при 27-30% сухої речовини, щоб отримати якісний силос, який не тече, добре зберігається і максимально засвоюється. Як правило, силос із сорго не слід різати ні занадто дрібно, ні занадто крупно, щоб забезпечити хорошу стабільність силосу після відкриття.

Поради

- Збирати врожай слід починаючи з вересня, якщо вологість зерна нижче 20%.

- Не варто відкладати дату збирання, сподіваючись отримати зерно з дуже низькою вологістю, оскільки ризики відновлення вологості зростають і, крім того, якість зерна може погіршитися через вологість повітря (туман). 

- Відкладання дати збирання врожаю також збільшує ризик вилягання.

Намагайтеся не збирати занадто багато стебел і листя (це уповільнює швидкість збирання врожаю і збільшує вологість зерна).


За матеріалами Sorghum ID

Популярне