Технологія вирощування органічного льону

06 січня 2020
898
Технологія вирощування органічного льону
1

Типи ґрунтів, придатні для вирощування органічного льону

Експорті ціни на льон, а надто на льон органічний, дуже привабливі для вітчизняних агровиробників. Зерновим культурам з льоном і рівнятися не варто. Але перш ніж продати, урожай потрібно виростити та зібрати. Як це відбувається у «Сварог Вест Груп» — розповів головний агроном компанії Филимон Антонюк.

Як і інші сільськогосподарські культури, льон «полюбляє» більш родючі ґрунти, проте за сприятливих умов може успішно вирощуватись на різних типах ріллі.

«Льон вимогливий до родючості ґрунту, але за дотримання відповідної агротехніки та сприятливих метеорологічних умов можна культивувати на різних типах ґрунту. Однак деякі його різновиди, наприклад, важкі глинисті або піщані, несприятливо впливають на розвиток культури - на них отримують низькі врожаї насіння. Для вирощування льону олійного найпридатнішими є чорноземи і каштанові ґрунти з дрібногрудкуватою структурою», — каже Филимон Антонюк.

До слова, у «Сварог Вест Груп» площа для вирощування органічного льону в 2019р становила 435,7 га.

2

Попередник та обробіток ґрунту

Попередником для вирощування льону органічного на полях «Сварогу» були озимі зернові культури — пшениця озима та спельта.

По підготовці ґрунту були проведені наступні операції:

 • лущення стерні зернових;
 • зяблева оранка;
 • ранньовесняне боронування (закриття вологи);
 • культивація;
 • боронування (передпосівне);
 • посів;
 • 1 досходове і 2 післясходових боронування.

Техніку використовували власну, з потужностей корпорації. В її техпарку представлено набір техніки від найбільш іменитих брендів: John Deere, New Holland, Deuth Fahr, Claas, Pottinger, McFarLane, Farmet та ін.

3

Сорти та норми висіву

Цього року на площах підприємства сіяли три сорти льону органічного:

 • Каолін (льон коричневий);
 • Галаад ( льон коричневий);
 • Блакитно-помаранчевий (льон золотистий).

Сіяли льон звичайним рядковим способом, з шириною міжряддя 12,5 см, висівали 85 кг/га, з розрахунку 7,5 -8 млн/га. Терміни сівби, зазначає головний агроном, напряму залежить від погодних умов.

«Цього року ми зайшли в поле для проведення сівби льону органічного на початку квітня, адже саме тоді склалися оптимальні умови для виконання цієї операції», — розповів Филимон Антонюк.

Для проведення сівби було обрано посівний комплекс Pottinger Terrasem C6.

4

Особливості сівби льону

Сівба органічного льону має кілька особливостей, а саме:

 • Попередньо потрібно якісно підготувати ґрунт.
 • Передпосівний обробіток проводити на глибину загортання насіння.
 • Глибина загортання насіння не більше 3 см.
 • Льон дуже чутливий до сівби у перезволожений ґрунт.
 • При утворенні ґрунтової кірки культура може взагалі не дати сходів.

Що стосується живлення та покращення структури ріллі, то у «Сварог Вест Груп» це питання вирішили за допомогою сидерату.

«Для поліпшення якісних показників та структури ґрунту після зернових культур висівали гірчицю білу на сидерат, яку в подальшому, перед цвітінням, приорювали. Висів проводили сівалкою суцільної сівби, з нормою висіву 20 кг/га», — зазначає головний агроном.

5

Захист від бур’янів, хвороб та шкідників

Головною проблемою при вирощуванні органічного льону є бур’яни. Тож про захист від них потрібно подбати в першу чергу. У «Сварог Вест Груп» з метою захисту посівів від бур’янів проводили наступні заходи:

 • якісна передпосівна культивація та боронування.
 • досходовий обробіток посівів пружинними боронами.
 • два післясходових обробітки льону пружинними боронами.

Для боротьби з хворобами і шкідниками у посівах льону органічного використовували дозволені біопрепарати для застосування в органічному виробництві, наведенні сертифікаційним органом «Органік Стандарт».

В якості профілактики проти ураження хворобами рекомендовано висівати сучасні сорти, які слабо уражуються хворобами, проводити ретельне очищення насіння. Має значенні і сівба в оптимальні строки, а також розміщення льону в сівозміні з розрахунком повернення на колишнє місце не раніше 5-6 років, своєчасна зяблева обробка ґрунту з попереднім видаленням з поля рослинних решток.

6

Урожайність, попит та прибуток

Урожайність органічного льону в середньому варіюється на показниках 1-1,5 т/га. Максимальна урожайність в органічному виробництві, за дотримання ґрунтово-кліматичних умов, сягає 2,0 т/га.

«Цьогоріч у корпорації «Сварог Вест Груп» показник урожайності сягнув 0,6 т/га, оскільки посіви були розміщенні на не найкращих за показниками родючості землях, які б можна було б віднести до зони Полісся», — коментує головний агроном.

При цьому на продукцію у цьому сезоні мали підвищений попит завдяки високій олійності насіння, яка сягала вище 45%, тому проблем з реалізацією взагалі не було. Експортні ціни на льон майже на порядок вищі за ціни на традиційні зернові та олійні сільськогосподарські культури, тому за рахунок використання високопродуктивних сортів та чіткого дотримання технології вирощування можливо досягти високої маржинальності культури.

Популярне