Препаративні форми: класифікація, значення, особливості

19 травня 2020
8153
Препаративні форми: класифікація, значення, особливості
2

Класифікація препаративних форм пестицидів

Продукти випускаються у рідких та твердих формах. Основні рідкі форми препаратів:

  • ВК,ВР — водні розчини
  • КС, СК, ВСК — концентрати суспензій
  • КЕ — концентрати емульсій
  • МКЕ — масляні концентрати емульсій
  • ВЕ — водні емульсії
  • КД — концентрат, що диспергується
  • СЕ — суспоемульсії
  • МЕ — мікроемульсії
  • ККР — концентрати колоїдних розчинів
  • МС — масляні суспензії
  • МД — масляні дисперсії
  • МК — масляні концентрати
  • МКС — мікрокапсульовані суспензії

Найбільш вживані тверді форми препаратів:

  • ВДГ — водорозчинні гранули (гранули, що диспергуються у воді)
  • КГ — капсульовані гранули
  • КП — контактний порошок
  • ПЕ — порошок, що емульгується
  • ВП — водорозчинний порошок
  • ЗП — порошок, що змочується
  • Таб — таблетки
3

Особливості та властивості певних препаративних форм

Інноваційні препаративні форми (ККР, МЕ, МД, МКЕ) високоефективні, мають кращу проникність. Проте вони містять дорогі компоненти та складні у розробці і виготовленні, а отже, такі препарати дешевими бути не можуть. Форми ВДГ і КС дещо поступаються інноваційним у біологічній ефективності, проте також мають певні переваги: менш токсичні за рахунок використання інертних розчинників, мають меншу норму витрати та не створюють пилу.

Мікроемульсії МЕ та концентрати колоїдних розчинів ККР порівняно з традиційними формами (СП, КЕ, КС, ВДГ) забезпечують більш високу біологічну ефективність, оскільки дисперсність робочої рідини становить близько 0,005-0,1 мкм, що в 50-1000 разів менше, ніж в традиційних формах (2 -5 мкм). Їх більш висока ефективність доведена багаторічним широкомасштабним застосуванням.

«Це характерно для протруйників Бенефіс, МЕ та Скарлет, МЕ, нашого колоїдного концентрату метрибузину – Зонтран, ККР, пропіконазолу і тебуконазолу в колоїдній формі — Титул Дуо, ККР. Одні з кращих на нашому ринку продукти на масляній основі — Гермес, МД, Форвард, МКЕ та Бетарен Супер МД, КЕ. Всі ці продукти мають унікальні препаративні форми, що дозволяють ефективно проводити всі захисні заходи з мінімальним негативним впливом на екологію. Так само варто відзначити наш препарат Митрон, КС (діюча речовина — метамітрону 700г/л), здавалося б, на перший погляд традиційний продукт, але найважливіше приховано всередині — розмір молекули 3-4 мікрон, що є величезною перевагою в роботі для буряководів.», — зазначив Олександр Дрешпак.

Мікроемульсії і концентрати колоїдних розчинів утворюють прозорий, стабільний в часі розчин, не схильний до розшарування. Вони забезпечують високий коефіцієнт розтікання рідини, повне змочування поверхні, високий ступінь адгезії; гарантують швидке і глибоке проникнення д.р., високу швидкість впливу, високу стійкість до змивання опадами. Тобто такі препаративні форми дають змогу найбільш повно використовувати цільові властивості ЗЗР.

Значно більшу біологічну ефективність  порівняно з традиційними препаративними формами також забезпечує застосування діючих речовин у вигляді масляних формуляцій (МД і МКЕ).

Додавання до складу препарату олій сприяє легшому проникненню препарату через шар кутикули завдяки близькій хімічній природі олії та кутикулярного воску. Таким чином, збільшується швидкість впливу і стійкість до змивання опадами. Крім того, додавання масляних розчинників перешкоджає висиханню краплі при обприскуванні, зберігаючи д.р. пестициду в рідкій формі, за рахунок чого зменшується негативний вплив підвищених температур і низької вологості. Завдяки заміні більш токсичних допоміжних компонентів оліями знижується небезпека для навколишнього середовища і людини.

За рахунок введення до складу препарату олій зменшується поверхневий натяг, поліпшується розподіл препарату по поверхні листка, збільшується ефективна доза д.р., що потрапляють в рослину. Експерти вважають, що технології олійних (масляних) формуляцій отримають значний розвиток вже в найближчому майбутньому.

МКС є більш технологічною та екологічною формуляцією, яка може дати «друге життя» порошкам, що змочуються та ВДГ. Наприклад, за рахунок створення препаратів у формі мікрокапсульованих суспензій було оновлено багато ФОС-інсектицидів, які за рахунок нової форми стали менш токсичними для теплокровних організмів

4

Препаративні форми протруйників

Окремо варто виділити препаративні форми протруйників, оскільки їхній вплив на якість та безпечність протруювання дуже високий. Наприклад, широко застосовувані раніше сухі порошкові протруйники утворювали велику кількість пилу під час виконання протруювання та недостатньо добре прилипали до поверхні насінини. Через це під час доставки насіння на поле та засипання його в сівалку частина препарату просто струшувалася з насіннєвої поверхні, відповідно, норма протруйника зменшувалася і ефективність обробки знижувалась.

Сьогодні виробники вже переходять до більш сучасних формуляцій протруйників — КС, МЕ та інших рідких готових до вживання препаративних форм, що забезпечують більш рівномірний розподіл та краще закріплення препарату на поверхні насінини.

Ідеалом протруювання є дражування насіння (капсулювання), яке виконується пошаровим нанесенням на насінину різних протруйників. Наразі ця технологія застосовується на насіння просапних культур, проте деякі експерти передбачають, що поступово дражування будуть застосовувати і на зернових.

Важливо уточнити, що препаративна форма протруйника має велике значення, проте лише за умови, що насіннєвий матеріал відповідає вимогам до якості. Наприклад, важливо знати кондицію насіння. Якщо вміст вологи в зерні перевищує оптимальні норми або не досягає необхідних параметрів, зростає небезпека негативного впливу протруювання на схожість і врожайність культури. З цієї причини не варто дуже розбавляти водою протруйники (наприклад, до 10 л води на 1 т насіння у зернових), оскільки це може вплинути на кондиційність насіння. Норма витрати протруйника часто пов'язана з розміром насіння, адже із зменшенням розміру насіння зростає їхня оброблювана поверхня. Але дрібнонасінні культури вимагають набагато меншої кількості посівного матеріалу на площу, ніж культури з крупним насінням (наприклад, ріпак висівають з нормою 3 кг/га, пшеницю — 150-200 кг/га, картоплю — 3000 кг/га). Відповідно, для дрібнонасінних культур вигідніше купувати більш концентровані формуляції і навпаки.

«Протруйники на основі мікроемульсії дозволяють проникати саме в зародок насінини і ефективно працювати проти всіх видів захворювань. До того ж наші протруйники не лише ефективно борються з хворобами а ще й працюють як стимулятори росту сходів. Завдяки розміру молекул в препаратах Скарлет, Бенефіс та інших наших продуктах робота діючих речовин проходить на новому хімічному рівні», — каже Олександр Дрешпак

5

Про вибір формуляції, приготування бакових сумішей та інструкції

Обираючи препаративну форму, потрібно зважати не лише на біологічну та економічну ефективність, але й на загрозу забруднення навколишнього середовища. Наприклад, формуляції на основі рослинних олій (МД) набагато безпечніші екологічно за формуляції на основі мінеральних олій (емульсії). Протруйники у вигляді емульсій на основі мінеральних олій  фахівці взагалі не радять застосовувати, оскільки такі олії можуть бути токсичними для насіння і, відповідно, знижувати його схожість.

Застосування препаративних форм, призначених для обробки по вегетації, замість протруйників і навпаки може призвести до фітотоксичності на культурі, забруднення навколишнього середовища та отруєння працівників, що проводять роботи. Інколи заради економії на вартості препарату такі заміни одних засобів на інші практикують, проте це недоцільно з будь-якого погляду.

Кожен продукт має свою реєстрацію на культуру, препаративну форму, дозування і фазу обробки, яких необхідно точно дотримуватися, щоб уникнути негативних наслідків та досягти біологічної ефективності на полі. Будь-які помилки у виборі препарату, а також порушення регламентів його застосування можуть призвести до зниження врожайності культури.

Найчастіше помилки з вибором і використанням формуляцій також виникають на етапі приготування бакової суміші будь-яких препаратів.

Додавання компонентів в бакову суміш потрібно здійснювати послідовно з обов'язковим перемішуванням. При цьому введення наступного компонента суміші допускається тільки після розподілу попереднього. Загальні підходи до порядку приготування бакових сумішей наступні:

  • для деяких препаратів рекомендовано попереднє приготування маточного розчину;
  • також необхідно дотримуватися черговість додавання компонентів в залежності від препаративної форми: вода → ЗП → ВДГ → ВР, ВРК, ВК → МД, МКЕ → МЕ → ККР → КЕ → рідкі добрива → вода до повного обсягу;
  • необхідно суворо дотримуватись рекомендацій виробника пестицидів.

Також потрібно враховувати якість води. Це важливий аспект при приготуванні робочих розчинів. Вода повинна бути чистою, без домішок, і мати оптимальний фізико-хімічний склад. Вода поганої якості може знизити ефективність дії пестицидів і агрохімікатів, а також пошкодити сам обприскувач чи форсунки.

«Протруювання сучасними препаратами дає змогу знезаразити насіння і садивний матеріал від зовнішньої і внутрішньої інфекції, захистити його від ураження збудниками хвороб, які знаходяться у ґрунті, а також послабити негативну дію травмування насіння за рахунок активізації його захисних властивостей і запобігти розвитку патогенів. 
Від препаративної форми і умов, за яких діюча речовина досягає місця цільового призначення значно залежить ефективність препарату. Препаративна форма кожного препарату є дуже важливою, адже препарат це далеко не лише діюча речовина. Це досить складна суміш , в якій приховано багато різних складових, окрім безпосередньо діючих речовин. Це велика кількість різних розчинників, антиспінювачів, сурфактантів, прилипачів, поверхнево-активних речовин та ін пасивних інгридієнтів. 
Дуже часто саме вони визначають ефективність препарату та його вплив на рослини. Тому дуже уважно слід підходити до вибору тієї чи іншої препаративної форми. Особливо це стосується т.з. генеричних продуктів, бо якщо це оригінальний продукт, вибору препаративної форми зазвичай у споживача немає. В той час, як у генериків вони можуть бути різними. Часто ефективність, фітотоксичність, ефективність щодо шкодочинного обєкта, особливо, що стосується гербіцидів, визначається саме препаративною формою. Вибір засобів захисту рослин на ринку дуже широкий, тому вибір того чи іншого препарату серед дуже схожих на перший погляд, повинен залежати не тільки від вмісту діючих речовин, а й відвибору препаративної форми з найкращою ефективністю і найнижчою фітотоксичністю на культуру.», — каже Олег Загородній, керівник відділу агросервісну «Агро Експерт».

Читати по темі: Однокомпонентні препарати та їхні бакові суміші: переваги і особливості застосування

Популярне