10 життєвих принципів Віталія Яківця

23 липня 2021
1301
10 життєвих принципів Віталія Яківця
1

У місті проблеми людини — це її проблема, а в селі — це проблема громади

Маркус Аврелій писав, що твоє життя формується твоїми думками. Тож процес не лише особистісного становлення, але й професійного залежить від життєвих принципів, моральних виборів та переконань. Про канони, якими керується Віталій Яківець, керівник та агроном ПАФ «Відродження», у житті та роботі читайте далі.

«У місті проблеми людини — це її проблема, а в селі – це проблема громади. Ми  намагаємося допомагати, підтримувати, коли можемо це зробити, одразу чи через два тижні. Не було так, щоб якусь проблему не вирішили гуртом. 

А в моменти, коли руки опускаються, починає чухатись голова. Тоді просто ти думаєш, як з цього положення вийти з найменшою шкодою. Таких випадків за роки господарювання було дуже багато, особливо, під час розширення, при нехватці техніки, кредитуваннях»

2

Розумні люди мають працювати на мудрих

«Ти не повинен все знати досконало і не повинен боятися, що чогось не знаєш. Механік краще підкаже, як правильно щось підкрутити, коли, наприклад, глибина не влаштовує.

Я ніколи не соромився обзиватися до других людей, як правильно щось робити. Коли прийшов до справи, то звертався до одного, другого, третього агронома, і в кожного з них брав мудрості потроху. Хоча, якщо ж до всіх дослухатися, то можна і здуріти, і, як то кажуть, люди на словах всі розумні. Агроном повинен бути комунікабельним. Саме завдяки комунікації по певних сільськогосподарських культурах, по системі захисту чи живлення, вже сформованому досвіду з'явилась загальна картина технології вирощування у господарстві»

3

Бажання все не втратити

«Коли тільки прийшов в ПАФ, то проблем побачив багатенько і з технікою, і з персоналом. У мене було бажання все не втратити, тож ми з цим впоралися, прожували, проковтнули і тепер зуб на зуб не попадає.

Найстрашніше в перший рік роботи були весняна посівна кампанія і подальший догляд за культурами. Було дуже багато запитань і мало відповідей. Спочатку купували все, що дешевше, адже воно все однакове було, хоча посіви тоді були зріджені та й не були якісні стабільні врожаї. Те ж стосувалося і вибору препаратів. Згодом прийшла філософія, що краще хай витрат буде трішки більше, але вони будуть виправдані, хай навіть не заробим, але в 0 вийдемо»

Читати по темі: 10 життєвих принципів агронома Тараса Корнієнка

4

Ніхто, крім батька, тебе краще не навчить

«Хотів би, щоб мої діти також пішли в агрономію. Перша професія мого тата була завферми, потім він з друзями почав займатися розведенням свиней і реалізацією їх на ринках. Це на ті часи було досить прибутково і була можливість розширюватися, а землі власної не було. У 2001 році вони купили перших 3 паї і взяли ще в оренду два — так і утворилося ПАФ «Відродження». 

З 22 років я господарство очолюю, намагаюсь розвивати. Перших 2 роки було складно, все страшне. По-перше, через вік. У 22 роки мало хто з людей серйозно сприймає тебе, а от в 23 роки я вже земельний банк підприємства вдвічі збільшив»

5

За агро майбутнє

«У мене є три освіти: перша — міжнародна економіка, друга — агрономія, а третя —  публічне управління та адміністрування. Агро — це досить цікава робота, специфічна, але за якою майбутнє, як не крути. З самого дитинства, з шести років я працював на ринку (батькам помагав, спілкувався з людьми), економіка завжди подобалась, то душа в мене рвалась на економічний. Але від агро неможливо було піти.

Все не може подобатись в роботі, є виробничі моменти, до яких треба просто правильно відноситися, а людина такий організм, що в будь-якому вакуумі навчиться жити і це буде її»

6

Потрібні ділянки для експериментів та безлімітний бюджет

«Я багато експерементував, а потім найефективніші результати вводив в технологію вирощування. Тому ввважаю, що у кожного агронома повинні бути ділянки для експериментів та безлімітний бюджет під них.

Невдалі досліди теж бувають, вони завжди є. Особливо відчутно це на гібридах, вони всі гарно розрекламовані. Деякі можуть дати 11 т/га спокійно, а в посушливий рік врожай буде значно менший, а є стабільні гібриди, які показують врожайність орієнтовно 10 т/га (10-12 т/га — в хороший рік, 8-9 т/га — в поганий). Сорти та гібриди треба обирати по окремо взятому господарству, навіть не по регіонах, враховуючи техніку, обробіток ґрунту, терміни та умови сівби. У нас, наприклад, по одну сторону від дороги йдуть постійно дощі, а по іншу — їх немає, тому підбір гібридів треба підлаштовувати»

Читати по темі: 10 життєвих принципів агронома Олега Фурманця

7

Мають бути продумані зміни

«Всі технології вирощування культур і обробітку ґрунту хороші, потрібно підлаштовуватися лише під певну. Наприклад, в 2014 році у нас було на 100% посівних площ обробіток плугом, тепер залишилося відсотків 10. Ми перейшли і фіксуємо лише позитивні аспекти глибокого рихлення.

Надалі у господарстві плануємо перейти на технологію обробітку ґрунту strip-till під озимі культури і під соняшник. Під цю технологію хочеться закупити техніку, по рекомендаціям і досвіду інших аграріїв я бачу, що це окупається. Але на посівних площах під кукурудзу strip-till мені не подобається. Адже ця технологія на культурі  підганяє в погодні рамки, наприклад, якщо ґрунт важкий, перезволожений, то коренева система кукурудзи буде розвиватися слабше, відповідно, спостерігатиметься вилягання, невитримання врожаю,  а також ущільнення по боках. 

У застосуванні технології strip-till в нашому господарстві все впирається в кошти. Маємо в перспективі закупівлю сівалки під технологію, а пізніше агрегат для нарізання смуг. Також використання цієї технології не дуже практичне для нас, адже посівні площі господарства розкидані на невеликих площах»

8

Як ти до живого, так і живе до тебе

«Філософія в роботі агронома  однозначно потрібна, бо ти працюєш з живим, а як ти до живого, так і живе до тебе, це 100%. Також ніколи не варто нехтувати часом, от наприклад, якщо ти зробив певну операцію і думаєш, що вже все добре, все одно потрібно виділяти якомога більше часу, щоб це все контролювати. З мого досвіду, все добре не може бути в сільському господарстві. Скільки б я не аналізував, то не було ні одного року, щоб щось десь таке неприємне не вилізло.

Потрібно пам'ятати, що є романтика в роботі агронома. Для мене, особливо, це фіксується під час світанку — це краса, це зовсім інші будні, все тихо, спокійно, цвіте і пахне; все тільки оживає, просинається. І культура має  геть інший вигляд зранку, ніж вдень»

9

Варто експериментувати та вивчати нове

«Ми маємо багато дослідів, вивчаємо нові гібриди. Наприклад, гібридів цукрового буряка я сіяв дуже багато (і Strube, i SESVanderHave, і багато інших), та залишився тільки на KWS, адже вважаю, що кращої селекції цукрових буряків у світі немає. Вибір гібридів/сортів будь-якої культури надзвичайно важливий для отримання стабільного та високого врожаю. 

Секрети в технології вирощування? Як на мене, це стандартні технологічно правильні норми, яких варто дотримуватися в нашому регіоні. Перш за все, обробіток ґрунту на 50 см для цукрового буряка — це абсолютна норма, яка дає післядію ще на 3 роки. Також потрібно здійснити 4 гербіцидні обробки (внесення препаратів на 10-14 день після попереднього обробітку). Цьогоріч це вікно у мене було 22 дні, тож я збільшив норми внесення препаратів вдвічі, адже не було іншого варіанту, але все спрацювало. Я вважаю, цукровий буряк — це та культура, яку потрібно активно підживлювати і все має віднайти своє місце в ефективності технології вирощування. 

Цукрові буряки — цікава культура, адже ти можеш заробляти фактично на всьому, навіть на термінах збирання. Наприклад, я стараюся максимально пізно зібрати цукровий буряк. За весь час вирощування раніше 15 жовтня не починаю збирати цукрові буряки. Так, це вже пізно, вже болото, зазвичай, але кожен день заробляються гроші. На моїх 220 га, відведених під культуру, щодня 5 грам ваги додається, тобто 50 тонн буряка добавляється кожен день, а це 100 000 грн/день з моєї площі. Терміни впираються до перших серйозних морозів, розраховуємо на збирання цукрових буряків протягом 2 тижнів. Вологий ґрунт під час збирання це не страшно, проте шкоди може наробити великий мороз (-7 °C) і великий сніг (30 см)»

10

Проблеми: рейдерство, страхування, прогнозування цін

«У нас досить поширене рейдерство, як на полях, так і не елеваторах, адже сама система в нашій країні цьому сприяє. У позаминулому році був у Львівській області, там розповідали, що повезли агровиробники в елеватор на зберігання 40-50 тис. зерна, а воно зникло. На цьому все затихло і ніхто не розбирався. Стабільності, захищеності, прогнозування немає ніякого, навіть по цінах ти не можеш зрозуміти. Страхування повноцінне теж відсутнє, я вважаю. Хоча знаю, що у сусідніх холдингах, які оформили дуже вузьке і дороге страхування по цукровому буряку, страхова компанія компенсувала їм кошти за недоотриманий врожай. У великих підприємствах тоді страхували цукровий буряк від дуже високих температур, наприклад, якщо на початку серпня температура буде вище 36 чи 37 °C. А решта випадків? Град, бурі? Якщо взяти минулий рік, то вся південна Україна в біді великій була, багатьом страхові компанії очі замилили, а в результаті — кожен сам по собі, це велика проблема.

Взагалі ми живемо в найкращому місці в світі, в усіх сенсах, я б не сказав би, що в нас українці такі погані, я б сказав, що найкращі, тільки в нас українцями керують не українці, це найстрашніше»

Популярне