Євгеній Гуменюк: Пшениця озима, що загартована зимовими морозами і схована під снігом взимку, дає кращий врожай
На перший погляд, природнім періодом посіву рослин є весна, коли уся природа оживає і розвивається. Та насправді рослини, які посіяні на зиму, так званий «озимий клин», набагато витриваліші до погодних умов і дають гарні врожаї.
Для забезпечення правильного ведення товарного сільськогосподарського виробництва у кожному підприємстві ведеться сівозміна. ТОВ «Захід-Агро МХП» не виняток. Під озимі в підприємстві виділено 41% від структури посівних площ, із них 22% відведені під пшеницю озиму (8 568 га) — це найбільше серед усіх рослинницьких підприємств МХП.
Посівний матеріал
Для посіву використовуємо сорти іноземної селекції, зокрема французької компанії RAGT, німецьких — DSV, Saaten Union, KWS. Доробку насіннєвого матеріалу проводимо самостійно на лінії Фадєєва, яка розміщена на виробничому підрозділі Північний у селі Бужок (Львівщина). Щорічно на сортооновлення виділяється 100 га під еліту, а основні масиви засіваємо насінням І репродукції.
Обробіток ґрунту
Попередниками пшениці озимої на виробничих підрозділах Північному та Західному є соя, а на Південному — соняшник.
Основний обробіток ґрунту проводиться дисколаповими агрегатами, а саме Horsch Tiger, GB DXRV, JD 2700, JD 2720. Наступним обробітком є передпосівна культивація і сівба сівалками Horsch PRONTO 9 DC.
Цього року ми вперше засіяли на виробничих підрозділах Північний і Західний (Львівська область) площу 1054 га, що становить близько 12% усіх посівів, сівалкою Mzuri за технологією Strip-till. Як відомо, ця технологія менш енерговитратна і дає змогу уникнути водної та ґрунтової ерозії.
Захист і підживлення
Сівба пшениці озимої у «Захід-Агро МХП» проводиться високопродуктивним насінням з комплексними добривами. Для мінералізації рослинних решток використовується внесення азотного добрива КАС-32 (50 кг/га). На ранніх посівах пшениці озимої практикується внесення страхових гербіцидів для боротьби з бур'янистою рослинністю. А під час відновлення весняної вегетації підживлюємо КАС-32 (300 кг/га) і сульфатом амонію (120 кг/га).
Після вегетації проводиться захист від бур'янистої рослинності, фунгіцидно-інсектицидний захист і внесення мікроелементів.
Озимі сходи — між посухою і зливами
Наразі сходи перебувають у не найкращому стані: відсоток схожості низький через посуху. Станом на початок листопада отримано близько 70% сходів. Сіяти озимі почали 10 вересня і продовжували до початку листопада, з певними вимушеними перервами через погодні умови.
Більшість опадів припала на період до початку сівби (до 10 вересня), а от жовтень був бідним на вологу, наприклад, по Північному виробничому підрозділівипало 3 мм опадів за середньої багаторічної норми 45 мм.
За цей час була зафіксована така кількість опадів по трьох виробничих підрозділах підприємства:
Назва виробничого підрозділу |
Вересень — листопад |
Жовтень |
Середня багаторічна норма |
ВП Північний |
93 мм |
3 мм |
45 мм |
ВП Південний |
59 мм |
5 мм |
47 мм |
ВП Західний |
97 мм |
6 мм |
50 мм |
Тепла, і з перспективами опадів у листопаді осінь, дала сподівання на розвиток рослин. Станом на початок листопада утворилась уже первинна коренева система. Основна мета осіннього розвитку — це отримання дружних сходів і максимальне осіннє кущення, коли з однієї насінини проростає 2-3 пагони, що згодом впливає на отримання гарних врожаїв.
Норми висіву і яровизація
4,5-5,5 млн схожих насінин на гектар потрібно для формування 7,0-7,5 млн продуктивних пагонів на гектар. Обов'язковою умовою для озимини є проходження процесу загартування — т. зв. яровизація.
Зокрема, пшениця озима, висіяна на полях «Захід-Агро МХП», уже пройшла загартування першими приморозками. Також для гарного врожаю важливим є сніговий покрив від 5-10 см, який захищає озимину від морозяних вітрів. Бо не так страшні рослинам морози, як зимові пронизливі вітри. Наразі ж умови для перезимівлі складаються сприятливі: є сніговий покрив, морози помірні та не впливають на стан рослин у посівах. У зиму 20% посівів пшениці увійшли у фазі шильця, 40% у фазі 2-3 листків, інші — вже у фазі кущення.
Навесні проводиться ранньовесняне підживлення по мерзлоталому ґрунту азотним добривом з наявністю сірки (сульфат амонію гранульований та КАС-32).
Перспективи на врожайність
Тож, завершивши осінню посівну, агрономи, як і сама пшениця, чекають сніжної і спокійної зими, аби з першими весняними відлигами і надалі слідкувати за розвитком рослин і робити усе, аби їм було максимально комфортно і вони дали добрий врожай. На сьогодні негативних факторів, що впливали б на рослини, не спостерігається. І якщо погодні умови і далі будуть типовими для зими в регіоні, причин для загибелі або вимерзання рослин не буде.
Кожне поле — чисте полотно. Перед тим, як здійснювати сівбу і ґрунтообробіток, ми вивчаємо поле з року в рік, і робимо усе, аби воно дало кращу віддачу.
Євгеній Гуменюк, головний агроном ТОВ «Захід-Агро МХП».
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.