Як розпізнати дефіцит азоту на кукурудзі? Поради Ніла Кінсі
Більшість аграріїв звертають увагу на питання живлення. Але чи враховують вони родючість ґрунтів? Адже найважливіше, що потрібно знати — це скільки кожної необхідної поживної речовини може забезпечити ґрунт? У своїй лекції для курсу «Цариця полів» відомий американський агроном і ґрунтознавець Ніл Кінсі поділився власним досвідом щодо «оптимуму для досягнення плану».
«Ми запросили Ніла Кінсі до курсу «Цариця полів» з проханням пояснити та деталізувати схеми живлення саме для українських грунтів. Дати практичні поради зі свого багаторічного досвіду та показати українським аграріям наочно, які програми живлення вони можуть застосовувати для отримання стабільних результатів. У тому числі і як вносити мінімум, щоб отримувати максимум. Завдяки участі у курсі таких лекторів, як Ніл Кінсі, ми зробили доступними для українських аграріїв інноваційні та ексклюзивні знання та технології», — зазначила Олександра Камишіна, керівник освітньої платформи «Культиварій».
Повні лекції з живлення та планування систем удобрення можна буде послухати в рамках курсу «Цариця полів», а зараз ви дізнаєтеся, як ідентифікувати дефіцит основних елементів живлення на кукурудзі та отримаєте базові поради з його усунення.
Основними макроелементами для формування врожаю зазвичай вважаються азот, фосфор, калій і сірка. Та внесення їх понад норму може негативно вплинути на доступність інших елементів живлення. Якщо ж навпаки, не вистачає того чи іншого елементу, це шкодить розвитку рослин.
Більшість аграріїв, які збираються вирощувати кукурудзу, спочатку говорять про азот. Але часто вони вносять набагато більше азоту, ніж потрібно. Як ідентифікувати надлишок?
Надлишок азоту
Внесення надмірної кількості азоту може призвести до:
- зменшення кількості гумусу в ґрунті, який утримує сірку, бор і нітратний азот;
- блокування здатності рослини поглинати мідь, що призводить до ламкості стебла;
- виведення кальцію (не використаний азот культурами або органікою ґрунту перед вимиванням перетворюється на азотну кислоту (85%), здатну виводити кальцій).
Тож, чим більше надлишкового азоту внесено, тим більше вапняку доведеться купити, щоб поповнити втрату кальцію.
Дефіцит азоту
Якщо у рослин спостерігається відмирання нижнього ярусу листків, а листки верхнього ярусу залишаються зеленими або частково зеленими з жовтими V-подібними плямами на кінчиках, — це наслідки дефіциту азоту.
Для отримання запланованого врожаю на кожен листок з проявом дефіциту потрібно додати 11 кг азоту, щоб задовольнити потребу. Для полів без зрошення та за умови, якщо ми маємо 3-4 уражених листки, оптимально буде внести 45-50 кг азоту з літака (бажано аміачну селітру або безпечну сечовину). Азот, внесений після викидання волоті, потрапить до рослини протягом 7 діб.
Особливості внесення сульфату амонію
Основну користь від сульфату амонію ми отримуємо за 60-61 діб, а не за 30, як у випадку внесення сечовини та аміачної селітри. Терміни внесення азоту на кукурудзу визначає період дозрівання. При цьому варто зазначити: якщо рH ґрунту становить менше 7,5, сульфат амонію розщеплюється в ґрунті значно довше.
Якщо ви вирощуєте кукурудзу з тривалістю вегетації 70-80 діб, то 90% азоту потрібно внести перед викиданням волоті і лише 10% після викидання волоті. Якщо ви вирощуєте кукурудзу більш тривалої вегетації — 90-100 діб, то 75% до викидання волоті, 25% після. У випадку вирощування пізніх сортів і гібридів (від 105 до 125 діб) 65% азоту вноситься перед викиданням волоті, а 35% після.
Про те чому та як розрахувати потрібну кількість, щоб компенсувати дефіцит азоту, — дізнавайтеся в ході курсу «Цариця полів».
Дефіцит калію
Рівень калію у вирощуванні кукурудзи важливий не тільки для формування продуктивності, але й для поглинання вологи, особливо з урахуванням того, що переважно кукурудза в Україні не зрошується. Щоб максимізувати ефективність використання вологи, потрібно щонайменше 2% насичення рослини калієм. Ідеальний вміст калію для кукурудзи в більшості випадків становить 5%.
На відміну від дефіциту азоту дефіцит калію проявляється так: листок відмирає, починаючи з країв листкової пластинки до черешка і при цьому відбувається зустрічний процес від черешка до країв. Тобто, дефіцит калію — це коли листя починає відмирати ззовні.
Якщо калію в ґрунті менше 2% і ви не вносите хоча б мінімально достатню для запланованого врожаю кількість, то дефіцит елементу проявиться.
Особливо необхідний моніторинг вмісту калію на важких глинистих ґрунтах. Тому навіть якщо немає можливості внести стільки калію, щоб отримати його вміст в ґрунті 2%, принаймні потрібна норма для вирощування запланованого урожаю. Це може бути гній або компост. У випадку внесення компосту потрібно слідкувати, щоб вміст калію не перевищував 7,5%.
Чи блокує надлишок калію поглинання бору?
Так. У разі, коли вміст калію в ґрунті перевищує 7,5%, відбувається блокування процесу поглинання бору, необхідного рослинам кукурудзи для формування зерен.
Також надлишок калію може спричинити, якщо базова насиченість калієм і натрієм разом перевищує 10%. Частіше це відбувається на ґрунтах, де використовують гній і компост. Наслідок — блокування поглинання марганцю, що призводить до затримки ростових процесів та формування недостатньої кількості зерна на качані.
Коли краще вносити калій
Якщо pH ґрунту вище 6,5, вносьте калій якомога ближче до часу сівби. Це принесе рослині найбільшу користь. Не вносьте восени, навесні його там вже не буде. Якщо рН ґрунту 6,5 або нижче, калій можна вносити восени або навесні. Якщо ви збираєтеся внести калію достатньо, щоб отримати врожай і підвищити його рівень в ґрунті, внесіть 300 і 400 кг/га хлористого калію. Така схема підходить там, де волога не проблема.
Дефіцит фосфатів
У посіві, де не вистачає фосфатів, висота кукурудзи буде приблизно до коліна, тоді як там, де ви внесена невелика кількість фосфату як стартового добрива, рослини будуть до пояса.
Що варто пам’ятати для розрахунку потрібної норми внесення фосфатів? Надлишок фосфатів:
- блокує сірку (фосфор та сірка працюють один проти одного, якщо рівень одного елементу вище іншого);
- блокує цинк (за внесення у насіннєве ложе або в рядок).
Дефіцит фосфату проявляється на кукурудзі у вигляді пурпурового забарвлення листя у ранніх фазах вегетації. І це може коштувати аграрію втрат до 600 кг/га зерна.
Термін внесення фосфатів залежить від того, яка форма фосфату використовується. На прохолодних сухих ґрунтах краще додавати невелику кількість фосфору як стартове добриво. На прохолодних вологих ґрунтах фосфат доцільніший як стартове добриво.
Дефіцит сірки
Коли справа доходить до сірки, потрібно пам’ятати, що азот і сірка взаємодіють у створенні білку та інших реакціях. Тому потрібне рівне їх співвідношення. Який елемент ймовірніше буде в дефіциті?
Зазвичай це буде сірка, тому що вона знаходиться в ґрунтовому розчині з подвійним негативним зарядом, який вимивається з ґрунту. Сірка фактично знижує рівень нітратів і зменшує доступність молібдену. Низька доступність молібдену при використанні сірки негативно впливає на мікробну популяцію ґрунту.
Якщо, обстежуючи поле, ви бачите, що висота рослин кукурудзи ледь сягає коліна, а на листках є жовті смуги, — це дефіцит сірки. Як запобігти?
Щоб виростити 10 т кукурудзи, зазвичай сірки потрібно не менше 75 кг/га. Хороша водорозчинна елементна сірка потрапляє до рослини протягом 7 діб.
Застосування сірки безпосередньо перед сівбою убереже посів, але потрібно зважати на тип сірчаного продукту. Якщо ж проблема виникла на ранніх стадіях розвитку кукурудзи, компенсувати втрату врожаю вже не можна.
З сірковмісних добрив, де сірка доступна для поглинання зерном — сульфат амонію.
Багато людей говорять про оптимальне співвідношення азоту та сірки на рівні 15 до 1, але з мого досвіду оптимальна формула для отримання високої врожайності — це з 5 до 1. На кожен кілограм сірки не потрібно вносити азоту більше 4-5 кг. Іншими словами, щоб отримати максимальну користь від азоту, нам потрібно додавати сірку, хоча б 100 кг/га.
Ніл Кінсі, агроном, власник компанії Kinsey Agricultural Services Inc.
Ніл Кінсі є спікером курсу з вирощування кукурудзи «Цариця полів», який охоплює всі виробничі та фінансові процеси, починаючи з планування сезону та вибору насіння і закінчуючи зберіганням та вигідним продажем зібраного врожаю.Прослухати повні лекції Ніла Кінсі можна в рамках курсу. Тут зібрано ексклюзивні знання про вирощування кукурудзи та управління живленням у максимально компактному вигляді.
Курс «Цариця полів» дасть повне уявлення, як отримувати стабільні врожаї, незважаючи на умови року, та як ці врожаї потім правильно перетворити в гроші. Зустріч зі спікерами курсу відбудеться вже 22 грудня. Встигніть потрапити у число слухачів курсу!
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.