Нові підходи в селекції можуть допомогти не втратити врожайність культур
Зміни клімату ставлять перед сільським господарством, а особливо у контексті вирощування культур, нові виклики. Селекція ж у свою чергу також реагує на зміни клімату, щоб зменшити їхній вплив на галузь. Попитом користуються адаптивні, стресостійкі сорти.
Посухостійкість, підвищення стресостійкості, фокус на толерантність до хвороб — основні селекційні завдання сьогодення.
Поява нового сорту чи гібриду, як відомо, це тривалий процес. Селекція SAATBAU використовує класичні методи, як, наприклад, лінійне та популяційне схрещування. Основною вимогою яких є — відповідати не тільки запитам фермерів, сучасним умовам вирощування та вимогам переробної індустрії, а й забезпечувати відповідну якість харчових продуктів. Наразі у тренді розвиток сортів, які адаптовані до конкретних регіонів вирощування та демонструють стабільну врожайність за несприятливих погодних умов.
Ранній налив зерна та дозрівання
Зміни клімату вимагають застосування нових стратегій та кращої адаптації насіннєвого матеріалу до несприятливих погодних умов. До селекції сортів,
які мають стійкість до впливу абіотичних стресів, належить також створення сортів з раннім наливом та дозріванням, що дасть змогу мінімізувати вплив посушливих періодів навесні та влітку.
Особливо в розрізі зернових культур у майбутньому будуть домінувати ранньостиглі сорти/гібриди. Фаза наливу зерна у таких сортів починається раніше, ніж починається посуха. Збільшення кількості посушливих днів у комбінації зі стресом від посухи під час цієї чутливої фази призводять до поганого формування зерна та значною мірою зменшують врожайність. Виклик полягає в тому, щоб тримати врожайність на достатньо високому рівні завдяки зменшенню періоду вегетації. До того ж, цілеспрямована селекція на розвиток кореневої системи створює основу для кращого засвоєння поживних речовин та вологи.
З підвищенням температур змінюється також ситуація із хворобами та інтенсивність зараження. Поряд з врожайністю та здоров’ям рослин не варто забувати і про якість матеріалу, яку необхідно адаптувати під потреби переробників харчової продукції та виробників кормів.
Кукурудза як культура, яка найбільше виграє від зміни клімату
Сьогодні спостерігається тенденція зміни спектру культур у бік тих, які мають високу потребу в теплі, і кукурудза належить саме до таких.
Селекційний акцент в контексті кукурудзи в Австрії (Шьонерінг) полягає у широкому генетичному портфелі та, окрім цього, у розвитку ДЕНТ-генетики. Такі гібриди, завдяки пізньому дозріванню, можуть краще використовувати високу сумарну температуру, яка стала наслідком зміни клімату. Значний прорив при цьому полягає у скороченні селекційних циклів за допомогою сучасної селекційної техніки та зимових селекційних розсадників в Південній півкулі. Допомога комп’ютерної техніки під час прийняття рішень, як, наприклад, геномна селекція та доступне використання технології маркерів, роблять селекцію точнішою та дозволяють досягти швидкої адаптації до умов, що постійно змінюються. Розвиток сортів кукурудзи, толерантних до посухи та спеки, досягається на локальному рівні завдяки роботі селекціонерів. Таким чином, успіху також сприяють багаторічні дослідні проекти, під час яких селекційний матеріал SAATBAU досліджується з акцентом на адаптацію до посухи та температурних стресів. Селекція кукурудзи SAATBAU ведеться у посушливих регіонах в Австрії (Шьонерінг), в Мексиці (Пуерто-Лаварта) та Чилі (Кіллота). Ця модель працює, адже тестування майбутніх гібридів відбувається у регіонах, які відповідатимуть кліматичній моделі протягом наступних 10-15 років.
Волога як лімітуючий фактор
Лімітуючим фактором у сільському господарстві, значення якого постійно зростає, стає коефіцієнт забезпечення вологою. На відміну від багатьох припущень, річна кількість опадів на більшості територій світу показує кореляцію в бік зменшення. Через аномально високі температури автоматично зростає швидкість випаровування. Під час селекційної роботи в компанії SAATBAU, знову ж таки, намагаються точково уповільнити віддачу вологи рослинами.
Чек-лист з вирощування кукурудзи в умовах змін клімату:
- Оскільки основний акцент в селекції кукурудзи SAATBAU — це висока жаростійкість гібридів з фокусом на урожайність, тоді вибір лише за правильним гібридом.
- Також одним із перших рішень, до яких варто вдатись задля збереження вологи в ґрунті, — це відмова від оранки. Волога буде накопичуватись та зберігатись, а рівень випаровування значно знизиться. Індивідуальний підхід до кожного поля, а також вологозберігаючі технології на кшталт strip-till та no-till. Оскільки оранка не проводиться, то верхній шар ґрунту залишається непошкодженим і в рази краще зберігає вологу.
- Орієнтуватися на середньозважену урожайність. Ппотрібно відходити від надінтенсивних технологій, більш обдумано та зважено підходити до системи живлення: по можливості вносити добрива під основний обробіток, уникати високих доз внесення за умов посухи, використовувати рідкі азотні добрива.
- Виважено підходити до вибору гібридів (робити ставку на 5-6 гібридів з різним ФАО, при цьому надавати перевагу ранньостиглим та середньостиглим гібридам — ФАО 200-320).
- Маневрувати зі строками сівби, густотою стояння. Наприклад, цього року на Київщині був досвід пізнього посіву гібриду Альбірео (ФАО 260) — 15.06.20, який надалі сформував чудово виповнені качани і зрештою високу врожайність. Що стосується густоти стояння, то цьогоріч фермери, які сіяли з нижчою густотою від рекомендованої на 20-30%, при збиранні врожаю були приємно вражені позитивним результатом.
Селекціонери SAATBAU наполегливо працюють над тим, щоб цілеспрямовано забезпечити нові гібриди з поліпшеними стійкостями, щоб створити умови для рентабельності та успіху сільгоспвиробника у майбутньому. Саме з огляду на таку тенденцію до сезону 2021 компанія SAATBAU виводить на ринок 4 нові ранньостиглі новинки.
КОНТЕНТО (ФАО 230) — новинка
Гібрид КОНТЕНТО демонструє толерантність до найпоширеніших хвороб кукурудзи і величезного спектру шкідників. У період дозрівання дає швидку вологовіддачу (як результат — економія на досушуванні зерна).
Серед відмінних характеристик цього гібрида висока толерантність до несприятливих погодних явищ, висока продуктивність і стабільність врожаю зерна за рахунок високої маси 1000 насінин.
АМЕЛЛО (ФАО 240) — новинка
Гібрид АМЕЛЛО — це оптимальне співвідношення урожайності та стабільності. Характеризується відмінною посухостійкістю і холодостійкістю. Має швидкі темпи початкового росту та розвитку на ранніх етапах. Гібрид інтенсивного типу, добре відгукується на високий агрофон та підвищене азотне живлення. Володіє чудовою толерантністю до інших складних умов. Має високу стійкість до вилягання та ламкості стебла.
ЛЕОНІДО (ФАО 260) — новинка
ЛЕОНІДО — новий простий середньоранній гібрид кукурудзи, який відрізняється своєю універсальністю, пластичністю та стабільністю. Формує високі показники урожайності зерна, завдяки добре виповненим качанам. Має високу кормову продуктивність, завдяки підвищеній залистяності рослин. Володіє чудовою толерантністю до сажки та основних хвороб. Користується у Європі шаленою популярністю при вирощуванні на силос.
ФІЛМЕНО (ФАО 280) — новинка
Гібрид ФІЛМЕНО чудово поєднує стабільність та пластичність до умов вирощування. Має високий потенціал продуктивності, особливо вихід сухої речовини (для силосу з підвищеною перетравністю клітковини). Стрімка енергія росту на початкових етапах є запорукою формування високих та міцних рослин, з відмінною виповненістю качанів та повною відсутністю вилягання. ФІЛМЕНО — це гібрид, який візуально відрізняється здоров’ям рослин: толерантністю до сажки, стеблових гнилей.
Виклики у селекції є доволі багатогранними і дуже комплексними, вони вимагають багато часу та зусиль. Сьогодні компанія SAATBAU працює над сортами майбутнього — з урахуванням прогнозних змін клімату та потреб аграріїв, які вирощуватимуть культури через десятиліття.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.