Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Кукурудза повертається? Зростання ціни зі 145 до 193 $/т за сезон
Хто посіяв кукурудзу раніше, той зустрів травневі приморозки. А хто пізніше — попав на липневу спеку і посуху. Такою була особливість сезону-2024. Та є й плюси.
По-перше, покращилася ситуація з логістикою. Ціна на неї знизилася і, дякуючи ЗСУ і західному озброєнню, український морський коридор запрацював.
По друге, як не щастя, то нещастя допомогло. Липнева спека охопила на лише Україну, але й весь Причорноморський регіон і США. Не набагато краща ситуація склалася в країнах ЄС. Прогнози виробництва зернової погіршилися і ціни пішли вгору.
Жнива кукурудзи цього року стартували на два тижні раніше, як і передбачали аграрії з огляду на тривалий посушливий період. Так, до збирання кукурудзи в Україні приступили наприкінці серпня. Станом на 11 жовтня кукурудзу обмолочено з 48% площ та зібрано 10,6 млн тонн при середній урожайності 5,16 т/га. До слова, торік середня врожайність кукурудзи була 7,79 т/га, а валовий збір — 28,74 млн тонн. Але торік не було такої спеки! Ба більше, 2023 рік був рекордний і це при тому, що площі під культурою скоротилися вдвічі, а вирощування відбувалося в умовах суворої економії.
Власне зменшення норм внесення азотних добрив був чи не єдиний спосіб зробити хоч якийсь прибуток на кукурудзі в попередніх двох сезонах. Ще можна заощадити, купуючи насіння тільки української селекції. Але ідеально ще й мати власну сушарку. Бажано на органічному паливі!
Площі під кукурудзою в 2024 році залишили на рівні минулого року
Як і пшениця, кукурудза в 2023 році залишалася збитковою культурою, закупівельні ціни на неї ледве дотягували до 6 тис. грн на CPT терміналі та до 5 тис. грн на EXW елеваторах. З урахуванням того, що кукурудза відправлялася переважно через логістично більш дорогі порти Дунаю або сухопутний кордон з ЄС, ця тенденція зберігалася до весни 2024-го.
Читайте також: Круте піке кукурудзи 2023: ставки на олійні та обсяги виробництва
В березні ситуація з морським коридором повеселішала і вже всередині місяця відбулося певне зміцнення ціни на кукурудзу в межах 145-151 $/т у глибоководних портах, в травні на фоні сезонного попиту ціна зросла 162-166 $/т з доставкою до портів Чорного моря. Попит у цей час сприяв експорту з України близько 7 млн тонн кукурудзи і зростанню ціни на неї до 185-188 $/т до кінця травня. Сприяла зростанню цін на українську кукурудзу також посуха у країнах Південної Америки, зокрема, в Аргентині і Бразилії.
Зростання цін стимулювало низку агровиробників не відмовлятися від вирощування кукурудзи. Таким чином, в сезоні-2024 Україна вийшла на посівні площі під кукурудзою, близькі до минулорічних — 3 млн 938,9 тис. га (торік 4 млн 043,3 тис. га).
Традиційно лідером з виробництва кукурудзи була Полтавська область, де цьогоріч кукурудзою засіяли 498,4 тис. га. Збільшили посівні площі під зерновою агрохолдинзі НІБУЛОН, чималі площі під кукурудзу відвели в Cygnet, ІМК і Астарта — 16,2 тис. га, 65,8 тис. га і 6 тис. га, відповідно. Не відмовилися від кукурудзи також в LNZ Group. Натомість, в середніх і малих господарствах не ризикували і сіяли кукурудзу в дещо менших обсягах, або в аналогічних до 2023-го, з метою дотримання сівозміни.
«У нас дев'ятипільна сівозміна, яка себе виправдовує. Бо в одному році виграли на кукурудзі, в іншому на сої і так далі. Втеча від однієї культури до іншої — це лотерея, яка не завжди виграшна. До того ж, у нас бідні ґрунти, а також є тваринництво, яке теж спонукає до сівозміни, — розповів під час АгроЕкспедиції 2024 Василь Севрук, головний агроном ТОВ АФ «Київська».
Рання весна — рання посівна
Рання весна і стрімке наростання активних температур, за відсутності приморозків, спонукали розпочати посівну раніше. У першій декаді квітня зернову сіяли на Півдні, у другій декаді до них приєдналися Хмельниччина, Сумщина, Чернігівщина. Аграрії Донеччини, Дніпропетровщини і Запоріжжя щоб спіймати вологу, подекуди сіяли у нестиглий ґрунт. Зважитись на такий крок їх спонукали суховії та відсутність опадів, що спостерігалися протягом місяця до сівби. І вже 7 червня посівна ярих культур в Україні була виконана на 99%, а сівба кукурудзи завершена.
Травневі приморозки і липнева спека — тренди сезону-2024
Різке зниження температури повітря, зокрема, у південному, східному та північно-східному регіонах України, призвело до підмерзання сходів ярих культур, у тому числі і кукурудзи. Про підмерзлі посіви повідомляли на Харківщині, Сумщині, Чернігівщині, Донеччині, Дніпропетровщині та Херсонщині.
Врятувалися посіви, які перебували у фазі до 5-го листка. Адже у рослин у цій фазі точка росту знаходиться низько, тому при тривалості морозного періоду до 4-7 годин ризик загибелі відсутній. І якщо ґрунт не промерз. Тим не менш, на врожайності це позначилося, оскільки підмерзлі листки рослини втратили.
Чим ще небезпечний ранній висів кукурудзи?
Як зазначив менеджер із розвитку агротехнологій LNZ Group Валентин Видибура, серед мінусів надранніх посівів кукурудзи:
- тривале проростання насіння (до 4-5 тижнів), яке сприяє заселенню сходів культури шкідниками бурʼянами та створює проблеми з бур’янами, які проростають швидше;
- ризик ураження патогенами.
Це, звісно, крім підмерзання рослин, яке несе ризик загибелі рослин, зниження урожайності. А також ризик не врахувати відмерлі листки при визначенні фази для внесення ЗЗР, що теж призведе до втрат врожайності.
Але завжди є виключення. Оскільки за ґрунтово-кліматичними особливостями області України суттєво відрізняються одна від одної. Так, до прикладу, успіхи ранньої сівби кукурудзи мали на Черкащині в компанії «Хорс», де частка культури у структурі з огляду на сівозміну складає 32%, або 4100 га. Зазвичай тут кукурудзу сіють першою, за нею соняшник. Якщо виходить, то культури сіють одночасно. ФАО в межах 250-300, є кілька гібридів по 350.
«В ґрунті 6°С — починаємо сіяти, бо це культура, яка має пройти всі стадії розвитку. Ми ж дивимось по сусідах: хто посіявся пізніше, той «попав», подекуди навіть качан не завʼязався», — розповів Валерій Ласьков, генеральний директор підприємства.
Здавалося б, аграрії, які перечекали весняні приморозки і посіяли кукурудзу пізніше, могли б з полегшенням видихнути. Але в липні Україну накрила аномальна спека, яка разом із відсутністю опадів спричинила тривалий посушливий період і, як наслідок, череззерницю у посівах пізніх строків сівби. Але знову ж таки, все залежало від регіону, типу ґрунтів і групи стиглості гібридів.
Вплив посухи на урожайність кукурудзи
Надзвичайна спека за всю історію метеорологічних спостережень в Україні припала на період 1-15 липня, коли у західних областях максимальна температура повітря сягнула +31-34°С, на решті території — до +35-38°С, в а південних областях навіть перевищувала +40°С. Температура ґрунту при цьому піднімалася до 60, подекуди 70°С.
У денні години відмічалося в’янення рослин і відмирання 2-3 пар нижніх листків. Більшість посівів кукурудзи у цей період викинула волоть. Спекотна погода спричинила стерилізацію пилку, відсутність запилення рослин і формування неповноцінних качанів з явищем череззерниці або взагалі без зерна. Також спека призвела до прискореного перебігу фазового розвитку кукурудзи і передчасного завершення вегетаційного періоду.
Такі погодні умови, які охопили не лише Україну, дали підставу аналітикам Barva Invest знизити свій прогноз виробництва кукурудзи у сезоні-2024 до 24,4 млн тонн, або на 21%. У свою чергу, Мінагрополітики знизило прогноз урожаю по всіх пізніх культурах на 15%.
USDA у своєму липневому прогнозі світового виробництва сільгоспкультур оцінив валовий збір кукурудзи в Україні на рівні 27,7 млн тонн. Водночас, виконуючий обовʼязки міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький висловив стримані сподівання на 25 млн тонн максимум. Простим математичним підрахунком, знаючи середню урожайність та відсоток обмолоченої площі, ми виходимо на орієнтовний вал 20 млн тонн. Але не слід забувати про ФАО як чинник, а також про погодні умови. Наразі вони сприятливі для збирання пізніх культур. Але не будемо казати «гоп».
І той, хто зумів проскочити приморозки і посіяти не надто рано і не надто пізно, тому нині заздрить вся Україна. Бо ціна залишається привабливою і вже зросла до $195/т на умовах CPT.
Що відбувається з цінами на українську кукурудзу?
До липневої посухи складалися цілком хороші передумови для другого рекордно врожайного року, тому суттєвого зростання ціни на кукурудзу не очікувалося ні на українському ринку, ні на світовому.
Після досягнення піку попиту у червні і закриття експортних програм основними трейдерами, ціни на зернову резонно почали знижуватися і зупинилися на 170 $/т з доставкою в порти Чорного моря. Форвардні ціни на кукурудзу нового врожаю знизилися до $160/т з поставкою в жовтні-листопаді. Всього від початку сезону і до середини червня Україні вдалося експортувати 28,19 млн тонн. Очікування світового врожаю кукурудзи на рівні 1 224,79 млн тонн (USDA) із постійними коригуваннями на збільшення теж не давало підстав для підвищення цін аж до кінця липня.
Під час липневої посухи в США погіршився стан «хороших» і «відмінних» посівів кукурудзи з 55% до 50%. Ймовірне зниження врожайності кукурудзи прогнозували у Бразилії і Аргентині. Дісталася посуха і до Причорноморської зони, включаючи Україну. І вже в другій декаді липня ціни попиту на кукурудзу підвищились на 13-17 $/т в межах 170-181 $/т з доставкою у порт, оскільки:
- пропозиція кукурудзи на ринку залишалася недостатньою,
- перехідні запаси низькі і оцінювалися на рівні близько 2 млн тонн,
- спека і посуха у країнах, які є найбільшими експортерами кукурудзи.
«Світове виробництво кукурудзи у 2024/25 МР оцінюється на рівні 1,219 млрд тонн, що на 5 млн тонн менше, ніж у попередньому місяці, через зниження прогнозу врожаю для Європейського Союзу — на 3,5 млн тонн до 60,5 млн тонн (62,9 млн тонн за оцінкою Єврокомісії), України — на 0,5 млн тонн до 27,2 млн тонн, що значно вище оцінок місцевих аналітиків, які врахували вплив високих температур (24,1 млн тонн за оцінкою ASAP Agri, 24,5 млн тонн за оцінкою Barva), та росії — на 0,9 млн тонн до 14,1 млн тонн (14,3 млн тонн за оцінкою IKAR). Водночас, у США врожай кукурудзи оцінюється на рівні 384,7 млн тонн (+1,1 млн тонн), завдяки рекордній урожайності, яка перевищила очікування торгівлі (383,6 млн тонн), — повідомили аналітики ASAP Agri 12 серпня.
Діапазон цін 175-184 $/т з доставкою до порту тримався до вересня. А точніше, до моменту активного збирання зернової. Трейдери активізували закупівлі і вже станом на 25 вересня ціни на українську кукурудзу сягнули 188-193 $/т з доставкою до портів. В той же час, аналітики MARS знизили прогноз урожайності кукурудзи в ЄС до 6,83 т/га.
Гіпотетично цінам є куди рости, адже побоювання щодо недобору врожаю кукурудзи в світі справджуються. Пропозиція залишається низькою навіть попри активні жнива зернової, урожайність нижча очікуваної як в Україні, так і в країнах-конкурентах, а перехідні залишки в Україні на початок вересня оцінюються в межах 600 тис. тонн. Як вишенька на торті — додаткові побоювання на фоні зниження якості кукурудзи в країнах ЄС через підвищений рівень афлатоксинів. До того ж і експорт кукурудзи в Україні за даними ВАР оцінюється на рівні 15-17 млн тонн, що майже вдвічі менше торічних обсягів.
Чинник, який може стримувати ціни — зміцнення котирувань на Чиказькій біржі (CBOT). CEO аналітичного агенства ASAP Agri Христина Серебрякова зазначала, що у той час, як ціни на українську кукурудзу з доставкою у порт за тиждень зросли на $17/т, котирування кукурудзи на CBOT зросли лише на $4/т. Тож для подальшого зростання цін потрібна підтримка міжнародних ринків.
UPD: У своєму жовтневому звіті аналітики USDA знизили світове виробництво кукурудзи у сезоні 2024/25 до 1 217,19 млн т (-1,38 млн т до попереднього прогнозу). Знизилися також оцінка світового експорту кукурудзи і прогноз кінцевих запасів. При цьому прогноз врожаю кукурудзи в Україні зменшився на 1 млн т до 26,2 млн т, що досі є дуже позитивним з огляду на ситуацію. Оцінка експорту — 23 млн т (-1 млн т), кінцевих запасів — 0,63 млн т (-0,1 млн т). Натомість в США оцінку виробництва збільшили до 0,45 млн т.
Від кукурудзи відмовляються на Півдні
І питання навіть не в ціні на зерно. Тривалість посушливих періодів з кожним роком збільшується. І такий екстремальний рік як цей тільки підтвердив побоювання південних аграріїв на майбутнє.
«Наш район (ред. — Первомайський) — це останній південний рубіж кукурудзи на Миколаївщині. Тут її ще сіють більшість, далі вже — лише «ентузіасти». Середня урожайність у нас по кукурудзі 8 т/га, а раз на 5 років можемо і 10-11 т/га отримати. І такий урожайний рік може «перекрити» решту менш вдалих», — каже Максим Максименко, директор ФГ «Аннушка».
Цього року через посуху в господарстві прогнозують недобір десь 3 т/га у середньому. Сподіваються, що на круг вийдуть із результатом 5 т/га. Це вище точки беззбитковості, хоч і з невеликим відривом. І це завдячуючи пізньому висіву (5 травня) і покриттю ґрунту мульчею.
У ФГ «Омельяненко», що на Кіровоградщині, під кукурудзу відводили 2 тис. га, але з почастішанням сезонних посух цьогоріч зменшили удвічі, а у сезоні-2025 планують зменшити до 500 га. Через посуху близько 300 га посіву в дуже поганому стані, з яких власник господарства Сергій Омельяненко прогнозував зібрати не більше 1,5 т/га, з решти посіву — 3 т/га. Крім спеки, в господарстві мають проблему з амброзією, ефективно поборотися з якою завадили високі температури повітря.
Для аграріїв Півдня, які не мають зрошення, єдиними варіантами мати хоч якийсь урожай на кукурудзі залишаються:
- Практика no-till
- Практика кулісних посівів
Читайте також: Вирощування кукурудзи кулісним способом 210 см в Одеській області
Останнє найчастіше практикують на півдні Одещини, де від кукурудзи не можуть відмовитися через сівозміну, але, щоб не працювати на збитки, націлюються на економічно-обґрунтований результат урожайності.
Валовий збір кукурудзи 2024
Збирати кукурудзу, як і прогнозувалося, почали раніше наприкінці серпня при середній урожайності 4,63 т/га. На 11 жовтня в Україні зібрано 10,6 млн тонн кукурудзи з 48% площ, при середній урожайності 5,16 т/га. Мова йде про ранні гібриди і наразі цікаво, чи досягне Україна очікуваних Мінагрополітики 25 млн тонн.
«В цілому сезон для кукурудзи невдалий, тому що була посуха. Також шкідники, як бавовникова совка і стебловий метелик. Але ми очікуємо непоганий результат. 6 вересня завершили обмолот посівів з раннім ФАО. Перші результати — 8 т/га при вологості 14%. Очікуємо зібрати близько 9000 тонн, — розповів Андрій Оксюта, головний агроном Північного кластеру ТАС АГРО.
Цього року площу під кукурудзою зменшили з 7500 га до 3900 га. Наступного сезону планують сіяти кукурудзу в тих самих обʼємах.
На Вінниччині, де урожай кукурудзи на зерно нині зібрали з 11% площ, повідомляють про значно меншу урожайність (5 т/га) порівняно до минулого року, коли в аналогічний період вона була в 1,6 раза вище.
Під час АгроЕкспедиції ми відвідали вінницьке підприємство МПП «Гарант», де торік збирали 12-14 т/га із вологістю 17-20%, а цього року близько 15% посівів зернової кукурудзи вимушені пустити на силос. Через спеку рослини відставали у рості, качани не розвинулися. Головний агроном Ростислав Нечиталюк у серпні прогнозував великий недобір по врожайності.
Загалом у лідерах за врожайністю наразі північні Чернігівська, Рівненська і Волинська області:
- Чернігівська — 8,89 т/га;
- Рівненська — 8,1 т/га;
- Волинська — 8,0 т/га;
- Чернівецька — 7,6 т/га;
- Київська — 7,5 т/га.
За виробництвом лідирує Полтавщина, де зібрали 1 323 тис. тонн, за нею з великим відривом трійку лідерів закривають Черкаська і Кіровоградська області з результатами 498 та 462 тис. тонн відповідно.
Як показало онлайн-опитування, проведене SuperAgronom.com у телеграм-каналі, 23% з 739 опитаних відповіли, що збирають кукурудзу з урожайністю понад 9 т/га. Водночас велика частка (19%) тих, хто збирає кукурудзу з низькою урожайністю до 3 т/га. Опитування у Facebook (125 респондентів) показало, що найбільше аграріїв має урожайність 7-9 т/га. Лише 16% відповіли, що збирають понад 9 т/га.
З вологістю перед збиранням цього року аграрії великої проблеми не мають. Понад 45% з 560 опитаних у телеграм-каналі збирають кукурудзу з вологістю в межах 11-13%, 28% — у межах 14-16%. Лише 6% агарріїв фіксують передзбиральну вологість на рівні понад 20%. Опитування у Facebook (23 респонденти) показало аналогічну тенденцію. Більшість аграріїв (56%) збирають кукурудзу із вологістю в межах 11-13%.
Іван Мисевич, керівник аграрного відділеня Мирне компанії «Волинь-Зерно-Продукт», розповів, що цього року збирають кукурудзу як ніколи рано — 25 вересня із вологістю 18-25%, тоді як у попередні роки розпочинали обмолот у жовтні із вологістю від 30% до 32%. Урожайність на одному з полів аграрного відділення мають 11,3 т/га. Всього ж у компанії цього року посіяно 10,2 тис. га кукурудзи.
А з якою врожайністю збираєте кукурудзу ви?
©Меланія Несмачна, SuperAgronom.com