Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Агрономи в органіці: Про вибір працювати в органічному землеробстві
SuperAgronom.com продовжує спілкуватися з агрономами, що обрали своїм напрямом органічне землеробство. Представники господарств ТОВ «Світанок-1» і ТОВ «Лан-Агро», що входять до складу агрохолдингу «Арніка», розмірковують про власний вибір та відповідальність перед людством.
Сергій Налапко, агроном господарства
Молодий фахівець Сергій п’ять років тому закінчив Житомирський аграрний університет і одразу пішов працювати агрономом. Спочатку в невеликому агропідприємстві, потім в агрохолдингу на Хмельниччині, а рік тому запросили на роботу до «Арніки».
SuperAgronom.com: Скажіть, будь ласка, до «Арніки» доводилось займатись органічним землеробством?
Сергій Налапко: Ні, раніше вся робота була налаштована тільки за класичною технологією. Тут мій перший такий досвід.
SuperAgronom.com: Яка з технологій для вас ближча?
Сергій Налапко: Тепер вже органічна. Краще більше разів виходити в поле для механічного обробітку, ніж декілька разів, застосовуючи пестициди.
SuperAgronom.com: Чи важко переходити з однієї технології на іншу?
Сергій Налапко: Відмовитись від внесення пестицидів не важко, складніше перелаштувати своє мислення як агронома. Потрібно звикнути до того, що ми не застосуємо хімію, як кажуть, «у будь-якій незрозумілій ситуації». А варто готуватись до того, що, ті ж бур’яни треба знищувати впродовж усього року.
SuperAgronom.com: Чи вдається самостійно приймати технологічні рішення?
Сергій Налапко: Оскільки до складу компанії входить певна кількість господарств, відповідно кожну зиму ми складаємо технологію для кожного з них з усіма основними майбутніми діями. Але, враховуючи, що сільське господарство — бізнес під відкритим небом, ми завжди мусимо бути пластичними і підлаштовуватись до різних погодних умов і обставин, що складаються.
SuperAgronom.com: Які, на вашу думку, переваги органіки?
Сергій Налапко: Застосовуючи органічне землеробство, та за рахунок сівозмін ми постійно поліпшуємо структуру ґрунту — не губимо природу, а намагаємося її відновити.
Крім того, це робота в екологічно чистих умовах. І можна не хвилюватись про те, що все літо, під час спеки, доведеться дихати хімією. Тому я особисто не повертався б до інтенсивної технології.
За органікою майбутнє! До цього треба прагнути і максимальну кількість сільськогосподарських земель в Україні слід переводити на органічне вирощування.
SuperAgronom.com: З якими культурами працюєте та які врожаї вдається отримувати?
Сергій Налапко: Цього сезону на 2,5 тис. га сіяли сою, кукурудзу та нут.
Якщо порівнювати середні показники урожайності за органічної та інтенсивної технології по району чи області, то на органіці абсолютно реально отримувати результати вищі. Це відбувається за рахунок технології, підходу до певної культури, сівозміни, обробітку ґрунту тощо.
SuperAgronom.com: Які особливості сезону можете визначити?
Сергій Налапко: Зіштовхнулись зі значною кількістю шкідників у посівах нуту. Ураження було здебільшого опосередковане, але якщо брати середні показники по полю, то близько 15%.
Також почали застосовувати біопрепарати, проводимо дослідження їх використання. Поки важко з впевненістю говорити, що той чи інший біопрепарат є ефективним, але є перші позитивні дані, які ми спостерігали на експерементально-дослідних ділянках. Отже, це питання на даний момент відкрите по всіх напрямках.
Юрій Шостак, агроном господарства
Юрій вже 5 років працює в компанії. Освіту агронома отримав у Полтавській аграрній академії, після якої одразу став працювати за фахом.
SuperAgronom.com: Що для вас органіка? Які основні критерії для себе можете визначити?
Юрій Шостак: Органіка — це цікава технологія. Бо порівняно з класикою, тут більше відповідальності. Оскільки один проґавлений день може принести серйозні проблеми: переростуть бур'яни, з якими потім буде важко боротися. В інтенсивній же системі, застосував гербіциди — і ти на коні. Зрозуміло, що з використанням хімії легше: з’явилась проблема, покропили, проблеми немає. А от в органіці бур’яни постійно вилазять, їх потрібно прополювати.
SuperAgronom.com: Як Ви вважаєте, в органічному землеробстві врожаї можуть бути нарівні з класичним?
Юрій Шостак: Нарівні, впевнений, можуть, але істотно перевищувати — ні, бо використання мінеральних добрив все ж таки дається взнаки. За класики врожаї вищі, але ж тут якість продукції зовсім інша.
SuperAgronom.com: Ваш колега розповів, що в господарстві вирощується 3 культури. З якими з них виникають складнощі через незастосування “хімії”?
Юрій Шостак: В органічному вирощуванні доволі проблематичним є нут. Через те, що він хворіє багато, з ним можуть виникати серйозні проблеми. В цьому сезоні з ними старались боротись за допомогою біологічних препаратів. Але поки суттєвого ефекту не побачили, мабуть поки не підібрали найбільш відповідну систему застосування.
SuperAgronom.com: Вам подобається працювати в органіці?
Юрій Шостак: Так, мені подобається. Я вже й не пам’ятаю, як це дихати не на повні груди на полях. Зараз всі говорять про деградацію ґрунтів у країні, а от ми за свої землі спокійні, бо не вбиваємо їх.
SuperAgronom.com: Як вважаєте, в Україні є майбутнє за органічним виробництвом?
Юрій Шостак: 100%. Органіка — це модний тренд у світі. Всі хочуть бути здоровими, красивими і надають перевагу продукції, що вирощена в чистих умовах. Доволі багато фірм полишають класику і переходять на органіку, бо це, до того ж, також зовсім інші кошти від реалізації.
SuperAgronom.com: Дякую за розмову!
Анастасія Аврамчук, SuperAgronom.com