Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Вирощування цукрових буряків на прикладі ТОВ Агрофірма ім. Довженка (Астарта)
Агрофірма ім. Довженка на сьогодні є одним із найбільших за площею агроформувань холдингу «Астарта». І, оскільки до об’єднання входить із 2009 року також Яреськівський цукровий завод, у господарстві вирощують досить великі площі цукрових буряків. Так, цього року під культуру було відведено 8000 га посівних площ. Тому досвід вирощування буряків тут мають неабиякий, технологія, як говорять представники господарства, вже відпрацьована. Такий досвід стане у нагоді агрономам, які цікавляться вирощуванням цукрових буряків або уже займаються цією культурою.
Про технологію вирощування цукрових буряків у агрофірмі SuperAgronom.com розповіла заступник директора з сировини Яреськівського цукрового заводу Олена Юріївна Лупекіна, агроном із захисту рослин за освітою та людина з великим агрономічним досвідом.
Сьогодні виробник не має права помилятися
Агротехнології за останні десятиріччя дуже далеко відійшли від загальноприйнятих раніше. Сьогодні, говорить Олена Лупекіна, господарство вже перейшло на загальноєвропейські технології, коли вирощування культури прописується заздалегідь.
«Хороший господарник не має права ризикувати, вродить буряк чи не вродить, він не має права на помилку. Тому він таким чином впроваджує технологію вирощування, щоб кожна операція була заздалегідь спланована, відбувалася у певні терміни та за певним регламентом. Тобто, якщо заплановано обробки проти бур’янів, вони проводяться навіть тоді, коли якоїсь хвилі бур’янів саме в цей період агроном не спостерігає. Навіть коли ми ще не бачимо, чи будуть на цьому полі розвиватись якісь хвороби, відповідні обробки вже проводяться», — говорить пані Олена.
Звісно, слід враховувати вплив погодних умов, проте сама технологія повинна залишатися сталою в основних пунктах, вважає фахівець. Якщо заплановано 4 гербіцидні обробки, то й зробити потрібно аж ніяк не менше. Можливо, буде 5, — у залежності від погодних умов і кількості хвиль проростання бур’янів, але їх буде не менше. Всі заплановані обробки проти шкідників, хвороб також обов’язково проводяться.
Дотримання технології — запорука не лише підвищення урожайності, а й якості майбутнього урожаю.
«На цукровому заводі ми вже давно надаємо перевагу якості сировини над її кількістю. Відтак і самі робимо акцент на якості сировини, і цього ж вимагаємо від своїх бурякоздавачів», — говорить Олена Лупєкіна.
Буряки люблять вологу та рівні поля
В агрофірмі ім. Довженка оранку під цукрові буряки не застосовують останні 8 років. Роблять щілювання ґрунту, дискування та глибоке рихлення. Начальник відділу рослинництва агрофірми Володимир Курячий упевнений, що саме такий обробіток сприяє збереженню вологи у ґрунті, хоча, як відзначає Олена Лупекіна, є певні проблеми з фітопатологією у посівах.
Обробіток ґрунту планується таким чином:
- Після збирання попередника (як правило, це озима пшениця або озимий ячмінь) проводиться дискування, за можливості вноситься гній. Зазвичай його вносять не на всі площі одразу, проте якщо й роблять внесення на всю площу, все одно додають мінеральні добрива.
- Добрива вносять із розрахунку 250—300 кг/га, бажано, перед другим дискуванням. Обирають, за словами спеціаліста, дешевші, з більшим вмістом фосфору та калію — або діамофоску, або складні добрива з формулою, наприклад, NPK 8:20:30.
- Після другого дискування виконується безвідвальний обробіток (рихлення на глибину 18—20 см), далі проводиться вирівнювання поля.
- Також під цукрові буряки виконують 2 культивації, по мірі відростання бур’янів на полі. Усі перераховані операції виконуються з осені, поле обов’язково вирівнюють також із осені.
- У жовтні вносять 150 л/га безводного аміаку щоб ґрунти отримали необхідну норму азоту. Обрали саме безводний аміак, бо він містить 81% азоту і в перерахунку на діючу речовину є найдешевшим азотним добривом.
На цьому осіння підготовка полів під цукрові буряки завершується. У господарстві ім. Довженка навесні добрива вже не вносять, хоча деякі фахівці доводять, що під посів ще бажано вносити аміачну селітру.
«Тут думки науковців і навіть практиків розходяться. Дехто рекомендує вносити аміачну селітру, щоб вона стимулювала ріст рослин. Дехто, навпаки, доводить, що селітра пригнічує культуру за такого внесення», — додає Олена Юріївна.
Оптимальним попередником для цукрових буряків у господарстві вважають озимі зернові. Проте, зазначає Олена Лупекіна, вона стикалася з вирощуванням буряків після кукурудзи.
«Є в нас одне господарство, де цукрові буряки вирощують по кукурудзі. Навіть не думала, що з цього можна отримати гарний результат. Проте агроном запевняє, що для буряка такий попередник досить хороший: по-перше, кукурудза не так багато забирає з землі елементів живлення, по-друге, кукурудзяні рештки на полі з осені так «набираються» вологи, що потім буряки отримують з них додаткову воду, а це для культури дуже добре. Навіть така практика є, як бачите. Й інші господарства також уже планують сіяти цукрові буряки після кукурудзи, щоб розширити площі під цією культурою у сівозмінах», — розповідає вона.
Сівба та захист посівів
Навесні, в залежності від кліматичних умов року та стану конкретних полів, проводиться закриття вологи боронуванням. На деяких полях закриття іде одночасно з сівбою. Висівають буряки на глибину 2—3 см із шириною міжрядь 56 см. Саме таке міжряддя, розповідає пані Олена, дає змогу якісно збирати культуру. Проте, зазначає вона, за наявності у господарстві сучасних бурякозбиральних комбайнів із доочищувачами можна сіяти і з міжряддям 45 см. Переваги «класичного» міжряддя 56 см — зручність при проведенні технологічних операцій, недолік — більш пізнє змикання рядків, ніж за 45 см, через що поле потребує проведення додаткової гербіцидної обробки.
Зазвичай висівають 1,6 п.о./га, що дає густоту стояння рослин до збирання 103—105 тис./га.
Передпосівна обробка насіння виконується препаратами Гаучо або Круїзер. Важливо, щоб сівба проводилася в оптимальні терміни, зауважує спеціаліст. Адже для цукрових буряків відхилення у строках сівби навіть на 1—2 дні може стати критичним і значно знизить кінцеву урожайність.
Після сівби, а іноді й паралельно з нею, вноситься ґрунтовий гербіцид. Як правило, використовують Бетанал, проте, залежно від ситуації із засміченістю на конкретному полі, можуть додаватися інші препарати. Взагалі у господарстві проводять 4 гербіцидні обробки, якщо є необхідність, можуть провести додаткову позапланову обробку. Другу обробку виконують гербіцидами Бетанал у поєднанні з метамітроном. Також застосовують гербіцид Карібу.
«Дводольні на буряках прибираємо трьома групами препаратів: бетанальна група, метамітрони та Карібу (трифлусульфурон-метил) в залежності від того, що саме ми бачимо на полі. Головне — не проґавити першу обробку. Вийшов на бурякове поле, землю розгорнув, подивився — якщо ниточки бур’янів побачив, то вже потрібно обприскувати», — зазначає пані Олена.
Для інсектицидного захисту найчастіше застосовують препарат Нурел Д, причому вносять його окремо, з гербіцидами у баковій суміші не поєднують. Для фунгіцидного захисту — препарат Рекс Дуо, за сезон, залежно від ситуації та погодних умов, роблять 1—2 обробки.
Технологія у агрофірмі ім. Довженка, говорить Олена Лупекіна, застосовується недешева, передусім — через велику кількість захисних обробок. Проте урожайність на рівні 60—70 т/га повністю виправдовує витрати.
«У гектар бурякового поля ви «закопуєте» близько 30 тис. грн., проте й отримуєте з нього десь 50 тис. грн. Тобто прибуток на рівні 20 тисяч, це більше, ніж можна отримати з того ж соняшнику. Так, технологія не найпростіша, обприскувач у сезон із поля практично не виїжджає. Але ж результат того вартий. Взагалі цукрові буряки можна розглядати як таку собі страхову культуру. У невдалий рік саме вони часто рятують загальну ситуацію у господарстві», — говорить заступник директора з сировини.
Вона зауважує, що сільськогосподарськими процесами насамперед керує економіка, тому й технологію, і планування сівозмін потрібно підлаштовувати саме під економічні фактори. Вирощування цукрових буряків може бути вигідним, якщо правильно спланувати усі операції та прослідкувати за їхнім вчасним виконанням.
Олена Басанець, SuperAgronom.com