Зернова домішка

400

Усі партії зерна являють собою зернову масу, що складається з зерна основної культури та різних домішок.

Засміченістю називають вміст домішок, що знаходяться в даній партії зерна, виражений у відсотках. Цей показник відноситься до обов'язкових і визначається під час оцінки якості партії зерна будь-якого призначення.

За походженням домішки бувають:

  • рослинного походження,
  • тваринного походження,
  • мінерального походження.

Домішки рослинного походження поділяють на смітну, зернову і сажкове зерно. Смітна домішка у всіх випадках є не корисною (інколи навіть шкідливою). Зернова домішка має гірші показники якості зерна порівняно з цілим.

До зернової домішки відносять пошкоджені зерна основної культури, засміченість якої визначається в такий спосіб: 50% битих і поїдених незалежно від характеру і розміру пошкоджень, але не віднесених до смітної домішки (інші 50% відносять до основного зерна); давлені; щуплі – сильно недороз­винені; пророслі – з корінцем, який вийшов назовні або паростком із утраченими корінцем, деформовані з явно зміненим кольором оболонки внаслідок проростання; пошкоджені морозом – зморщені (деформовані), білуваті (деформовані), сильно потемнілі, зелені; пошкоджені самозігрі­ванням або сушінням (підсмажені), що запліснявіли зі зміненим кольором оболонок і порушеним ендоспермом від кремового до світло-коричневого кольору; роздуті при сушінні; зелені; зерна інших культур як цілі, так і пошко­джені (зазначені в стандартах на окремі культури), не віднесені за характером ушкодження до смітної домішки.

Популярне