Загальна характеристика
Цибулевий скритнохоботнік (інша назва довгоносик) – це шкідник, який пошкоджує цибулинні рослини. Довгоносики мешкають в Росії, Європі, Канаді, північній частині Америки. Маленькі комахи можуть з’їсти буквально весь овоч, але найчастіше страждають зелені стрілки. Саме тому, якщо на городі був виявлений цибульний скритнохоботнік, заходи боротьби повинні бути зроблені негайно.
Опис
Скритнохоботнік виглядають як овальні жучки сірого або чорного кольору, довжиною близько 2,5 мм. Шкідники зимують у вигляді дорослих жуків або лялечок в верхньому шарі грунту і виходять назовні навесні. Довгоносики живляться пагонами рослин протягом декількох тижнів, а потім відкладають яйця на здорових стрілках цибулі. Виявити і усунути яйця досить складно, адже вони прозорі і їх розмір навряд чи досягає 0,2 мм. Яйця перетворяться в жовті личинки з головою приблизно через 10 днів. У теплий рік може пройти до двох життєвих циклів. Дорослі жуки харчуються по ночах і ховаються в грунті протягом дня. Пошкодження від скритнохоботнік дуже характерні: краю цибульних стріл будуть нерівномірними, зигзагоподібними, ніби хтось їх обгриз.
Боротьба зі шкідником без хімії
Першим методом профілактики є висадка цибулі в різному місці з року в рік.
Подальші методи боротьби можна розділити на три етапи:
Підготовка перед дачним сезоном. Через те, що скритнохоботнік зимує в грунті, перед висадкою рослин необхідно ретельно перекопати і розпушити її. Якщо на присадибному господарстві є курки, то вони допоможуть знищити личинок.
Під час висадки і росту рослин. Безпосередньо під час посадки цибулин, необхідно навколо кожної з них створити натуральний бар’єр з кизельгура. Після того як з’являться перші зелені стрілки, потрібно кілька разів на тиждень ретельно їх оглядати на предмет наявності яєць і личинок. Помітити дрібні яйця нелегко, але реально. Якщо велика частина зелених стрілок була вражена личинками, то можна обробити рослини розчином з порошку піретруму (незважаючи на те, що цей препарат повністю органічний, не варто застосовувати його частіше разу на тиждень).
Після збору врожаю. Необхідно повністю звільнити город від бур’янів і залишків цибулі (так як там можуть перебувати скритнохоботнік). Також потрібно перекопати землю, залишити на кілька днів, після чого засипати компостом. Якщо було відзначено важке зараження довгоносиком, то навесні необхідно повністю видалити 20-30 сантиметрів верхнього шару ґрунту і замінити його свіжим компостом. Повторно використовуваний компост може містити личинки довгоносиків, які з настанням перших теплих днів перетворяться в жучків.
Пастки для цибулевих довгоносиків
Так як цибульний скритнохоботнік харчується суто в нічний час, то цей факт робить можливою механічну боротьбу з шкідником. Варто враховувати, що дорослі жучки можуть літати на невеликі відстані. Також лапки скритнохоботнік мають характерні «пальчики», за допомогою яких шкідник може зариватися в грунт. Якщо цибуля вирощується не в промислових масштабах, а для особистого вживання, то хоча б в один дачний сезон необхідно провести висадку цибулі не в відкритий грунт, а в горщики з високими бортиками, закриті зверху сіткою. Скритнохоботнік просто фізично не зможе потрапити до цибулини. Крім того, близько рослин можна поставити плоскі яскраві тарілочки з водою, куди потрапить певний відсоток шкідників (довгоносики не вміють плавати). Ще один недорогий, але дієвий метод: спорудити пастку з мішковини прямо на грядці. Для цього необхідно розрізати мішковину на смуги, шириною близько 10 сантиметрів, і обмотати ними підставу кожної цибулини. Це досить трудомісткий, але ефективний і безпечний метод боротьби. Вранці мішковина буде сповнена шкідників, що заплуталися в ній. Для того, щоб позбутися від скритнохоботнік, потрібно буде випрати мішковину в мильній воді. Якщо немає бажання возитися зі щоденною пранням, то можна виготовити одноразові пастки з м’якого гофрованого картону. Потрібно зробити безліч заготовок: смужок шириною 10 сантиметрів і завдовжки 20 сантиметрів. Зі смужок встановити імпровізовані «парканчики» навколо кожної цибулини (можна закріпити гумками або мотузками). Вже через добу шкідники виявляться між шарами картону. Тоді можна буде просто спалити картонки з шкідниками і встановити нові пастки.