Зовнішній вигляд
Мають сплощене тіло довжиною 0,5—2, зрідка до 5 міліметрів. Ротовий апарат колючосисний. Ноги короткі. На лапках містяться присоски у вигляді пухирців звідси назва пухироногі. Крила оторочені бахромою з довгих волосків — звідси назва бахромчатокрилі, нерідко крила вкорочені або їх немає. Від інших видів трипсів відрізняється тим, що на кожній стороні тергіту другого членика розташовані по три бічні щетинки, а восьмий черевний тергит з неповним гребенем у обох статей.
Статевий диморфізм:
- Самка. Довжина - 0,8-0,9 мм. Забарвлення тіла світло-жовте, іноді темне. Вусики сірі, з жовтуватим третім члеником, часто затемненим на вершині. Стегна і гомілки сіруваті. Передні крила ледь жовтуваті, рідше світло-сіро-жовті.
- Самець трохи світліше самки.
Яйце ниркоподібне, прозоре, довжиною 0,3 мм.
Личинка схожа на дорослого трипса, але крила відсутні, розміри дрібніші. У першому віці білуватого, а пізніше зеленувато-жовтого кольору.
Розвиток
Імаго в природних умовах зимує під рослинними залишками, у верхньому шарі грунту. У сховищах трипси зимують під лускою цибулин цибулі, продовжуючи пошкоджувати цибулю і в період зберігання. Основне джерело первинного поширення трипси в теплицях - цибуля, вирощена на зелень. Імаго, які перезимували, проходять додаткове харчування на бур'янах, а потім переходять в парниках на розсаду, а в полях - на махорку або тютюн.
Період спарювання. Після закінчення додаткового харчування трипси спаровуються. Самки відкладають яйця по одному в тканини листя кормових рослин. У день відкладається по 3-4 яйця. Загальна плодючість самки - до 100 яєць. Ембріон розвивається 6-7 днів. Личинка виходить з яйця і харчується соком рослини. На листі тютюну личинки живуть 8-10 днів. До кінця розвитку вони йдуть в грунт на глибину до 15 см, де і закінчують розвиток, через 4-5 днів перетворюючись в крилатих трипсів. За цей період вони линяють 4-5 разів, послідовно перетворюючись в пронімф і німф. Імаго по тріщинах грунту піднімаються на поверхню і нападають на рослини.
Особливості розвитку. Повний розвиток генерації тютюнового трипса триває 15-30 днів. За вегетаційний період шкідник може давати до 6-8 поколінь. У теплицях зустрічається у всіх фазах розвитку. Масова поява спостерігається з кінця червня до початку серпня. Початок появи в теплицях - в кінці травня. У вересні трипси йдуть в місця зимівлі. Люблять жарку, суху погоду, але температура + 40 ° C для них згубна.
Шкідливість
Тютюновий трипс ушкоджує листя, пагони і суцвіття рослин сімейства пасльонових, зонтичних, лютикових, розоцвітих, лілійних. Шкодить тютюну, розсаді різних культур, цибулі, огірків, капусти. Шкодять в основному личинки, висмоктуючи сік з клітин покривних тканин. На листі огірків в місцях уколів спостерігається утворення світло-жовтих плям. При сильному пошкодженні лист покривається білувато-жовтими цятками з чорними точками, буріє і засихає. Життєдіяльність шкідника призводить до ослаблення рослин, погіршення асиміляції. В результаті рослини відстають у рості і розвитку, знижують продуктивність. Одночасно трипси поширюють вірус мозаїки огірків. Пошкоджені трипсом цибулини гниють при зберіганні.
Засоби захисту
Чергування культур у сівозміні, знищення післяжнивних залишків, глибока зяблева оранка. При необхідності обприскування дозволеними інсектицидами з дотриманням термінів очікування. На насінниках застосовують інсектициди до і після цвітіння, не допускається використовувати пестициди на цибулі, вирощуваній на перо. У теплицях проти трипса в ґрунті перспективними є ентомопатогенні нематоди. В експериментах біологічна ефективність нематод проти тютюнового трипса на 6ту добу після внесення в грунт при нормі 2х10,9 становила 100%. Перед закладанням на зберігання після попереднього просушування рекомендується обробити цибулини сірчаним газом з розрахунку 50г сірки на 1 м3 приміщення.
Хімічний спосіб
Своєчасне обприскування рослин в теплицях і відкритому грунті, дезінфекція теплиць, обробка посадкового матеріалу фосфорорганічними сполуками, піретроїдами, неоникотиноїдами і іншими інсектицидами.
Біологічний спосіб боротьби
Обприскування рослин біологічними пестицидами.
Поширення
Ареал шкідника охоплює Африку, Австралію, Америку і Азію.