Зовнішній вигляд
Тіло імаго широкоовальне, довжина 9-13 мм, ширина 6-7 мм; забарвлення варіює від світло-коричневого або світло-сірого до темно-сірого, в окремі роки чорного кольору. Відрізняється від інших шкідників дуже щільним захисним щитом-панцирем, який вкритий візерунками. Передньоспинка приблизно вдвічі більша за голову, крила заокруглені, голова трикутна. Ротовий апарат колючосисний, з його допомогою шкідник прокушує стебла пшениці, висмоктуючи сік із капілярів рослини.
Яйце завдовжки 1 мм; свіжовідкладене — зелене, потім темніє, на 5-6-ту добу стає помітним ембріон у вигляді малюнка, що нагадує якір.
Личинка першого віку чорна, розміром 1,3-1,5 мм, другого — зі світлим черевцем, голова і груди темні, розміром 2-2,3 мм; третього — сіра, із зачатками крил, 5-6 мм; п’ятого — солом’яного кольору, 8-10 мм, зачатки щитка і надкрил добре розвинені у вигляді трьох лопатей.
Розвиток
Самки відкладають яйця протягом усього життя (до кінця червня — початку липня). Яйця розміщують у два ряди на листках колосових зернових, бур'янів, на рослинних рештках і грудочках ґрунту. Ембріональний розвиток триває 6-20 діб і залежить від температури та вологості повітря. Тривалість розвитку личинок — 40-50 діб. Личинки першого віку не живляться, цей процес починається з другого віку й поступово зростає з проходженням стадії личинки. Найбільшої шкоди завдають личинки старших віків і клопи нового покоління, в яких цикл розвитку може завершитися тільки в разі живлення зерном. Якщо розвиток шкідника не закінчується до збирання врожаю, то й личинки та імаго можуть «доїдати» під валками на падалиці.
Шкідливість
Пошкоджує всі колосові злаки, але найсильніше пшеницю та жито. У весняний період пошкодження призводить до загибелі центрального листа і стебла. Уколи у стебло викликають білоколосість та недорозвинення зерна.
Дорослі клопи і личинки живляться також зерном. У місцях уколу утворюється темна пляма, зерно стає зморшкуватим, знижується його схожість. Внаслідок потрапляння у зерно разом зі слиною клопа особливих його ферментів погіршуються хлібопекарські властивості борошна - тісто стає рідким, липким, втрачає пружність (пливкий хліб).
Заходи захисту
1. Своєчасне прибирання визрілого врожаю, метод прямого комбайнування.
2. Своєчасна боротьба з дикорослими бур’янами, але при цьому обов’язкове збереження лісосмуг і ділянок дикорослої рослинності біля поля, в якій розмножуються природні вороги клопів.
3. Добриво полів. Особливо ефективним буде застосування калію і фосфору.
4. Використання сортів із підвищеною стійкістю проти паразитів.
Поширення
В Україні поширена на південному сході Лісостепу і Степу. Зона осередків масового розмноження охоплює Донецьку, Дніпровську, Запорізьку, Луганську, Миколаївську, Одеську, Харківську, Херсонську області. У роки масових розмножень завдає шкоди у південно-східних районах Вінницької та на півдні Полтавської й Черкаської областей.