Поширення
Геліхризова попелиця (Brachycaudus heliychrisi Kalt.) в Україні поширена всюди. На соняшнику живляться квітками, верхівковими листками, з яких висисають сік, що зумовлює їх пожовтіння і зморщування. За значного пошкодження втрати урожаю можуть сягати до 70 %.
Станом на другу декаду червня 2020 р. заселеність посівів фітофагом становить 4–56 % площ, максимально – 95–100% (Чернівецька, Хмельницька, Харківська обл.).
Зовнішній вигляд
Тіло безкрилої самки грушоподібної форми, довжиною 1,5-2 мм, жовтувато-зелене. Маргінальні горбики не помітні, проте бувають зародкові медіанні горбики на 8, іноді на 7 сегментах черевця (по 2 горбики). Вусики світлі, шестичленикові, їхня довжина дорівнює половині довжини тіла. Останній членик - темний. Лобова лінія рівна, без жолобків і горбиків. Трубочки короткі, темно-зелені, конічні, з кришечками. Хвостик світлий, дуже короткий, його довжина дорівнює ширині. Ноги світлі, вершини стегон буруваті, а гомілок і лапки — чорні. Тіло крилатої самки досягає в довжину 1,3-1,8 мм. Голова і груди темні, черевце зелене з темною плямою на 3-6 сегментах. З боків сегментів є також темні плями округлої форми. Темні вусики досягають 3/4 довжини тіла. На лобі присутній явний горбик. Трубочки темні, циліндричні, з кришечками. Яйця овальні, чорні.
Ротовий апарат попелиць — хоботок колючо-смоктального типу. Він складається з 4 «стилетів», захованих у «піхвах». Середній «стилет» утворює 2 канали: по одному з них витікає слина, через інший вбирається рідка їжа — рослинні соки. Попелиці своїм хоботком протикають верхній шар рослин і смокчуть їхні соки.
Розвиток
Масове відродження з яєць личинок, що дають безкрилих партеногенетичних самок, спостерігається в квітні. Самки живуть 45-52 дні, а плодючість однієї особини становить 25-30 личинок. Шкідник дає два покоління. З середини травня спостерігається міграція крилатих особин на вторинного господаря (цукровий буряк, боби, квасоля, вика, картопля). Тривалість міграції — 8-15 днів залежно від погодних умов. При дозріванні відбувається міграція об'єкта на бур'янисту рослинність. З другої половини серпня з'являються полоноски, що перелітають на первинного господаря. З появою статевого покоління відбувається запліднення. Відкладання зимуючих яєць триває до кінця жовтня. Плодючість самок становить 6-10 яєць.
Для успішного розмноження попелиці необхідна тепла і суха погода в квітні і травні, а для її розвитку оптимальними умовами є середньодобова температура 20-25 °C і відносна вологість повітря 70-90%. Дає 10-16 поколінь за рік.
Шкідливість
Комаха харчується на нижній стороні листя по жилках, утворюючи великі колонії. Листя деформується, скручується в трубку, засихає; знижується продуктивність культури.
Заходи захисту
При появі колоній попелиць та заселенні ними понад 15 % рослин соняшнику у фазу від чотирьох листків до початку цвітіння посіви обприскувати одним із інсектицидів: Енжіо 247 SC (0,18 л/га), Децис f-Люкс (0,3 л/га), Кораген 20, КС (0,15 л/га), Фуфанон 570, КЕ (0,6 л/га).
Обприскування посівів соняшнику інсектицидами проводити в вечірні або ранкові години.