25 лютого 2020, 13:20, Насіння

Проект «Лісосмуги життя» покликаний відновити лісосмуги в Україні

За даними фахівців Національного екологічного центру, на сьогодні в більшості областей лісосмуги перебувають у критичному стані.

Проєкт «Лісосмуги життя» має на меті покращення існуючого стану полезахисних та водорегулюючих лісосмуг. У рамках реалізації проєкту спільно з науковими консультантами проводитиметься ревізія існуючих лісосмуг, розробка плану дій щодо їх відновлення, подальше проєктування на створення нових насаджень.

Наразі в Україні налічується близько 350 тис. га полезахисних і 90 тис. га водорегулюючих лісових смуг. Під їхнім захистом перебуває 13 млн га угідь, що становить лише 40% ріллі. В умовах високої розораності земель та відсутності лісосмуг, чи їхнього неналежного стану, руйнування верхнього родючого шару ґрунту відбувається швидкими темпами, що призводить до деградації грунтів, зниження врожайності та завдає великих економічних збитків.

Ми їх втрачаємо, або як врятувати ґрунти від деградації
Читати

Ще донедавна питання користування полезахисними лісовими смугами залишалося неврегулюованим,  проте з 1 січня 2019 року набрав чинності Закон України № 2498-VIII, що відносить лісосмуги до земель сільгосппризначення і дозволяє передачу земель під ними в оренду або постійне користування за умов належного утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації.

Проєкт з відновлення лісосмуг передбачає співпрацю з місцевими господарствами та ОТГ з метою відновлення лісосмуг, шляхом висадки дерев, що найкраще підходять для кліматичного режиму області, задля забезпечення максимально позитивного регулюючого впливу на сільськогосподарські угіддя та біотопічного ефекту.

Довідка: за даними Світового банку, в сільськогосподарському виробництві України з кожного долара доданої вартості в результаті ерозії українські аграрії втрачають біля третини, а на кожну тонну отриманого зерна припадає біля 10 тонн змитого ґрунту в результаті ерозії.