Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Вчені виявили ключовий фактор, що може захистити врожай картоплі від спеки
Вчені виявили ключовий фактор, який може не лише захистити врожай картоплі у традиційних регіонах від спеки, а й розширити географічне охоплення вирощування культури.
Під керівництвом доктора Роба Хенкока, заступника директора Центру перспективного росту рослин Інституту Джеймса, команда дослідників показала, як білок під назвою germin3 впливає на формування бульб — розробка, яка допоможе успішно вирощувати картоплю у дедалі спекотнішому кліматі, повідомляє The James Hutton Institute.
Перехід від столону картоплі до бульби — складний процес, який починається, коли сигнали від листя змушують підземні стебла набухати у нові бульби. Цей перехід вимагає значного збільшення постачання цукру, що транспортується з листя через флоему. Протягом майже 25 років вчені знали, що це зрушення включає зміну того, як цукри вивантажуються в бульби, що розвиваються, але те, як ця зміна контролювалася, залишалося загадкою.
Читати по темі: 10 уроків від кращих світових виробників картоплі: як оптимізувати урожайність та побудувати високоефективний картопляний бізнес
Згідно з недавнім прес-релізом, команда Хаттона визначила germin3 як найважливіший регулятор.
«Наша робота показала, що саме germin3 регулює перехід від зростання столону до розвитку бульби. Штучна активація germin3 призвела до більш раннього утворення бульб, підвищення врожайності та більш енергійного зростання рослин картоплі. Вирощування рослин у темряві для підвищення потреби у цукрі також прискорило бульбоутворення, тоді як додавання цукру сповільнило цей процес, що говорить про те, що germin3 реагує на потребу рослини в енергії», — розповідає Хенкок.
Подальші експерименти показали, що germin3 сприяє бульбоутворенню, полегшуючи відкриття пор у рослинних клітинах, дозволяючи цукрам надходити всередину та наповнювати бульбу. Оскільки germin3 діє нижче сигналів листя, які запускають бульбоутворення, а такі сигнали чутливі до температури, це відкриття відкриває нові можливості для селекції картоплі, яка витримує вищі температури.
«Ці експерименти показують, що білки регулюють не лише бульбоутворення, а й інші процеси розвитку рослин, такі як цвітіння та спокій, надаючи можливості маніпулювати численними аспектами розвитку та прокладаючи шлях до підвищення врожайності широкого спектру сільськогосподарських культур», — каже доктор Марк Тейлор, який керував початковими дослідженнями.
Враховуючи, що зміна клімату загрожує традиційним регіонам вирощування картоплі, такі інновації можуть мати вирішальне значення для сталого виробництва картоплі, вирощування її у нових регіонах для забезпечення продовольчої безпеки в усьому світі.
Олена Басанець, SuperAgronom.com



