Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Дослідники вважають, що ЄС має дозволити редагування генів, аби зробити органічне землеробство більш сталим
Щоб досягти мети Європейської зеленої угоди щодо 25% органічного сільського господарства до 2030 року, слід дозволити нові геномні методи (НГМ, або NGTs) — без попереднього дозволу на продаж як у органічному, так і в традиційному виробництві харчових продуктів.
Про це пише AgroPages.
Зазначається, що НГМ, також відомі як редагування генів, класифікуються як ГМО, але вони передбачають більш тонкі генетичні зміни. Дослідники наголошують, що НГМ можуть забезпечити швидкий розвиток сільськогосподарських культур, стійких до клімату, що дають вищі врожаї та потребують менше добрив і пестицидів.
«Це чудова можливість модернізувати європейське сільське господарство, зробити його більш науково обґрунтованим та підтримати мету покращення сталого розвитку в межах Європейського Союзу», — каже Александра Моліторісова, дослідниця харчового права в Байройтському університеті.
Читати також: Органічне землеробство та кліматичні зміни: як підлаштовуються вітчизняні виробники?
Наразі 10% сільськогосподарських угідь ЄС є органічними. Хоча органічне землеробство може зменшити викиди вуглецю та забруднення від добрив і пестицидів, команда Моліторісової стверджує, що ці переваги можуть бути зведені нанівець втратами біорізноманіття через розширення сільськогосподарських угідь, оскільки органічне сільське господарство вимагає більше землі для вирощування тієї ж кількості їжі.
«Мета у 25% органічних земель навряд чи забезпечить стале виробництво продуктів харчування в ЄС, якщо сучасні біотехнології, такі як натуральні переробки, будуть виключені з органічного землеробства», — каже Моліторісова.
Європейські інституції зараз обговорюють, як регулювати використання НГМ, яких не існувало на момент прийняття законодавства ЄС про ГМО у 2001 році, у відповідь на пропозицію Європейської Комісії дозволити використання НГМ у традиційному, але не органічному сільському господарстві.
«Дослідження показують, що європейські споживачі досі не до кінця усвідомлюють існування НГМ — вони просто не розрізняють НГМ та ГМО», — каже старший автор дослідження Кай Пурнхаген, професор харчового права Байройтського університету.
Він додає, що є переконливі свідчення того, що споживачі будуть готові прийняти ці технології, якщо вони принесуть істотні вигоди, і пропозиція Комісії щодо нового регулювання, яке дозволить використання НГМ у традиційному сільському господарстві, вказує на це.
Читати також: Вчені знайшли спосіб скоротити внесення добрив під кукурудзу завдяки ідентифікації геному з допомогою ШІ
Хоча НГМ-культури все ще створюються шляхом генетичної модифікації, ці процеси зазвичай не передбачають введення ДНК нерослинних видів. Це означає, що теоретично ідентичні культури можна створити за допомогою звичайних методів селекції, хоча на це підуть не місяці, а десятиліття.
З цих причин дослідники стверджують, що НГМ та ГМО слід визначати та регулювати окремо, зокрема в органічному виробництві.
«З точки зору споживача, природність є нормою, і процес схрещування відбувається між двома різновидами, які можна схрещувати, і це також відбувається з НГМ», — каже Моліторісова.
Дослідники також зазначають, що найпоширеніший тип НГТ, цілеспрямований мутагенез, дуже схожий на мутагенез, який використовує хімічні або радіоактивні речовини для індукції випадкових генетичних мутацій, і ніколи не підлягав регулюванню ГМО в ЄС, навіть для органічних ферм.
«Якби мутагенез не був виключений із законодавства про ГМО, то за оцінками, 80–90% зернових продуктів на європейському ринку підлягали б маркуванню ГМО», — каже Пурнхаген.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Читати також: Чи таке шкідливе ГМО для вирощування і використання у їжу в Україні?



