Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Подекуди на посівах пшениці спостерігається деформація колосових лусок — експерт пояснив причини й наслідки
В цьому році в посівах пшениці, а саме на колосі, нерідко спостерігається певна аномалія, а саме «розчепірення» деяких колоскових лусок. Які причини цього явища, розповів доктор с.-г. наук Сергій Авраменко.
Він зазначив, що таке фізіологічне відхилення може бути помітно на всіх або на більшості колосків на полі.
Дехто вважає, що така аномалія сталась начебто після внесення гербіцидів, але Сергій Авраменко каже, що її можна спостерігати й там, де не вносили ніяких засобів захисту. Причому, і в різних регіонах, і на різних сортах.
«У чому причина? А причина у заморозках. Це ніщо інше, як післядія понижених температур», — наголосив фахівець.
Він вказав на ситуацію на полі, на якому знімав свій відеоблог. Нижній ярус пшениці там був пожовклим, листова поверхня, що зазнала впливу приморозків, була пошкоджена. А в той період пшениця вже перебувала у фазі виходу в трубку.
«Колос уже прощупувався і за таких от умов відбувалася певна деформація окремих колоскових і навіть квіткових лусок і маємо такий от деформований колос. Це, зокрема, сорт Богдана. Подібну картину ми можемо спостерігати і на остистих сортах. Але на остистих сортах, за моїми спостереженнями, таке явище проявляється меншою мірою. Воно є, але більша частина колосків не так ушкоджена. Тобто це ще і сортова така мінливість є», — роз’яснив він.
Читати також: На Харківщині фіксуються ознаки ґрунтової посухи, а клімат спонукає вирощувати теплолюбні культури
При цьому зазначив, що саме ця аномалія значною мірою навряд чи вплине на урожайність. Бо як видно з більш детального огляду пошкодженого колоса, аномалія зачепила лише колоскові луски, не вплинувши на квіткові. Тому цвітіння пшениці та запилення, найімовірніше, відбуватиметься нормально.
«Інша річ, що колос невеликий через аномально посушливий березень, а потім аномально холодний травень. Тож, якщо колос дуже деформований, як я вже сказав, це залежить і від сорту, і від регіону, в якій фазі була пшениця на момент приморозків, то тоді буде відбуватися зниження врожайності», — додав науковець.
Він спрогнозував, що таке колосся може знизити урожайність десь до 10%.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Читати також: Юрій Третяк: Ад'юванти і біостимулятори мінімізують негативні фактори у ході вегетації, на які ми не можемо вплинути



