Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Ціна на тверду пшеницю вища на 25-30%, проте є причини, чому вона залишається нішевою культурою
Урожайність твердої пшениці на 25% нижча ніж у м’яких сортів, однак ціна на зерно такої пшениці на 25-30% дорожче, що компенсує недолік продуктивності і розглядається в господарствах як варіант збільшення прибутку.
Попри це, вирощування твердої пшениці в Україні залишається нішевим, що зумовлено усталеною культурою харчування українців і, як наслідок, звуженням ринку збуту, насамперед усередині країни. За різними даними в Україні виробляють до 30 тис. т твердої пшениці (2022 рік) і понад 22 млн тонн м’якої.
Чому ніша твердої пшениці досі вузька, йдеться в матеріалі «Чому ніша твердої пшениці в Україні вузька? Про вирощування, ціну та ринок збуту» на SuperAgronom.com.
Перша причина — брак млинів макаронного помелу. З роками в Україні зникла культура вирощування твердих сортів пшениці і її переробки. Лише кілька млинів можуть якісно обробити тверду пшеницю і зробити з неї так звану крупку. В Італії це борошно називається семола. В Україні млинів макаронного помелу мало. Переважно млини хлібопекарського помелу, які не можуть якісно обробити тверду пшеницю без відходів.
«Це ніша, яку можна зайняти, але будувати млин макаронного помелу, не маючи достатньої кількості сировини, невигідно. Тому фермери намагаються продати тверду пшеницю в Італію. В минулому-позаминулому роках економіка не рахувалась через логістику. В цьому році перевізники зменшили трошки ціни на доставку зерна. Але є інша проблема — щоб доставити морем потрібно сформувати партію. Тому нерідко тверду пшеницю переробляють на звичайних млинах на крупку і продають в Італію. А потім її переробляють в Італії і нам привозять для макаронної промисловості», — розповів Віталій Добровольський, менеджер з продажів агрооб’єднання Tekom Agro Group.
Друга причина випливає з першої — українські виробники навчилися виготовляти доволі непогані макарони зі звичайної м'якої пшениці. Тож гострої потреби у твердій пшениці немає.
Читати по темі: Сорти твердої пшениці, озимої спельти і олійного гарбуза для традиційного та органічного землеробства
Третя причина, яка теж випливає з першої, — збут потрібно шукати самостійно.
«До мене часто телефонують щодо закупівлі пшениці, але не твердої. Ситуація як із кондитерським соняшником», — каже Владислав Іщенко, директор ФГ «ОМІ» на Кіровоградщині.
Олена Басанець, SuperAgronom.com