Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Пожовтіння сходів кукурудзи — експерти назвали можливі причини та наслідки
На сходах кукурудзи у Польщі подекуди спостерігається пожовтіння, пише Farmer.pl. Першою причиною пожовтіння кукурудзи після появи сходів видання називає низькі температури. Однак зазначає, щоб рослини так сильно змінили колір, не обов'язково мали бути заморозки.
У багатьох регіонах Польщі останніми днями вночі спостерігалися мінусові температури, проте навіть у місцях, де термометри вночі показували «лише» близько 0°C, кукурудза також демонструє схильність до пожовтіння. Передусім тому, що це теплолюбна рослина з високими вимогами до тепла. Тому, навіть якщо нічних заморозків не було зафіксовано, зміна кольору все одно може з'явитись при низьких показниках.
Зазвичай пожовтіння це вторинне явище і є візуальною реакцією на холод, зауважують польські фахівці. Пожовтіння на пізніших стадіях може мати й інші причини, але наразі у переважній більшості випадків причиною цієї ситуації є низькі температури.
Читати також: Пересів ріпаку, недобір урожаю кукурудзи та соняшнику, пошкоджена пшениця — наслідки заморозків на півдні
Фахівці застерігають, що таке пожовтіння сходів може бути додатково посилено обробкою гербіцидами.
«Низькі температури та додаткове внесення гербіцидів — це подвійний стрес для рослин. У випадку сильного тиску бур'янів та низьких температур ми маємо справу як з біотичним, так і з абіотичним стресом. Бур'яни, незважаючи на низькі температури, ростуть значно швидше за кукурудзу. Однак, якщо ви помітили, що кукурудза значно змінила колір, а обробку ще не провели, краще почекати з прополюванням, поки не з'являться вищі температури і рослини не почнуть відновлюватися. Це важливо, тому бо гербіцид хоч і є селективним до культури, їй все одно потрібно запустити механізми метаболізму, щоб не підлягати впливу діючої речовини. А за низьких температур метаболізм кукурудзи значно знижується. Тому ті посіви, де вже було проведено обробку від бур'янів, можуть тимчасово опинитися в ще гіршому стані, а процес регенерації триватиме довше. Що стосується самої боротьби з бур'янами, то процес їх загибелі також триватиме довше», — зазначають фахівці.
І додають, що також можна очікувати на культурних рослинах і фіолетове забарвлення, адже холодна погода ускладнює або навіть повністю блокує поглинання фосфору з ґрунту. Посіви, де фосфор застосовувався для локалізованого удобрення, а самі гранули розміщувалися поблизу насіння, будуть в дещо кращому стані. Корінь природним чином має тенденцію рости до фосфору, який розташований трохи глибше. Однак, якщо ґрунт охолоджується нижче 12–13°C, поглинання фосфору рослинами є мінімальним.
Читати також: Способи внесення стартових фосфорних добрив та фактори, які впливають на ефективність їх засвоєння
«Кукурудза — рослина з дуже добрими регенеративними здібностями. І загалом стійка до низьких температур. Що не означає, що це не впливає на її стан. І пожовтіння сходів — це явище, яке не можна ігнорувати. Навіть мінусові нічні температури -5°C (а такі температури траплялися локально) дуже небезпечні для рослин одразу після сходів. Легкі заморозки є стресовим фактором, але вони не викликають загибель рослин. Однак, коли такі низькі температури тримаються протягом тривалішого періоду часу, ситуація ускладнюється, і рослинам потрібно більше часу для регенерації та початку подальшого розвитку із затримкою. Наразі важко говорити про вплив низьких температур на кінцевий урожай, оскільки в останні роки вирішальним був, по суті, рівень опадів під час цвітіння. Проблема, однак, полягає в тому, що наразі, окрім низьких температур, ми також маємо серйозний дефіцит вологи в ґрунті на більшій частині країни», — наголошується у повідомленні.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Читати також: Вплив весняного холоду/морозу на розвиток та урожайність кукурудзи



