Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Досліди, сорти, насіння під загрозою: Інститут СГПС НААН на Сумщині можуть позбавити основного — землі
Кабмін готує масштабну передачу наукових земель: у НААН рішуче виступили проти. Зокрема, у Інституту Сільського господарства Північного Сходу НААН та Державного підприємства Дослідне господарство Інституту СГПС НААН збираються вилучити ріллю, після чого Інститут та дослідне господарство фактично припинять існування.
У розпал війни Кабінет Міністрів несподівано вирішив передати 135 тис. га землі з відання аграрної науки до новоствореного підприємства, що викликало гнівну реакцію наукової спільноти.
«Цей документ підписав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль — у момент активізації бойових дій та загроз від Трампа щодо українських корисних копалин. Все відбулося швидко й без обговорення. Землі, які мали наукову цінність, передаються новоствореній структурі «Резерв» — фактично фірмі, зібраній на коліні», — пишуть журналісти видання СтопКор.
Вже 3 квітня 2025 року Національна академія аграрних наук України підготувала офіційну відповідь. У НААН закликали всіх небайдужих, особливо медіа, оприлюднити звернення науковців.
Читати по темі: Сергій Авраменко про дослідницьку роботу, недобросовісність науковців та знищення аграрної науки
В той же час до українців та аграрної спільноти на своїй сторінці в Facebook звернувся Віталій Кабанець, в.о.директора Інституту СГПС НААН.
«Доброго дня, шановні Українці! Звертаюся до Вас з проханням підтримки щодо ситуації про можливе вилучення УСІЄЇ ріллі Інституту СГПС НААН та Державного підприємства Дослідне господарство Інституту СГПС НААН, ініційованого Фондом державного майна та Кабінетом Міністрів України. Землі, що пропонуються вилучити, знаходяться в межах Садівської ОТГ Сумського району», — написав він.
Інститут та Підприємство, згідно своїх статутних обов'язків, займаються більш ніж 100 років науково-дослідною роботою з метою підвищення ефективності агропромислового комплексу Сумщини та України. Науковцями Інституту створено 17 сортів різних с/г рослин, адаптованих до умов регіону, проводяться на постійній основі технологічні дослідження, підтримуються породи ВРХ та свиней. Кращі розробки випробовуються та впроваджуються у Дослідному господарстві Інституту та інших підприємствах. Щорічно закладаються демонстраційні полігони, проводяться майстер-класи, науково-практичні семінари, Дні поля для покращення знань та вмінь с/г товаровиробників Сумщини та України.
«Поряд з цим щорічно Інститутом та Підприємством виробляється та реалізується високоякісний насіннєвий матеріал пшениці, ячменю, вівса, гречки, промислових конопель, кондитерського соняшнику, сої, племінний молодняк ВРХ та свиней. На 1 грн бюджетного фінансування у 2024 році зароблено Інститутом 5 грн до спеціального фонду, з 285 га ріллі сплачено близько 4 млн грн. податків, що з розрахунку на 1 га ріллі склало 14 тис. грн. Разом з Підприємством сплачено податків на суму 17 млн грн., що з рохрахунку на 1 га ріллі склало 10,7 тис. грн. Своєчасно сплачується заробітна плата.Тобто Установа та Підприємство ведуть свою діяльність ефективно, а вся рілля використовується на науково-дослідні цілі», — підкреслює Віталій Кабанець.
Після вилучення ріллі у Інституту та Підприємства, повідомляє він, науковці більше не матимуть змогу проводити дослідження, випробовувати та впроваджувати існуючі розробки, а Сумщина у такий складний час залишиться без насіннєвого матеріалу, племінного молодняку, консультаційного супроводу та інших інновацій, що надходять у виробництво від Інституту та Підприємства.
«При цьому мова іде про реформу, але ж альтернативи щодо наукового забезпечення регіону після вилучення ріллі, а це по суті ліквідація Інституту та Підприємства, не пропонується. Сподіваємося на розуміння та підтримку», — підсумував своє звернення науковець.
Олена Басанець, SuperAgronom.com