Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Завелика глибина висіву злакових може призвести до хлорозу у вигляді смуг на сходах
Якщо на сходах зернових з’являється хлороз у вигляді смуг, це свідчить про неправильно обрану глибину висіву, пише Farmer.pl.
Ефект смугастого хлорозу не пов’язаний ні з хворобами, нестачею поживних речовин у ґрунті або живленням шкідників. Найчастіше це наслідки занадто глибокого висіву насіння.
«Деякі симптоми занадто глибокого розміщення насіння можна спостерігати одразу після появи сходів. Часто такі рослини вже ослаблені й молода рослина на стадії шильця майже повністю жовтіє. Зауважимо, що насправді, поки рослина не досягне 3 листків, вона використовує переважно ті поживні речовини, що накопичені в насінні. Лише потім переходить на кореневе живлення. Таким чином, вона не відчуватиме дефіциту поживних речовин на ранніх стадіях, але поживні речовини, що зберігаються в зерні, вичерпаються раніше. Більше того, рослини після глибокого висіву все ще відчувають дефіцит поживних речовин на пізнішій стадії — навіть якщо вони доступні в ґрунті, бо через слабшу кореневу систему вони не можуть їх ефективно засвоювати. Тому така рослина також ослаблена на пізніх стадіях і змушена швидко шукати поживу через свою ще слабку кореневу систему. При цьому й коріння гірше розвивається через надмірно глибокий посів», — зауважує автор.
Зазначається, що впродовж вегетаційного періоду також будуть спостерігатись відмінності в розвитку рослин. Посіяні на оптимальну глибину швидше досягнуть наступних стадій розвитку.
Технологія вирощування озимої пшениці: етапи, нюанси та відмінності залежно від регіону
Особливо це помітно на строкатих ґрунтах, де важче підтримувати рівномірну глибину висіву. Насіння, яке було посіяне глибше, і сходить пізніше, і його розвиток на початкових етапах відбувається повільніше. Різниця в швидкості розвитку пропорційна тому, наскільки глибоко було закладено насіння.
Візуальний ефект, який спостерігатиметься на листках, — зміна кольору. Дуже часто він проявляється у вигляді хлорозних смуг. Знебарвлення світло-жовті або лимонного кольору. Але варто також враховувати, що в разі обробки посівів препаратом з д.р. дифлуфенікан таке смугасте знебарвлення може бути наслідком дії гербіциду.
Втім, зазначається в повідомленні, фітотоксичність не впливає на врожайність. Натомість глибокий посів впливає, оскільки рослини ослаблені, а також пізніше починають кущитися. Візуальною ознакою глибокого висіву є також дуже довгий колеоптиль, іноді довший за сам листок.
«Пам’ятайте, що оптимальна глибина посіву — 2-4 см. Однак важко підтримувати однакову глибину на строкатих ґрунтах. Навіть із найкращими сівалками це складне завдання, якщо ми маємо різні класи ґрунту на одній ділянці. Однак 3-4 см — це глибина для легших ґрунтів, на важких ґрунтах сійте більш мілко. Висів на 6-7 см, а іноді навіть 8 см неодмінно знизить урожайність. У найгіршому випадку такі рослини навіть не почнуть кущитися, може бути, що вони загинуть, не пробившись на поверхню ґрунту (особливо якщо мало вологи або навпаки — ґрунт перезволожений, так що створюються анаеробні умови). Якщо помітили симптоми на рослинах після появи сходів, наприклад зміну кольору, варто викопати рослину та перевірити, наскільки глибоко розміщене насіння. На даному етапі ми нічого не можемо зробити, але маємо знати, що навесні такі посіви можуть потребувати додаткових підживлень», — наголошує автор.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com