Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Досліджено, як культури реагують на диференційовану сівбу
Заощадити посівний матеріал і забезпечити оптимальну кількість насінин у зонах продуктивності допомагає диференційована сівба. У компанії МХП проводили дослід диференційованого висіву сої на різних зонах продуктивності поля з різною нормою висіву — 660 тис. та 550 тис. насінин/га.
Дійшли висновку: у разі зменшення норми висіву на 60-70 тис. насінин/га в зонах низької продуктивності врожайність зберігається, за збільшених норм висіву у високопродуктивній зоні прибавки врожаю немає.
Таким досвідом поділився керівник науково-інноваційного відділу дирекції з агробізнесу МХП Віктор Марценюк у журналі The Ukrainian Farmer.
«Уже на понад 50% посівних площ сою сіємо сівалкою точного висіву, отримуємо дружні сходи на понад 90% площ там немає конкуренції між рослинами, прогалин із бур’янами, натомість є правильне гілкування сої. Торік за точного висіву отримали врожайність 3,2–4,2 т/га за норми висіву 300–400 тис. насінини/га. Нині відпрацьовуємо технологію висівання сої по зонах продуктивності», — зазначив фахівець.
Натомість соняшник, за його словами, сіяти за картами продуктивності — недоцільно, соняшник не реагує на диференційовану сівбу. Адже завдяки великій компенсаторній здатності культура дає однаковий результат за різних норм висіву.
Так, в МХП отримували добрий результат за норми висіву 55 тис., 58 і 62 тис. насінин/га. Для формування врожайності значення має гібрид й інтенсивність технології, а головним завданням є визначення оптимальної норми висіву для конкретної зони. Натомість заощаджує кошти десикація соняшнику та сої на основі знімків NDVI й карт вегетації.
На диференційовану сівбу добре реагує кукурудза. До того ж головним завданням є визначення оптимальної норми висіву. За збільшення густоти на 1000 шт. у високопродуктивній зоні прибавка врожаю в середньому становить 0,08 т/га.
«У зоні низької продуктивності за зменшення норми висіву ми не мали втрати врожайності. Минулого сезону також на RnD досліджували критично низькі норми, щоб зрозуміти, скільки слід сіяти в несприятливий сезон — ми сіяли нормою 45 тис. насінин/га і менше 9 т/га не отримали в усіх зонах», — пояснив Віктор Марценюк.
Кукурудзу також висівали диференційовано одночасно за трьома картами завдань по глибині висіву, нормі висіву та нормі внесення РКД.
Досвід показує, що продуктивність кукурудзи визначається не лише висівним апаратом сівалки — дообладнана розгортачами, прижимом секції, системою керування глибиною та фінальним притиском насіння сівалка забезпечує додатково майже 0,5 т/га урожаю.
Олена Басанець, SuperAgronom.com