Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Як підвищити ефективність інокуляції сої порадили практики й науковці
30 жовтня 2023, 09:04
Інокуляція сої: на які нюанси треба звернути увагу — порадили практики та науковці
Інокуляція в технології вирощування сої має важливе значення. При цьому, щоб інокулянти працювали якомога ефективніше, потрібно враховувати низку факторів.
Про це йдеться у матеріалі «Технологія вирощування сої: основні аспекти, поради науковців та досвід практиків. Частина 1» на SuperAgronom.com.
Поради щодо інокуляції від агропрактиків названо такі:
- На інокулянт не має потрапляти пряме сонячне світло, йому не можна пересихати. Інокуляцію краще проводити в вечірні години і лише тієї кількості насіння, яке планується висіяти впродовж доби.
- Якщо попередником сої була соя, інокуляцію можна не проводити. Практики у США кажуть, що інокуляція економічно доцільна лише тоді, коли перерва у висіванні сої становить 3 роки і більше. Також варто інокулювати сою за умови, що від попереднього вирощування сої поле зазнало стресових умов (спека протягом довгого періоду чи перебування довгий час в перезволоженому стані).
- Якщо сівозміна у господарстві не насичена соєю або соя раніше взагалі на полі не вирощувалася, рекомендується використовувати торф’яні інокулянти.
- Рідкі інокулянти іноді не спрацьовують, навіть якщо інокуляція проводилася за всіма правилами. Практики не рекомендують використовувати рідкі препарати для обробки насіння, якщо соя на полі висівається вперше. До того ж при використанні рідких інокулянтів насіння необхідно висіяти швидко, тому що бактерії таких препаратів не мають поживного середовища, щоб підтримувати життєдіяльність.
- Пролонговані інокулянти, або ж препарати тривалої дії, в більшості не містять живих бактерій. Такі препарати містять лише маркери, які провокують мутацію місцевого ґрунтового ризобіуму. А якщо цього ризобіуму немає, інокуляція почнеться дуже пізно.
Читати по темі: Правда і міфи про азотне живлення та інокуляцію сої від Володимира Мірненка
При цьому американські науковці, після ряду проведених досліджень, поділилися такими висновками:
- Дворазова інокуляція призводить до зниження врожайності сої. Загалом 5 препаратів з 6 випробовуваних показали зниження врожайності після повторної інокуляції сої.
- Найкращий результат забезпечує одноразова інокуляція сої без внесення азотних добрив.
- За одноразової обробки інокулянтом врожай однаковий незалежно від методу внесення: рідкий в борозну, рідкий на насіння чи торф'яний у сівалку.
- Внесення разом з інокулянтом 56 кг діючої речовини азоту у формі сечовини під час сівби майже завжди знижувало врожайність. Адже 56 кг азоту мало, щоб забезпечити врожай, але достатньо, щоб завадити симбіозу сої з азотфіксуючими бактеріями.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Читати також: Інокулянти для бобових культур: секрети високих врожаїв
Читайте також
Десикація сої по no-till особливо доречна на середньостиглих і пізніх сортах — експерт
Квасолю на Черкащині цьогоріч збирають з меншою врожайністю ніж торік, але культура все одно вигідна
Жнива сої на Волині розпочались на тиждень раніше, наразі вже обмолочено 40% площ
На Львівщині молотять ультраранні сорти сої з урожайністю, що не перевищує 3 т/га
Матеріали до теми
Популярне
10 вересня
RAGT Semences купила компанію Strube