21 грудня 2022, 11:40, Насіння

Кожен перевірений зразок насіння уражений альтернаріозом — результати лабораторного аналізу

Про це розповів науковий співробітник «Інституту здоров’я рослин» Сергій Сальніков.

Він рекомендує обов’язково попередньо перевірити якість посівмату. 

«...нехтувати цим кроком, якщо ви розраховуєте на високу майбутню врожайність, не варто. Як показали дослідження, проведені нашими вченими у 2022 році, 88,2% зразків насіння зернових культур мали високу схожість — вище 92%, а понад 90,3% — ще й високу енергію проростання, — каже фахівець. — Не такою безхмарною була ситуація із зараженістю посівного матеріалу: кожен із перевірених зразків містив патоген Alternaria spp. (з них 25% мали частку ураження понад 10%), 97% — патогени Fusarium spp. (ступінь ураження — до 10%, однак подекуди сягав 10-15%) і близько 30% зразків були уражені Septoria spp»

Крім того, 25% зразків містили патогени, що викликають пліснявіння насіння, а в кожному 10-ому було виявлене зерно, уражене бактеріозом, додає він.

В останні роки аграрії також часто додатково досліджують посівний матеріал зернових на ураженість сажкою. Проаналізувавши отримані результати, фахівці виявили, що 1% насіння був уражений летючою сажкою, 10% — твердою і 15% — карликовою. Серед причин фахівці називають прохолодні та дощові умови поточного сезону. 

Читайте також: Хвороби насіння сої: на що звертати увагу та як запобігти?

Першочергово Сергій радить перевірити посівний матеріал на схожість (лабораторну та польову): саме вона визначає здатність насіння дати сходи за оптимальних умов.

Крім того варто перевірити:

  • енергія проростання. Цей показник відповідає за рівномірність проростання та подальший розвиток рослин. Отримавши результати по цих двох показниках, маємо можливість коригувати норми та глибину висіву і, за потреби, обирати стимулюючі препарати, які, згідно практичного досвіду, підвищують енергію проростання на 3-5%.
  • маса 1000 насінин та його вологість. Вологість є важливим критерієм для зберігання насіння без зниження посівних якостей.
  • якість протруєння протруєного насіння, зокрема, якими діючими речовинами та в якій концентрації оброблене насіння.

Сергій Сальніков відмітив, що при перевірці насіння за критерієм у 2022 році воно  часто містило значно меншу кількість діючої речовини, аніж було заявлено. 

«Якщо ж плануєте протруювати посівний матеріал самостійно, обов’язково дослідіть його на фітопатологічні показники. Це дозволить виявити та ідентифікувати наявних на насінні патогенів та тих, що розвинулися під час зберігання, і підібрати оптимальні діючі речовини протруйників та їх норми, здатні нівелювати всі потенційні загрози», — підсумовує фахівець.

Нагадаємо, визначено вплив попередників на врожайність основних сільгоспкультур.