30 листопада 2022, 15:00, ЗЗР

Чому протруйники триазоли викликають фітотоксичність та чи варто перейматися, — пояснює експерт

Детальніше про це розповів доктор біологічних наук Сергій Хаблак в авторському блозі: «Контроль хвороб озимої пшениці протруйниками: діючі речовини та патогени» на SuperAgronom.com.

«Стробілурини, піридиніл-етилбензаміди, карбоксаміди інгібують клітинне дихання. Механізм дії триазолів, імідазолів пов'язаний із руйнуванням синтезу стеролу в мембрані. Феніламіди інгібують нуклеїнові кислоти. Дитіокарбомати пригнічують активність ферментів, що містять атоми міді або сульфгідрильні групи. Бензимідазоли придушують біосинтез нуклеїнових кислот ДНК і РНК, процеси дихання, ділення клітини. Фенілпіроли пригнічують процес синтезу глюкози та ріст міцелію грибів», — пояснив фахівець.

Можуть пригнічувати проростання зерна і мають ретардантні властивості протруйники і фунгіциди з діючими речовинами класу триазолів (тебуконазол, епоксиконазол, ципроконазол). На проростках і сходах прояв фітотоксичності препаратів проявляється через відставання у рості на початкових етапах рослин (до 2-3-го листка).

«Як правило, на пізніших фазах різниця між постраждалими і нормально розвинутими рослинами нівелюється. Основна шкода фітотоксичності від протруйника — це обмеження росту та розвитку рослин для озимих. Фаза двох листків — найуразливіша для перезимівлі, на відміну від шильця та кущіння», — обґрунтував Сергій Хаблак.

Читайте також: Фітотоксичність гербіцидів. Причини, симптоми та як попередити проблему

Він додав, що до складу близько 70% протруйників, що зареєстровані в Україні, входить тебуконазол з різною концентрацією: 6,7 г/л, 12 г/л, 15 г/л, 25 г/л, 30 г/л, 45 г/л, 50 г/л, 60 г/л. Є однокомпонентні протруйники з тебуконазолом, 120 г/л. Речовину також використовують як ретардант-фунгіцид на озимому ріпаку, фунгіцид від хвороб листя і як основний препарат від фузаріозу колоса, наприклад, 250 г/л (Орбіт 0,5-1 л/га), 430 г/л (Ікарус Турбо 0,3-0,6 л/га), 500 г/л (Тезис 0,25-0,5 л/га).

Фахівець наголосив, що ступінь пригнічення триазолами проростання зерна залежить від вмісту концентрації діючої речовини у складі протруйника. Триазоли впливають на синтез гіберелінів на ранніх етапах росту рослин, які відповідають за ріст рослин. Застосування тебуконазолу та метконазолу на посівах озимого ріпаку як ретардантів є загальноприйнятою практикою.

Нагадаємо, експерти розповіли, як впливає збільшення робочої швидкості на ефективність обприскування.