8 вересня 2021, 17:00, ЗЗР

У Держпродспоживслужбі розповіли, як захистити посівний матеріал від хвороб та шкідників

Про це нагадали фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.

На Київщині оптимальними умовами для сівби озимих зернових культур є встановлення середньодобової температури повітря 14-15ºС, в результаті осіння вегетація рослин триває 40-50 днів. Період з 5 по 25 вересня в області являється середнім багаторічним оптимальним строком сівби озимих зернових.

«За результатами фітосанітарної експертизи зерна було виявлено ураження його септоріозом, оливковою пліснявою, фузаріозом, альтернаріозом. Збудники цих хвороб передаються із посівним матеріалом, тому потреба в оздоровленні насіння перед сівбою зернових під урожай 2022 року препаратами відповідного спектру дії є актуальною», — зазначають у Держпродспоживслужбі.

Передпосівне протруєння максимально впливатиме на шкідливі організми у насінні та ґрунті, надалі забезпечуватиме захист культури від інфекційних захворювань на ранніх стадіях росту й розвитку рослин, сприятиме стабілізації фітосанітарного стану посівів.

Читати по темі: Озвучено особливості фунгіцидного захисту насіння озимих зернових культур

Насіння озимих зернових культур високих посівних кондицій у передпосівний період оздоровлюють через протруєння із зволоженням або водними суспензіями (10 л/т), віддавши перевагу протруйникам широкого спектру дії. Протруєння можна роботи як завчасно (за 2-3 тижні), так і безпосередньо перед сівбою.

Системними протруйниками, які знищують зовнішню і внутрішню інфекцію комплексу хвороб, краще оздоровлювати насіння за день, або в день сівби. Для цього застосовують:

Для захисту рослин від сажкових хвороб буде ефективним завчасне протруювання насіння. Застосування одночасно з протруюванням насіння біостимуляторів росту рослин (Емістим С, в.р. — 10 мл/т, Ендофіт L1, РК — 3-5 мл/т, ін.) буде підвищувати стійкість рослин проти вірусних хвороб та інших шкідливих організмів, а також проти морозостійкості, посухостійкості та покращення фізіологічних показників.