3 серпня 2021, 09:30, Україна

Посівам кукурудзи загрожує пухирчаста сажка: названо методи попередження хвороби

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області.

Шкідливість хвороби полягає у значному недоборі урожаю внаслідок ураження різних органів рослин, безплідності качанів за умов раннього їх зараження, а також у загибелі молодих рослин. На величину втрат урожаю впливає кількість, розмір та розташування пухирів на одній рослині. Пухирі великих розмірів спричиняють втрати близько 60% і більше, середньої величини — 25%, невеликі — 10%.

«Найбільш сприятливими для розвитку пухирчастої сажки є висока температура і періодичні посухи. В роки, коли в період вегетації дощі випадають нерівномірно, пухирчастої сажки буває дуже багато. Систематичне достатнє зволоження, як і тривалі посухи є несприятливими для розвитку хвороби. Поширенню пухирчастої сажки сприяють також пошкодження рослин шведською мухою, стебловим кукурудзяним метеликом та іншими комахами, а також механічне травмування при обробці ґрунту», — зазначають фахівці.

Читати по темі: Озвучено прогноз фітосанітарного стану пізніх сільгоспкультур на серпень

Щодо токсичності пухирчастої сажки, вважається, що молоді жовна з щільною м’якоттю не отруйні, а жовна зі сформованою споровою масою такі ж отруйні, як і ріжки злаків. Тому рослини з пухирями сажки не слід використовувати для годівлі тварині. Ні у свіжому вигляді, ні у вигляді силосу.

«Найбільш економічно ефективним методом боротьби з пухирчастою сажкою є створення і використання у виробництві стійких гібридів кукурудзи. Важлива роль належить також агротехнічним прийомам. Наприклад, сівба гібридним насінням першого покоління та добір здорового насіннєвого матеріалу. Також важливими є оптимальні строки сівби, очищення поля від післязбиральних решток, осіння оранка та протруювання насіння (Венцедор, Діксіл Ультра). Звертаємо увагу на те, що в сівозміні кукурудза на насіння не повинна перевищувати 25-30% площі», — розповіли у Держпродспоживслужбі.