19 листопада 2020, 11:00, ЗЗР

Уряд має заборонити в Україні деякі небезпечні пестициди — УЗА

Про це повідомляє прес-служба УЗА.

Зокрема, заява була направлена до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, а також до Держпродспоживслужби.

"Затримка з прийняттям цього рішення може значно зашкодити експорту, зокрема зерна, олійних культур та рослинної олії до ЄС або й привести до повної втрати цього платоспроможного ринку для України", — йдеться у матеріалі.

Важливо, що 13 листопада 2020 року вступило в силу рішення Європейської Комісії щодо зниження максимально допустимих рівнів залишків діючих речовин хлорпиріфос та хлорпиріфос-метил у сільськогосподарській та харчовій продукції, що було підтримано країнами членами ЄС ще 18 лютого 2020 року. Відтак, починаючи із 13 листопада 2020 року заборонено ввезення до країн ЄС сільськогосподарської продукції, що містить залишки цих речовин більше 0,01 мг/кг.

Микола Хісамудінов: Клімат стає різко континентальним, тому треба змінити підходи до вибору насіння і ЗЗР.
Читати

Зазначені зміни можуть унеможливити експорт на ринки країн ЄС української сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки (рослинних олій), адже на цей момент рівень залишків хлорпиріфос та хлорпиріфос-метил в експортних партіях української сільськогосподарської продукції, зокрема ріпаку, соняшникової олії, перевищує показник 0,01 мг/кг подекуди в кілька разів. Таким чином, у зоні ризику перебувають соняшникова, ріпакова та соєва олія, ріпак та соя», — йдеться в матеріалі.

«Нагадаємо, хлорпиріфос та хлорпиріфос-метил — жиророзчинні діючі речовини, і в більшій своїй частині переходять з олійних культур саме в олію», — зазначають фахівці УЗА.

Варто відзначити, що ще в 2019 році експерти EFSA (European Food Safety Authority) встановили та в подальшому підтвердили — нинішні ліміти залишків хлорпиріфосу та хлорпиріфос-метилу в сільгосппродукції не є безпечними для людини та тварини (EFSA published statements for both substances).

"Позитивне рішення держави щодо заборони цих пестицидів, окрім турботи та збереження здоров’я українців, також дозволить запобігти можливій втраті провідних ринків збуту української аграрної продукції", — резюмували в УЗА.