29 травня 2020, 08:00, Україна

В Україні стрімко зростає попит на вирощування спаржі — агроном-консультант

Чотири року тому спаржу почали успішно вирощувати у ФГ «Весна», що на Тернопільщині. Крім зеленої спаржі, якої тут вісім сортів, підприємство вирощує помідори та виготовляє з них томатний сік. Ініціатором цих овочевих проектів став син керівника фермерського господарства — агроном-консультант з нішевих культур та органічного землеробства Андрій Дзендзель, пише 0352.ua.

«Попит і пропозиція на спаржу постійно збільшуються. Для господарств аспарагус вигідний найперше тим, що це найбільш ранній овоч відкритого ґрунту. Вже в середині квітня він дає перший урожай. Ціна за один кілограм коливається від 200 до 250 гривень. Такі цифри приваблюють фермерів. Хоча, звичайно, не кожен пересічний українець готовий платити таку ціну. Але вона виправдана — на один гектар спаржі фермеру потрібно витратити пів мільйона гривень. Та й технологія вирощування цієї культури досить непроста. Шлях від насінини до товарної рослини складає три роки. Лише щоб отримати розсаду потрібно чекати цілий рік», — розповідає агроном-консультант.

За словами Андрія Дзендзеля, в середньому з одного гектара можна зібрати одну тонну врожаю. Наступного сезону — півтори тонни. Пік урожайності припадає на шостий-сьомий рік — тоді спаржа може давати 3-4 тонни пагонів з гектара.

«Звісно, що такі довготривалі інвестиції досить ризиковані. Сюди варто додати і людський фактор. Для прикладу, нещодавно ми приїхали на поле і застали неприємну картину: уночі хтось зрізав тридцять відсотків спаржі. Щоб вберегтися від цього, потрібно робити огорожу і виставляти охорону. А це додаткові витрати. Тому не кожен наважується на такий бізнес», — ділиться фахівець.

Тим, хто бажає вирощувати цей овоч у себе на городі, Андрій Дзендзель радить робити це не з насіння. Краще придбати саджанці і посадити їх навесні у добре прогрітий ґрунт. Відстань між рослинами повинна бути не менше 50 см, а між рядами — 1-1,5 м. Варто знати і те, що спаржа любить органічні добрива і супіщані ґрунти. Вирощування цієї культури на великих плантаціях вимагає крапельного підживлення. Його рекомендують робити восени.

Спаржа дає врожай до п’ятнадцяти років. Її сезон триває півтора місяця: від середини квітня до кінця травня. Впродовж цього часу рослина викидає пагони, які потрібно зрізати після досягнення товарного розміру — 20 см. Робити це слід кожних два дні. Це дуже трудомісткий процес, адже збирають спаржу вручну. Якщо вчасно не зрізати пагін, то наступного дня він уже буде перезрілим.