Заборонені діючі речовини пестицидів в Україні та ЄС
Перелік заборонених діючих речовин пестицидів різниться для країн ЄС та України. Це знає кожен агровиробник, який експортує продукцію в ЄС. Втім, щороку список заборонених пестицидів поповнюється.
Наприклад, у 2023 році його поповнили дімоксістробін, іпконазол, імідаклоприд, клотіанідин і тіаметоксам. В Україні ці діючі речовини досі застосовуються.
Загалом, в Україні заборонено до використання 87 діючих речовин агрохімікатів. У ЄС — понад 600. Перша масштабна «чистка» недозволених препаратів відбулася з 2004 по 2010 рік. Тоді, список дозволених діючих речовин у ЄС скоротився з понад 1000 до близько 500. З урахуванням запровадження стратегії Європейського зеленого курсу та амбітним планом щодо скорочення використання хімічних засобів захисту рослин на 50% до 2030 року, цей список продовжить зменшуватися.
Вже на початку 2020 року в ЄС було максимально знижено дозволений вміст хлорпірифосу і хлорпірифос-метилу в сільгосппродукції. Із деякими діючими речовинами в Євросоюзі досі не визначилися. Тривають дискусії щодо заборони гліфосату. З одного боку, позивачі наводять аргументи і результати досліджень, які свідчать про небезпеку діючої речовини для ссавців. У той час, дані інших досліджень доводять, що справа не у гліфосаті. Серед інших гербіцидів токсичними визнані атразин і ацетохлор.
Тим не менш, за даними Pesticide Action Network Europe 2023 року, деякі з цих речовин досі використовуються європейськими фермерами. Це: дикват, тирам, хлорпірифос, хлорпірифос-метил, хлороталонил, клотіанідин, імідаклоприд, манкоцеб, тіаклоприд і тіаметоксам. Серед таких речовин лінурон та стрептоміцин, які не зазначаються у Державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (станом на 10.04.2024).
Крім того, в січні 2024 року Єврокомісія оголосила про намір не продовжувати дозвіл на діючу речовину диметоморф.
Читати також:
Дозвіл на використання гліфосату в ЄС планується продовжити на 10 років
3 неонікотиноїди остаточно заборонені в Європі — джерело
Діючу речовину димоксистробін заборонять використовувати в ЄС