Ознаки ураження
Гельмінтоспоріоз дуже розповсюджене захворювання проса. На листах і піхвах з’являються подовжено-еліптичні, розміром 30х5 мм, буруваті плями з розпливчастою облямівкою. В вологу погоду плями покриваються сіро-бурим нальотом. Уражені листи передчасно засихають, а іноді й обпадають.
Розвиток хвороби
Збудник хвороби - недосконалий гриб Heltninthosporium panicimiliacei Nisikado. Він утворить ендофітну грибницю, а на поверхні уражених тканин - конідіальне спороношені. Грибниця і конідії проростають при наявності "краплинної" вологи або 100%-ний вологості повітря і температурі від 5 до 40 град. (оптимум 25-30 град.). Зберігається гриб на пожнивних залишках рослин у виді грибниці і конідій, а на насінинах - у виді конідій. При сильному розвитку гельмінтоспоріоза недобір врожаю зерна може досягати 10-15% і більше.
Заходи захисту
Найефективніший захист – це вирощування модифікованих гібридів, стійких до захворювання. Обов’язкова оранка восени, після збирання урожаю, та очищення полів від рослинних решток. Використання протруйників для насіння, щоб попередити виникнення захворювання. Застосування фунгіцидів. Хімічні препарати: Вітавакс, Грінфорт КД 500.