Ознаки ураження
Альтернаріоз на посівах пшениці виявляється в період цвітіння рослин і молочної спілості зерна у виді темних плям на колоскових лусочках. Пізніше, під час дозрівання зерна, спостерігається почорніння зародка («чорний зародок»). Збудник — недосконалий гриб Alternaria tenuis Fr. проникає усередину насіння, а його грибниця накопичується переважно в плодовій оболонці і тільки іноді досягає ендосперму. Уражене зерно, як правило, велике, добре сформоване, чим відрізняється від ураженого гельмінтоспоріозом.
Умови поширення альтернаріозу пшениці
Значне поширення альтернаріоза буває в роки з високою температурою (вище +24°C) і вологістю повітря в період цвітіння пшениці і молочної спілості зерна.
Шкідливість альтернаріозу пшениці
Насіння, уражене альтернаріозом, фізіологічно недорозвинені. Вони мають низьку енергію проростання і схожість. Рослини, вирощені з такого насіння, відстають у рості та розвитку, унаслідок чого знижується врожайність. Борошно з зерна з «чорним зародком» мають темнуватий колір і низькі хлібопекарські якості.
Заходи захисту
Необхідно відновити сівозміни та забезпечити культурні рослини належними збалансованими системами живлення, звернувши увагу на забезпечення посівів фосфором, калієм, сіркою, мікроелементами. Обробіток ґрунту, зокрема зяблевий, суттєво знижує запас інфекції збудників хвороб у ґрунті. Лущення стерні покращує мінералізацію уражених рослинних решток, сприяє появі падалиці зернових культур, на якій можуть розвиватися кореневі гнилі, бактеріальні і вірусні хвороби. Наступна оранка спричиняє суттєве зниження запасу інфекції збудників хвороб.