Ознаки ураження
Джерела інфекції - заражені рослинні рештки та насіння. На сім'ядолях округлі поверхневі червоно-коричневі плями діаметром 6-10 мм з численними пікнідами. На справжніх листках. плями двох типів: червонувато-бурі, незграбні, дрібні і великі 1-5 мм в діаметрі, обмежені жилками. Тканина, що оточує місця ураження, стає хлоротичною. Таке листя опадає. Розвиток септоріозу починається з нижніх листків. На бобах плями значно дрібніші, ніж на листках. На стеблах плями видовжені, буро-коричневі. Протягом вегетаційного періоду гриб поширюється пікноспорами, багаторазово заражаючи листя сої. Інкубаційний період становить 7-10 днів.
Умови поширення
Найбільш сприятливі температура повітря 26-28оС і відносна вологість не нижче 90%. Часті дощі, рясні роси і висока температура в другій половині липня, в серпні сприяють посиленню розвитку септоріозу.
Заходи захисту
При серйозному розвитку хвороби, рослину бажано знищити, щоб запобігти зараженню рослин, що стоять поруч.
При незначному ураженні необхідно повністю видалити всі заражені частини рослини, після чого обробити її препаратами із вмістом міді або фунгіцидами. На час лікування рослину краще відставити від інших екземплярів.
Застосовують: Мідний купорос, Хом, Абіга-Пік, Оксіхом.
Більш дієві нові препарати, які необхідно чергувати через один сезон: Фундазол, Профіт Голд, Акробат МЦ, Скор, Ордан, Ридоміл Голд МЦ, Превікур.
Захисні заходи:
Дотримання сівозміни
Зяблева оранка на глибину 22 см із закладенням рослинних залишків
Ретельне сортування насіння
Оптимальні строки сівби для кожної зони
Протруювання насіння: Вінцит 050, к.с. -2,0 л/т)
Обприскування рослин при перших ознаках хвороби: Імпакт К, к.с. - 0,6-0,8 л/га
Використання стійких сортів.