Загальна характеристика
Поліфаг, грибниця з безбарвними гіфами з апікальним ростом, на ній утворюються конідієносці з кільцями. На кільцях утворюються конідії, які з’єднуються одночасно з утворенням головки-кулі. Конідії, з допомогою яких відбувається безстатеве розмноження, — еліптичні, одноклітинні й одноядерні. У рослині гриб поширюється ростучою грибницею по судинах, а також конідіями, оїдіумами та хламідоспорами. За несприятливих для росту і розвитку гриба умов утворюється стадія у стані спокою — мікросклероції (псевдосклероції).
Ознаки захворювання
Ураження відбувається в основному через кореневу систему. Стебла і гілки рослин знебарвлюються, стають світло-жовтими. Листки жовтіють, засихають і опадають. Насіння у стручках формується щупле, поганої якості, має низьку схожість. У фазі наливання та побуріння насіння здорові рослини схиляються під вагою верхніх гілок, у той час, як хворі залишаються прямостоячими і виділяються світлим забарвленням На поперечному зрізі стебла або кореня таких рослин видно потемніння судинних пучків. Хвороба проявляється в кінці фази цвітіння у вигляді поступового в’янення, або передчасного дозрівання рослин. У нижній і середній частині стебла та корінні під епідермісом, або корою розміщені близько одна до одної дрібні крапочки-мікросклероції збудника хвороби. Вони майже у два рази більші в діаметрі, ніж пікніди Phoma lingam.
Заходи захисту
Проти вертицильозного в’янення ефективним заходом є чергування ріпаку з культурами, що не уражуються збудником хвороби, насичення сівозміни ріпаком не більш як 25-30%, збалансоване внесення органічних і мінеральних добрив, вапнування кислих грунтів, знищення уражених решток.
- Дотримання 5-річної сівозміни.
- Заробка рештків рослин.
- Знищення бур’янів.
- Внесення фунгіцидів