Загальна характеристика
Симптоми сірої гнилі включають водянисті стебла і сірий міцелій. Також це захворювання має назву «некрот», шийкова гниль часнику. Гриб атакує часник у вологу теплу погоду. Під час холодного сезону вирощування захворювання може не бути на ділянці, проте уражатиме закладені на зберігання цибулини. Гниль з’являється у місці шийки або механічних ушкоджень, потім поширюється на всю цибулину.
Ознаки захворювання
Шийка розм’якшується і ослизнюється, цибулина вкривається пухким нальотом спор.
На зубках утворюються сіро-бурі плями, на яких проступає наліт склероціїв. За пару місяців цибулина згниває повністю, заражаючи здоровий врожай. Оптимальна температура для розвитку збудника +15-20 °С.
Менеджмент захворювання
Найкращим заходом захисту є гарне провітрювання та прохолодна температура у приміщенні, де зберігається часник. Оптимальна температура зберігання 0-+2 °С, вологість 70%. Врожай треба переносити у сховище не пізніше 48 годин після збирання, у разі вологої погоди просушувати. Симптоми ураження моніторять для вживання заходів захисту за перших ознак захворювання. Також ефективним є видалення та знищення уражених листків. Серйозно уражені рослини видаляють повністю. Рослинні рештки не можна залишати на полі та компостувати. Поля часнику закладати якомога далі від полів цибулі. Також необхідно дотримуватись ширини міжрядь і висаджування здорових цибулин, уникати надмірного внесення азотних добрив.
Хімічний захист
Для обробки за перших ознак захворювання ефективні препарати: Світч 62,5 WG (Флудиоксоніл, 250 г/кг + ципродиніл, 375 г/кг, в. г.); Ридоміл Голд МЦ 68 WG (Meтaлaкcил-М 4%+мaнкoцeб 64%, 68% в. г.); Акробат МЦ (Диметоформ, 90 г/кг + манкоцеб, 600 г/кг).