Опис
Насіння пшениці, що потрапляє в ґрунт під час збирання, за наявності вологи в ґрунті може зимувати і проростати восени й навесні. Найбільшої шкоди культурним посівам різних сільськогосподарських культур завдає падалиця, що проростає у весняний період.
Шкідливість
Падалиця пшениці може забезпечити літній «зелений міст» для вірусу смугастої мозаїки пшениці та інших вірусних захворювань. На сьогоднішній день найбільший ризик втрат від вірусів, що передаються кліщем, виникає тоді, коли перед жнивами виникає літній «зелений міст» із пшениці, що осипалась. Це майже завжди трапляється в результаті пошкодження колосу пшениці під час злив.
Падалиця пшениці може забезпечити середовище існування для багатьох інших збудників хвороб, які згодом можуть стати проблемою, якщо постійно сіяти озиму пшеницю. Коренева гниль, а також фузаріоз, є конкретними прикладами. Інколи в осінній сезон можуть виникати листова іржа або іржа пшенична жовта. Тяжкість цих захворювань на сходах озимої пшениці буде набагато вищою, якщо падалиця пшениці, яка служить місцевим джерелом інокуляції, не буде контролюватися.
- Попелиця. Падалиця пшениці також приваблює російську пшеничну попелицю(Diuraphis noxia) та інших злакових попелиць. Якщо дозволити їй лишитись до проростання нового урожаю пшениці, то ризик інвазії попелицею та вірусом жовтої карликовості ячменю зросте.
- Гессенскі мухи. Падалиця пшениці, якій дозволили зберегтися через літо та осінь, також різко збільшує ризик втрат від гессенської мухи.
- Хлібний пильщик. Деякі бур’яни можуть служити господарями для пильщиків. Якщо цим бур'янам дозволити рости у навколишньому середовищі, то на наступний рік вони, продукуючи насіння, збільшать кількість господарів для пильщиків. Це може ускладнити завдання боротьби зі шкідником, з яким і так дуже важко впоратися.
- Втрата вологи. Падалиця озимої пшениці та бур’яни також використовують ґрунтову воду, яку мала б використовувати наступна культура. Середні втрати води з ґрунту через падалицю пшениці - 75 мм, що може призвести до втрати 1,9 т/га і більше врожаю кукурудзи або сорго. Іноді втрати можуть становити понад 6 т/га. Як це відбувається, коли ми заощаджуємо лише 75 мм ґрунтової води? З додатковими 75 мм ґрунтової води культура кукурудзи або сорго виживе до трьох тижнів довше без дощу, перш ніж загинути від посухи. Отже, якщо достатня кількість дощу випадає вчасно, можна спостерігати врожайність кукурудзи або сорго у 6 т/га або більше, якщо після збирання пшениці падалиця та інші бур’яни контролюються.
- Збільшення насіння бур’янів. Якщо бур’яни дають насіння, це збільшує банк насіння бур’янів і ускладнює боротьбу з ними у наступних культурах. Додатковий залишок бур’янів також ускладнює посадку наступних культур.
Заходи боротьби
Ризики відсутності контролю падалицю пшениці та бур’янів включають:
- Пшениця, що осипалась до збору врожаю, може коштувати вам або вашому сусіду врожаю озимої пшениці у наступному році через втрати від вірусних хвороб пшениці. Крім того, втрати озимої пшениці можуть призвести до значно менших врожаїв наступних культур, наприклад кукурудзи чи зернового сорго. Хоча контроль носіїв на «зеленому мості» перед і після збирання є важливим, та своєчасний контроль падалиці пшениці перед збором врожаю матиме більший вплив на остаточне зменшення передачі вірусу та втрати врожаю.
- Будь-яка падалиця пшениці, яка проросла біля полів із пшеницею, навіть у ярих культурах таких, як соняшник чи кукурудза, також може становити значний ризик. На рисунку 4 показано значну кількість падалиці пшениці на полі із соняшником восени, яке було сильно заражене кліщами. Це поле призведе до тотальних втрат на прилеглих полях з пшеницею.
- Неконтрольована падалиця пшениці та бур’яни можуть в наступному році коштувати до 1,9 т/га або й більше кукурудзи чи сорго за рахунок ввібраної падалицею пшениці та бур’янами вологи ґрунту.
- Контроль бур’янів може бути складнішим і дорожчим у наступному році.
- Посадка культури в минулорічну стерню може бути складнішою.