Організація агрономічної служби в Grano Group. Інтеграція нових технологій в рослинництві
«Аналогове» сільське господарство відходить у минуле. Вже недалеко той час, коли якщо ти не «в цифрі», то — не конкурентний. Хоч поки що не всі вітчизняні агропідприємства усвідомлюють тенденції, та й ринок послуг лиш починає розвиватися, але готуватися до змін треба вже зараз. Тим більше, якщо є де підгледіти, як усе відбувається.
Саме для цього Latifundist запустив новий відеопроект «Ферма на прокачку» — де крок за кроком показуватиме, як разом із фахівцями компанії AgroOnline «оцифровується» господарство на прикладі Чернігівського кластера агрохолдингу Grano Group.
Наразі вийшла 1-ша серія проекту, де здійснено аналіз ключових проблем господарства. А також з’ясовано декілька важливих саме для Чернігівського кластера питань:
- Як Farm Managеment зможе підвищити ефективність господарства з обсягами зембанку в 8 тис. га?
- Як отримувати оптимальну врожайність на пісках в умовах посухи? Адже більшість полів цього кластера розташовані саме на піщаних масивах. Більше того, чималий клин орендованих земель давно не використовувався для сільгосппотреб, тож довелося його розліснювати.
- Як посилити підприємство, яке працює недалеко від кордону, а поля розкидані на відстані 50-100 км один від одного? Тут проблема полягає в кількох аспектах — від особливих умов перебування на території, до приглушення сигналу, зокрема, мобільного інтернету, що ускладнює роботу в онлайн-режимі.
- Як команда реагуватиме на зміни? Фактично перехід на нові форми організації роботи зачеплять усі ланки, тож зміни неминучі для усіх співробітників.
Загалом же увесь процес можна побачити, слідкуючи за проектом на каналі YouTube, ми ж виокремили більш детально певні аспекти, які можуть зацікавити агрономів.
Насамперед варто зазначити, що AgroOnline — це сервіс для сучасного управління аграрним бізнесом. Ця онлайн-платформа призначена для комплексної автоматизації менеджменту та охоплює практично всі напрями роботи в режимі реального часу. Отже, пунктом №1 для агрономічної служби у впровадженні цієї системи є ефективна організація роботи. Своє бачення щодо того, які можливості має надавати підприємству загалом та агрономічній службі зокрема упровадження цифровізації, висловили фахівці Grano Group.
Михайло Сербін, генеральний директор Grano Group:
Наш Чернігівський кластер — ще молодий підрозділ, складається з кількох підприємств, і зайшли ми сюди порівняно недавно. Тривав набір земельних ділянок, остаточний технологічний процес повноцінно запущений не до кінця, все потрібно іще систематизувати. Тут тільки формується нова ідеологія, система і нова політика розвитку.
У підприємства є досвід роботи, але дуже мало досвіду роботи на пісках, характерних для Чернігівської області.
Але початок шляху це завжди цікаво. Наприклад, плануючи підприємство, ми можемо думати не тільки про технологічні процеси, а й формувати парк техніки, який підходить саме для нашого регіону. В процесі ми будемо запрошувати фірми, які будуть давати нам «відчувати» техніку, щоб ми могли підібрати ту, яка підходить саме під наші умови.
Зараз у нас іще багато найманої техніки — поки не був технологічно правильно сформований процес, поки добиралися ділянки землі і розвивалося підприємство, закуповувати власний техпарк не було доцільно. У цьому, звичайно, є і свої плюси, але і свої мінуси.
Плюс, зокрема, в тому, що коли ми формуємо колектив, то розуміємо, що 80% залежить від людського фактора. Тож вивчаємо регіон і з’ясовуємо, наскільки можемо тут забезпечити себе кадрами, можливістю їх навчання. Зрештою приходимо до висновку, що простіше техніку найняти. Це забезпечує нам якість і чіткі терміни використання техніки відповідно до технологічних карт.
Але є й інший бік. Наприклад, цьогоріч ми наймали обприскувач для внесення ЗЗР і посівну техніку. Більша частина прибула вчасно, всі роботи провели, але деякі сівалки приїхали з різницею в 10 днів, це досить жорстке порушення термінів. Все довелося переплановувати. От, зокрема, і через такі негативні чинники потрібна «цифрова» система, яка допомогла б швидко переорієнтовуватись, підлаштовуватись під ситуацію. Бо зараз багато таких процесів ми плануємо «на пальцях».
Крім того, у нас великі відстані між територіями, якщо брати крайні поля — це 150 км. А це означає переїзди, витрата пального і часу. Онлайн-платформа має допомогти нам зрозуміти правильність наших рухів, зменшити вплив людського фактора, оптимізувати логістику.
Олександр Підгорний, головний агроном Grano Group:
Зараз ми використовуємо деякі інструменти, але вони поки що розрізнені. Наприклад, супутникові знімки періодично аналізуємо, бачимо де проблема, і сповіщаємо персонал, щоб вони розуміли, що за проблема і куди треба їхати. Щодо ретроспективного аналізу, то ми, звісно, звертали увагу на врожайність попередніх років, але це було не дуже ефективно, адже багато полів простоювали, і щоб запустити поле в обробку, його потрібно було окультурити. Ми не знали цей регіон, треба було спочатку поля «розігнати», змусити рослини працювати на пісках. У таких умовах, навіть якщо є вологість, питання навіть не так живлення, як надходження кисню. Зокрема, як змусити рослину через листкову поверхню поглинати кисень. Потрібні були підказки, аналіз цих процесів. Такої інформації не вистачає.
Важливий чинник — огляди полів агрономами. Контроль процесу є в будь-якому разі, є певний регламент щодо того, на що агроному потрібно звернути увагу. Наприклад, зробити 2-3 фотографії, якщо все нормально, якщо ж є проблема, то потрібно зробити більше фотографій. Єдине, що ми не можемо контролювати, де він робить ці фотографії. Тому ми хочемо, щоб був ресурс, на якому з’явилась би така можливість. Має бути прописано, на який вид операції йде агроном і які у нього стоять завдання. Якщо це, скажімо, сівба, то мають бути 3 фото агрегата, глибина загортання насіння тощо.
Також якщо агроном проводить дослідження, бачить якийсь шкідливий об'єкт (бур’ян, хворобу або шкідника), ця інформація має миттєво з’являтися у програмі й бути доступною для всіх відповідальних користувачів — щось на зразок червоної точки на карті, яка сигналізує — «зверніть на мене увагу». Щоб кожен відповідний фахівець міг також бачити проблему, не витрачаючи час на дзвінки-розмови.
А ще ми хочемо, щоб у агронома був перед очима і бізнес-план господарства, бо вся діяльність має бути систематизована. В агронома має бути планова структура щодо кожного поля, загальна черговість робіт і процесів. Адже якщо агроном обмежений в інформації, він наче перебуває за бортом.
Агроскаутинг: навіщо потрібні регламенти польових оглядів?
Потрібно, щоб агроном у будь-який момент міг побачити всю інформацію саме з планшета. Він має контролювати всю техніку, яка працює на полі, бачити — скільки гектарів уже оброблено, контролювати якість роботи, чи немає огріхів. Таким чином він може оперативно вплинути на результат, якщо вчасно контролює ці моменти.
До слова, як зауважує Максим Єлісєєв, засновник AgroOnline, останнє побажання головного агронома, вже опційно є у їхній системі і називається “методики огляду”. Більше того, є конкретні регламенти огляду поля, які чітко встановлюють всі вимоги і параметри, які лінійний агроном має зафіксувати і внести у програму. Це допомагає краще систематизувати отриману інформацію і приймати більш ефективні та правильні рішення.
Перелічені потреби, висловлені фахівцями підприємства, — це лише частина масиву параметрів і можливостей, які можуть бути закладені у системі AgroOnline на вимогу користувачів. Як це працює і які результати дає — покаже проект «Ферма на прокачку» на конкретному прикладі. А ми також слідкуватимемо за ним і висвітлюватимемо деякі моменти (зокрема, і ті, що залишилися за кадром).
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Безкоштовну презентацію системи можна отримати за посиланням: https://agro-online.com/ru/#l-contact-form
За інформацією стосовно співпраці звертайтесь за тел. 050-937-10-97, Олег.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.