Знищувати шкідників, а не бджіл: рекомендації з вибору безпечних для бджіл інсектицидів
20 травня відзначається День бджоли. Ця корисна комаха зовсім недаремно має аж своє персональне свято. Проте це свято, як скажуть більшість українських пасічників,здебільшого сумне. А все тому, що починається весна — прокидаються бджоли, прокидаються і проблеми для бджіл. Зокрема, щороку з’являється дуже багато повідомлень з різних регіонів, що гинуть бджоли через обробки полів агрохімікатами.
З одного боку, бджола не тільки корисний здобувач меду для свого господаря, це ще й цінний запилювач сільгоспкультур, якого б повинен поважати кожен агроном. З іншого боку — економіка виробництва вимагає від аграрія вчасно обробити та захистити свої посіви, аби не залишитись без врожаю. Вибір між корисною бджілкою і перспективою серйозних збитків після року праці буде очевидним. Хоча й неетичним.
Проте, не завжди доводиться робити такий вибір. Можна, як кажуть в народі, і рибу з’їсти, і сковорідку не мити. Тобто і обробки всі необхідні провести у потрібні терміни, і бджіл при цьому не труїти.
Ефективно проти шкідників, безпечно для бджіл
Знайти такий інсектицид, який би дійсно ефективно знищував шкодочинних комах і при цьому не шкодив корисним, досить складно. Зазвичай потрібно обирати щось одне: або надійний захист посівів від шкідників, або живі бджоли та сонечка. Проте, звичайно, є виключення. Одним з них є інсектицид Кораген® виробництва компанії FMC.
Кораген® уже добре відомий багатьом аграріям, проте не всі вони достеменно знають про усі його переваги:
- Унікальний, новітній механізм дії
- Широкий спектр контролю лускокрилих шкідників, зокрема стеблового метелика, лучного метелика, яблуневої плодожерки, мінуючої молі, бавовникової совки та інших видів совок, також акацієвої вогнівки і колорадського жука
- Миттєва зупинка харчування шкідників
- Овіцидна, овіларвіцидна та ларвіцидна дії (ефективний на всі стадії розвитку шкідника)
- Тривалий термін захисту культури – до 3 тижнів
- Відмінний вибір для антирезистентних програм і систем інтегрованого захисту
- Висока ефективність за різних погодних умов і високих температур
- Висока безпечність до корисної ентомофауни та бджіл
Кораген® має високу персистентність та довготривалу захисну дію (до 3 тижнів), значно тривалішу в порівнянні з іншими препаратами.
Також великою перевагою інсектициду є безпечність для корисної ентомофауни та запилювачів, зокрема бджіл. Тому існує навіть можливість поєднання з біологічними методами захисту рослин. Препарат не шкодить корисній ентомофауні (личинки сонечок, золотоочки, дзюрчалки тощо), які харчуються попелицями на кукурудзі. Відомо, що одна личинка сонечка з’їдає до 50 попелиць за добу. Відповідно, якщо використовувати препарати з вмістом інших діючих речовин та інших класів, наприклад піретроїдів, які знищують всіх комах в посівах кукурудзи, в тому числі і корисних, як наслідок після застосування різко розмножуються попелиці, тому що відсутні їх природні вороги.
Культури та особливості застосування
Інсектицид Кораген® містить діючу речовину хлорантраніліпрол, що належить до класу антраніламідів, нової групи інсектицидів з контактно-шлунковою дією. Продукт зареєстрований на широкому спектрі культур, на яких може застосовуватися для захисту від шкідників:
- яблуні
- виноград
- томати
- картопля
- соя
- соняшник
- кукурудза
Наразі, як зазначають у компанії FMC, триває реєстрація препарату для застосування на ріпаку.
Для таких культур, як ріпак, соя та соняшник велике значення має присутність у посівах комах-запилювачів, адже саме від якісного запилення великою мірою залежить майбутній урожай. Тож про безпеку бджіл у даному випадку вигідно дбати не лише пасічникам, але й агрономам. Тому для захисту від лускокрилих шкідників цих культур у період цвітіння потрібно звертати увагу на продукти, які будуть безпечними для запилювачів, зокрема інсектицид Кораген®
Препарат є виключно безпечним для бджіл. В Європі проводилася низка досліджень із застосуванням інсектициду Кораген® навіть в закритому ґрунті. Летальних випадків серед медоносних бджіл та джмелів не зафіксовано. Препарат можна використовувати на квітучих культурах, на яких він зареєстрований. Проте обов’язково потрібно уникати обробок в період масового льоту бджіл, варто проводити обробки в ранні і вечірні години та дотримуватись вимог Закону України «Про бджільництво» та Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві». Тривала ізоляція бджіл не обов’язкова.
Обробку посівів рекомендується проводити згідно моніторингу стану поширення шкідників. Важливо провести обприскування в ранні фази розвитку шкідника. Наприклад, на кукурудзі зазвичай період льоту та яйцекладки стеблового кукурудзяного метелика співпадає з фазою «початок викидання волоті». Для моніторингу потрібно проводити регулярні обстеження, використовувати світлові, феромонні та інші типи пасток (наприклад, система Trap View, яку пропонує компанія FMC).
Препарат демонструє високу ефективність проти стеблового метелика на кукурудзі та дає змогу, залежно від умов року і поширення шкідника, зберегти близько 0,5-0,9 т/га врожаю. До того ж, за відгуками багатьох аграріїв, це часто більш ефективний та дешевий спосіб контролю шкідника, ніж внесення трихограми.
Звичайно, якісний та безпечний інсектицид не може коштувати дешево. Проте ціна застосування повністю компенсується ефективністю. До прикладу, Юрій Геннадійович Дробязко, засновник агрокомпанії «АТК», у свої виступах завжди підкреслює, що для обробки кукурудзи та сої використовує інсектицид Кораген®, який називає настільки ефективним, що навіть ціна тут відступає на другий план. Використовувати фосфорорганіку вважає для себе неприпустимим і некоректним, хоча й коштує вона дешевше.
Досвідчені агровиробники радять «думати на перспективу», адже заощаджені на якісному і безпечному препараті кошти сьогодні стануть великими втратами врожаю через відсутність корисної ентомофауни завтра.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.