Посуха змінює все: погодні умови вплинули на структуру сівозміни наступного сезону
Вереснева стрічка новин, зокрема і на SuperAgronom.com, рясніла повідомленнями про затримку посівної озимих, незадовільний стан сходів озимого ріпаку тощо. Причина одна — нестача вологи. Які ж наслідки цих природних негараздів та як аграрії змушені діяти в такій ситуації?
Проблеми почалися ще із літа. Хоча початок посівної кампаній озимих під урожай 2020 пройшов більш-менш вдало. Адже у багатьох регіонах в кінці липня пройшли дощі. І хоч це трохи пригальмувало збирання пшениці, зате давало надію, що ріпак (першопроходець посівної) буде сіятись не в сухий ґрунт. Втім, з вологою пощастило не всім регіонам.
«Озимий ріпак ми почали сіяти 1 серпня. У процесі довелося трохи змінювати регіональний розподіл посівів цієї культури. Наприклад, по Житомирській області ми відсіяли всі планові площі, адже там пройшов гарний дощ і ми встигли провести своєчасну посівну. Натомість в основному нашому регіоні посіву озимого ріпаку — на Чернігівщині — із запланованих близько 5 тис. га засіяли лише 1 тис. га. Бо тут на перепоні стала посуха. Певним чином компенсували недосів по одних підприємствах збільшенням площ в інших — де погодні умови були сприятливішими. Хоча загальні обсяги посівів озимого ріпаку, від початку заплановані на наступний сезон, довелося зменшити десь на 40%», — розповів Тарас Корнієнко, заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн».
Загалом же, за даними УкрАгроКонсалт, в середині серпня запаси вологи у верхніх шарах ґрунту в центральних, південних і південно-східних областях були недостатніми або майже вичерпаними. Хоча на решті території країни в орному шарі ґрунту запаси вологи були хорошими та оптимальними для підготовки ґрунту під посів озимих зернових культур і сівби озимого ріпаку.
Далі було не легше. Як свідчив агрометеорологічний огляд Укргідрометцентру, через відсутність опадів протягом третьої декади серпня поповнення запасів вологи у ґрунті не відбувалося. Площі, призначені для сівби озимих культур, були слабо зволожені або сухі майже на всій території. Тож сівба озимого ріпаку, обґрунтовані кліматичні терміни якої закінчуються в першій декаді вересня, проходила за складних умов, часом призупиняючись через абсолютно сухий ґрунт.
Тим не менше, там, де аграрії встигли впіймати ґрунтову вологу або ж погода таки «побалувала» їх опадами в потрібний момент, план по площах під озимим ріпаком навіть було перевищено. Як свідчать дані інтерактивної карти «Посівна Онлайн 2019/20», станом на 23 вересня, таких регіонів 8. Найбільше перевиконано план у Луганській області. Тут посіяно 235% до прогнозу (10,4 тис. га). Решта ж областей-«рекордсменів» такі: Донецька — 171% (45 тис. га); Запорізька — 159% (71,8 тис. га); Рівненська — 142% (29,9 тис. га); Харківська — 119% (22 тис. га); Чернігівська — 112% (28,1 тис. га); Чернівецька — 107% (13,1 тис. га); Житомирська — 105% (38,2 тис. га).
Озимій пшениці в цьому сезоні пощастило менше. Через низку факторів площі під цією культурою у 2019/20 МР можуть скоротитися мало не на третину.
«Посуха коригує посіви культур. Зокрема можна очікувати скорочення на 25-30% площ під озимою пшеницею. Посіви скоротяться також внаслідок низьких цін (4-4,5 тис. грн за 1 тонну в вересні 2019 року, порівняно з 6-6,5 тис. грн за 1 тонну в вересні 2018 року) на цю культуру», — вважає Сюзанна Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України.
Найбільш несприятливі умови спостерігалися на території Черкаської, Вінницької, Полтавської областей, де місцями дефіцит опадів зберігався 6-8 місяців, а кількість опадів з початку року становила 50-60% норми. При цьому, за останні 30 років така посуха ґрунту в перелічених областях в кінці другої декади вересня відзначається вперше.
Як зазначають в Укргідрометцентрі, за агрометеорологічними спостереженнями, за останні 15 років схожі посушливі умови загалом по Україні складалися лише у вересні 2011 і 2016 рр. Сівба озимої пшениці в ці роки проводилася в основному в першій декаді жовтня.
Втім, тільки-но з’являється можливість, аграрії виходять із сівалками в поля.
«Ріпак нам іще пощастило посіяти у трохи кращих умовах. Тоді як пшеницю почали сіяти, коли з опадами вже було скрутно. Навіть для Житомирщини, де в принципі кожен рік не обділяло дощами, в цьому році просто катастрофа. Основний посів почали із 6-го вересня по 16-те ми відсіяли десь близько 9 тис. Потім з перервами досіяли ще стільки ж. Посівна зараз продовжується потроху на основних масивах, окрім Бессарабії (тобто Одеської області). Там дуже пересушений ґрунт не дає можливості оптимально сівалці покласти зерно в оптимально підготовлений ґрунт, тож краще почекаємо сприятливіших умов», — зауважив Тарас Корнієнко, заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн».
Погода стає на заваді не лише сівбі, а й іншим агротехнічним роботам у полі. Зокрема, обробітку ґрунту та внесенню добрив.
«Зараз маємо ще дві проблеми — це підготовка ґрунту на зяб і внесення безводного аміаку. Тому що ґрунт пересушений кругом, вологість менше 20-10% в орному шарі. І якщо ми на зяб, у принципі, ще можемо підготовити, тобто провести глибоке рихлення чи оранку, бо ґрунт ще піддається механічному обробітку, то внесення безводного аміаку наразі абсолютно неможливе», — скаржиться Тарас Корнієнко.
За його словами, потрібно хоча б міліметрів 30-40 опадів, щоб можна було розпочати нормальне внесення безводного аміаку. Він згадує, що у минулому і позаминулому роках у цей же період умови були дуже сприятливими. До кінця вересня практично всі озимі по господарствах компанії були висіяні. Сходи мали гарний розвиток, опадів вистачало. Нинішній сезон, як бачимо, дуже відрізняється від попередніх. Тож, наприклад, озиму пшеницю було посіяно зі збільшеними нормами, щоб мати вищі гарантії виходу на потрібну густоту.
Загалом же, з урахуванням усіх несприятливих погодних умов, у компанії «Агрейні» було вирішено змінити структуру посівних площ на сезон 2019/2020. Якщо спочатку, як і в попередні роки, співвідношення було таким: 60% — озимі, 40% — ярі культури. То зараз ситуація змінилася: під озимі відведено 44%, відповідно під ярі — 56%.
Слід зазначити, що коригування своїх планів здійснюють чимало сільгоспвиробників у різних регіонах. Аграріям залишається сподіватися, що осінь нарешті подарує вологу. А наступна весна виправить її помилки і дасть змогу висіяти збільшений клин ярих культур таки у вологий ґрунт.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.