Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Крістіан Єригін: Наша ціль — забезпечити український ринок якісним сульфатом амонію власного виробництва
Азотно-сірчане мінеральне добриво, рейтинги якого у колі аграріїв щороку зростають, — сульфат амонію. Серед основних переваг добрива — висока засвоюваність рослинами у період низького зволоження ґрунту і пролонгована дія. Що важливо ще? Це добрива з мінімальним карбоновим слідом, у виробництві яких не виділяються парникові гази CO2 і N2O. Екологічне, розчинне та ефективне.
Саме про сульфат амонію в інтерв’ю для SuperAgronom.com розповів комерційний директор компанії Recycling Solutions Крістіан Єригін у деталях щодо сучасного стану виробництва добрив, світових тенденцій та ринкових прогнозів. Чи змінився ринок міндобрив у світі та Україні? Чого очікувати українському аграрію у сезоні 2022/2023 та які новинки готує найбільший вітчизняний виробник мінеральних добрив «Українські мінеральні добрива»?
Примітка: у 2020 р. компанія Recycling Solutions запустила сучасний комплекс з переробки, гранулювання та фасування сульфату амонію «Українські мінеральні добрива».
SuperAgronom: Назвіть основні переваги добрива сульфату амонію?
Крістіан Єригін: Сульфат амонію — це азотно-сірчане добриво з оптимальним співвідношенням сірки і азоту на рівні 21% та 24% відповідно. Воно добре засвоюється рослинами у період низького зволоження ґрунту. До того ж, амонійна форма азоту, присутня у добриві, знижує непродуктивні втрати азоту після внесення у ґрунт, оскільки має довшу тривалість дії. Така особливість збільшує ефективність добрива на 25-30%.
SuperAgronom: Які переваги українського продукту?
Крістіан Єригін: На заводі підприємства «Українські мінеральні добрива» (УМД) сульфат амонію проходить два ступені очищення. Крім того, наші продукти відзначаються підвищеною міцністю гранул і за хімічним складом та швидкістю розчинення не поступаються продуктам закордонного виробництва. Важливо і те, що сульфат амонію, виготовлений УМД, добре зберігається і транспортується завдяки сучасній технології виробництва.
SuperAgronom: Мова йде про новий комплекс з виробництва міндобрив, чи не так?
SuperAgronom: Саме так. Цей комплекс дозволяє виготовляти якісний продукт, а також розширювати номенклатуру добрив для задоволення сучасного попиту.
SuperAgronom: Який стан виробництва сульфату амонію сьогодні у світі та зокрема в Україні?
Крістіан Єригін: Протягом останніх 10 років світове виробництво сульфату амонію зросло на третину: з 4,4 млн до 5,9 млн т/рік у перерахунку на діючу речовину. Обсяг споживання цього добрива в Україні становить до 500 тис. т./рік та буде зростати.
SuperAgronom: Чи є дефіцит сульфату амонію на вітчизняному ринку?
Крістіан Єригін: Дефіцит є, і на українському ринку він складає близько 20%.
SuperAgronom: А як щодо перехідних залишків сульфату амонію в Україні?
Крістіан Єригін: Звичайно, перехідні залишки є, але оцінити їхню реальну кількість дуже важко, оскільки значна частина продукту знаходиться на складах аграрних підприємств. Зазвичай кількість в кінці зими – на початку спостерігається зростання попиту та традиційний дефіцит, який призводить до росту середньоринкових цін у період січень-березень до 5-10%.
SuperAgronom: А як щодо попиту на сульфат амонію в Україні в сезоні 2020/21? Яким він був?
Крістіан Єригін: Попит у цьому сезоні був стабільний, незважаючи навіть на стрімке зростання цін. Станом на листопад 2021 р. в Україні кінцеві споживачі закупили більше 300 тис. т гранульованого сульфату амонію, що не менше показника 2020 р. Ця тенденція свідчить про те, що аграрії надалі цікавитимуться продуктом.
SuperAgronom: Чи є прогнози щодо збільшення попиту? Які для цього передумови?
Крістіан Єригін: Попит буде зростати. У першу чергу це пов’язано зі збільшенням потреби аграрного сектору в легкозасвоюваних добривах із вмістом сірки. Згідно попиту на наші продукти, ми прогнозуємо розширення сегменту. Щороку кількість наших клієнтів зростає. І якби ми могли забезпечити всіх аграріїв продуктом нашого виробництва, ми би це робили. А поки все ще велику частину у сегменті займає імпорт.
SuperAgronom: Яка частка імпорту сульфату амонію в Україні цьогоріч? На Вашу думку, чи зберігатиметься такий розподіл?
Крістіан Єригін: Частка імпорту сульфату амонію на сьогодні становить близько 50%. Основним постачальником є Білорусь.
SuperAgronom: Як змінився сегмент мінеральних добрив в світі в останні два роки: чи вплинуло на це зростання популярності рідких добрив та зміна клімату?
Крістіан Єригін: В останні два роки у світовому масштабі великих змін у сегменті міндобрив не відбулося. Але, якщо говорити про тенденції за період 10 років, то безперечно зміна клімату вплинула на збільшення споживання рідких та високотехнологічних добрив. Наприклад, добрив пролонгованої дії та добрив ультралокального внесення, комбінованих добрив, біодобрив, які спрямовані на збільшення екологічності використання. І хочу зазначити, що ми — «Українські мінеральні добрива» — також ідемо цим шляхом.
SuperAgronom: Чи змінився сегмент сульфату амонію у світовій структурі споживання міндобрив?
Крістіан Єригін: У цілому сегмент не змінився, але в останні роки ми спостерігаємо зростання світового попиту на сірковмісні добрива. Тому сульфат амонію цьогоріч потрапив до ряду найбільш дефіцитних добрив як в Україні, так і в країнах ЄС, США і Туреччині.
SuperAgronom: Яка частка сульфату амонію вітчизняного виробництва в Україні на сьогодні?
Крістіан Єригін: Частка сульфату амонію вітчизняного виробництва складає близько 50%. Вона практично не змінилась в останні роки попри те, що рівень споживання зростає. Так відбувається тому, що виробництво міндобрив, зокрема і сульфату амонію в Україні збільшується пропорційно зростанню попиту. Таким чином, ця частка залишається сталою. Наприклад, у 2017 р. обсяг ринку сульфату амонію склав близько 350 тис. т., а в 2021 р., згідно наших прогнозів, ця цифра може перевищити 500 тис. т.
SuperAgronom: Чи експортується сульфат амонію виробництва УМД до інших країн?
Крістіан Єригін: Навесні 2021 р. наше підприємство експортувало сульфат амонію до Туреччини та Румунії, але, починаючи з другого півріччя, задля уникнення дефіциту в Україні ми прийняли рішення відвантажувати продукцію виключно українським аграріям. Експортний попит на наш продукт досить високий, але на сьогодні, враховуючи стан дефіциту, ми не плануємо експортувати сульфат амонію.
SuperAgronom: Говорячи про попит і якість продукту, які показники гранули сульфату амонію виробництва УМД?
Крістіан Єригін: Є декілька якісних показників, які ми гарантуємо споживачам. Це насамперед вміст азоту і сірки, як вже було зазначено, на рівні 21 та 24% відповідно, вміст вологи менше, ніж 0,3%, статична міцність гранули — 4-6 кг с/гранулу та швидкість розчинення до 6 хвилин. Наш продукт відповідає всім прийнятим технічним умовам. У нас є власна лабораторія для оцінювання якості продукції. Крім того, ми можемо виготовляти спеціальні продукти на замовлення.
SuperAgronom: Які тенденції у виробництві сульфату амонію в компанії?
Крістіан Єригін: Ми навчилися виготовляти якісний сульфат амонію на українському ринку, та ми рухаємося далі і завдяки діям із вдосконалення продукту наше підприємство досягло суттєвого ефекту. Наприклад, наразі ми готуємо новий продукт для ринку — модифіковане добриво з вмістом мікроелементів і стабілізаторів, сульфат амонію серії UMiD БІО та нові комплексні добрива з вмістом кількох елементів живлення. Нові добрива УМД об’єднані в лінійку назвою UМiD, які можна віднести до сегменту сульфату амонію та на які ми бачимо додатковий попит через наявний дефіцит подібного продукту на українському ринку.
SuperAgronom: Розкажіть про це більше. Над чим зараз працюють «Українські мінеральні добрива»?
Крістіан Єригін: UMiD БІО — це азотно-сірчане добриво з органічною основою та вмістом грибкових та мікробних препаратів, яке буде працювати як своєрідна біологічна помпа, що накопичує вологу та віддає її рослинам саме в той час, коли це потрібно. Крім того, ми плануємо запуск у виробництво СульфАміду, який характеризується поєднанням двох форм азоту в одній гранулі (амідної та амонійної) і сірки. Також готуємося випустити модифікований сульфат амонію з додатковим вмістом мікроелементів, таких як цинк, бор та ін. Наразі ми вже дослідили ефект від наших добрив, який можна порівняти з ефектом від застосування рідких добрив. Всі ці продукти ми готуємо до сезону 2022/23.
SuperAgronom: Який ефект був відмічений від застосування продуктів нової лінійки UMiD?
Крістіан Єригін: Дослідження довели, що застосування добрив цієї лінійки підвищує врожайність на 10-15% порівняно до ефекту від традиційних добрив.
SuperAgronom: Розкажіть, де проводилися польові випробування новинок УМД?
Крістіан Єригін: Ми працюємо з декількома науково-дослідними інститутами, які проводять для нас дослідження. Після отримання позитивних результатів випробування, ми тестуємо продукт на полях клієнтів. Зазвичай це аграрії, які люблять експериментувати та впроваджувати у виробництво щось нове. Ми відкриті для подібної співпраці з усіма клієнтами.
SuperAgronom: Наскільки реалізована в компанії система прямих продажів добрив?
Крістіан Єригін: Наразі ми співпрацюємо з усіма сегментами ринку: від великих агрохолдингів і трейдерських організацій до невеличких фермерських господарств. Нашим основним пріоритетом є співпраця з дрібними та середніми господарствами. Ми не так давно на ринку, а тому співпрацюємо ще не з усіма, але це є нашою ціллю. Ми маємо зручний сайт, тому кожен аграрій може відкрити його і дати пряме замовлення на постачання добрив на свою адресу. Ми розглядаємо і відвантажуємо такі замовлення першочергово.
SuperAgronom: Як один з найбільших виробників сульфату амонію, які обсяги виробництва УМД заплановані на майбутній сезон?
Крістіан Єригін: У свій час ми інвестували понад $ 11 млн у сучасний виробничий комплекс, який не потребує додаткових інвестицій. Перша черга заводу дозволяє випускати 100 тис. т/рік гранульованих добрив. Нині комплекс працює майже на повну потужність.
SuperAgronom: Яка ціна на сульфат амонію виробництва УМД?
Крістіан Єригін: На сьогодні ціна на сульфат амонію виробництва УМД становить 18500 грн/т з урахуванням ПДВ. Враховуючи поточні тенденції, гадаю, з нового року ціна виросте до 19000-19500 грн/т з ПДВ.
SuperAgronom: Які чинники впливають на формування ціни на сульфат амонію? Чи прогнозується зниження ціни в новому сезоні?
Крістіан Єригін: Великий вплив на формування ціни на добриво в Україні створюють імпортери. Адже частка імпорту сульфату амонію з Білорусі складає половину. Проте наразі є питання щодо відносин України з Білоруссю через політичну ситуацію, яка складається. Ціни можуть зрости на ще більше, ніж прогнозовано.
SuperAgronom: Наостанок скажіть, які три базові переваги найкраще описують продукт сульфат амонію виробництва УМД?
Крістіан Єригін: Якість, стабільність та пролонгована дія. Ми бачимо за цим продуктом майбутнє, адже комплекс азот+сірка на відміну від селітри і карбаміду дозволяє краще фіксувати в ґрунтах викиди парникових газів. Сульфат амонію є одним з найбільш екологічних добрив. Ми закликаємо аграріїв спробувати наші новинки, як тільки вони з’являться на ринку. Прагнемо отримати відгуки для подальшого їхнього удосконалення, адже наша ціль — забезпечувати Україну якісним продуктом.
SuperAgronom: Дякуємо за цікаву розмову!
© Меланія Несмачна, SuperAgronom.com